تورم فرانسه صفر شد

نوامبر 2, 2020
0 دیدگاه
تورم فرانسه صفر شد

تورم فرانسه صفر شد

تورم ماهانه فرانسه نیز به سطح منفی رسید.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز آمار فرانسه، نرخ تورم فرانسه در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به صفر درصد رسید که این نرخ تورم، یکی از کمترین تورم های ثبت شده از ماه اوت سال ۲۰۱۶ تاکنون بوده است.

مهمترین عامل کاهنده نرخ تورم طی این مدت مربوط به بخش انرژی بوده که در آن تورم از منفی هشت درصد به منفی ۷.۷ درصد کاهش یافته است.

در بین سایر بخش‌های نیز نرخ تورم مواد غذایی با ۰.۶ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۱.۵ درصد رسیده ولی تورم بخش تنباکو به ۱۳.۷ درصد افزایش پیدا کرده است. 

متوسط نرخ تورم فرانسه در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۱۹ برابر با ۴.۳۵ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به آوریل ۱۹۵۸ با ۱۸.۸ درصد و کمترین نرخ تورم ثبت شده نیز تورم منفی ۰.۷ درصدی ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ بوده است.

بر مبنای ماهانه نیز تورم فرانسه در ماه اکتبر منفی ۰.۱ درصد اندازه‌گیری شده که نسبت به تورم ثبت شده ماه قبل ۰.۴ درصد بیشتر شده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات آن‌ها در نظر نمی‌گیرد در این ماه به ۰.۱ درصد رسیده است.

از سوی دیگر نرخ تورم در سوئد کاهش پیدا کرده است؛ به گونه ای که تورم سالانه این کشور تا پایان ماه سپتامبر با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۰.۴ درصد رسیده است. 

این نرخ تورم که کمترین نرخ تورمی سوئد در طول سه ماه اخیر محسوب می‌شود، بیش از همه تحت تأثیر تورم بخش مواد غذایی و نوشیدنی قرار گرفته است که تورم آن به ۰.۹ درصد افزایش یافته است. حمل و نقل نیز تورم ۰.۸ درصدی را تجربه کرده اما تورم در بخش فرهنگ و آموزش به منفی ۲.۴ درصد و رستوران و هتلداری به منفی ۰.۱ درصد کاهش یافته است. 

نرخ تورم ماهانه در سوئد با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۰.۳ درصد رسیده است.

متوسط نرخ تورم سوئد در بازه زمانی ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۹ معادل ۳.۴۷درصد بوده که بالاترین تورم ثبت شده، مربوط به ماه اکتبر ۱۹۸۰ با ۱۵.۵ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ماه سپتامبر ۲۰۰۹ با منفی ۱.۶ درصد بوده است.

منبع : ایسنا 

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.