سیستم حمل و نقل در فرانسه

ژوئن 16, 2020
0 دیدگاه
سیستم حمل و نقل در فرانسه

سیستم حمل و نقل در فرانسه

آنچه در این مقاله مورد بررسی قرار میگیرد.

در این مقاله به طور کامل سیستم حمل و نقل در فرانسه مورد بررسی قرار میگیرد. فرانسه دارای یکی از پیشرفته‌ترین و قوی‌ترین زیرساخت‌های حمل و نقل است. حمل و نقل در فرانسه، همانند بخش‌ها و زیرساخت‌های دیگر موجود در این کشور از کیفیتی جهانی و برتر برخوردار است. فرانسه با داشتن مساحتی به اندازه‌ی ۵۵۱ هزار کیلومتر مربع (به عنوان بزرگترین کشور اتحادیه‌ی اروپا) یکی از فشرده‌ترین سیستم‌های حمل و نقل را دارد، بطوریکه به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر مربع ۲/۶ کیلومتر خط ریلی و ۱۴۶ کیلومتر جاده سطح کشور فرانسه را پوشانده است. محبوبیت سیستم حمل و نقل عمومی در فرانسه به قدری بالاست که بیش از ۷۵ درصد سفرها و جابجایی‌ها توسط سیستم حمل و نقل عمومی صورت می‌گیرد. سیستم حمل و نقل عمومی فرانسه در مقایسه با کشورهای دیگر اروپایی بسیار ارزان‌تر و سریع‌تر است، همچنین این سیستم شامل خطوط ریلی، جاده‌ها، و خطوط هوایی و آبی می‌شود.

همانطور که در مقاله‌های دیگر بخش‌های مختلف فرانسه را برای علاقه‌مندان مهاجرت به فرانسه بررسی کردیم، در این مقاله نیز به بررسی سیستم حمل و نقل فرانسه و راه‌های ارتباطی موجود در این کشور می‌پردازیم. همچنین این مقاله برای افرادی که قصد سفر به فرانسه یا مهاجرت به این کشور را دارند، توضیحاتی کاربردی در ارتباط با راه‌های سفر و گشت و گذار در فرانسه و اروپا ارائه می‌کند.

نگاهی کلی بر زیرساخت یکپارچه‌ی حمل و نقل فرانسه

فرانسه یکی از متنوع‌ترین زیرساخت‌های حمل و نقل در جهان را دارد. شما می‌توانید علاوه بر استفاده از دوچرخه‌های عمومی و تاکسی در خیابان‌ها از ترامواهای مختلفی که در همه‌ی شهرهای فرانسه وجود دارند نیز استفاده کنید. این ترامواها تقریبا تمام نقاط شهر یا حداقل تمام نقاط مهم شهر را قابل دسترسی کرده‌اند. همچنین اگر در حال سفر به فرانسه هستید می‌توانید نمایی شگفت‌انگیز از شهرهای زیبای فرانسه مانند پاریس، بوردو، استراسبورگ، و … داشته باشید، در این شهرها رودهای بزرگی وجود دارند که کشتی‌های تفریحی از آنها برای عبور و مرور استفاده می‌کنند.

فرانسه با داشتن ۲۸۸ فرودگاه با جاده‌ی آسفالت یکی از گسترده‌ترین شبکه‌های خطوط هوایی در اروپا را دارد، بطوریکه تقریبا تمام شهرهای فرانسه فرودگاه‌های داخلی و شهرهای اصلی فرانسه نیز فرودگاه‌های بین­المللی را در خود گنجانده‌اند.

اما خطوط ریلی فرانسه، یکی از نمونه‌های اولیه­ و پیشرفته‌ی خطوط پرسرعت و خدمات فراگیر در دنیا را به ساکنان و بازدیدکنندگان فرانسه ارائه می‌کند. این خطوط ریلی شامل ترن‌های پرسرعت TGV و ترامواها می‌شود. سیستم ریلی فرانسه یک شبکه‌ی بهم پیوسته با مرکزیت پاریس است، همچنین این شبکه توسط تونل کانال (Channel Tunnel – Chunnel) به انگلستان متصل و همچنین توسط تالیس (Thalys) به بلژیک و هلند متصل می‌شود.

علاوه بر خدمات پر سرعت ریلی TGV و ترامواهای شهری، شش شهر فرانسه (پاریس، لیون، مارسی، لیل، تولوز و رِن) برای جابجایی مسافرانشان از سیستم مترو استفاده می‌کنند.

خدمات ریلی ملی در فرانسه

خطوط ریلی فرانسه پیش از جنگ جهانی دوم، یعنی سال‌های ۳۹-۱۹۳۸ ملی اعلام شدند. این خطوط در مقایسه با کشور آلمان حجم بیشتری از کالاها و محصولات، و همچنین حجم بیشتری از نقل و انتقال‌ها را در خود گنجانده‌اند.

شبکه‌ی خطوط ریلی فرانسه تنها توسط یک نهاد مدیریتی دولتی با نام اختصاری SNCF اداره می‌شود، و به عنوان خدمات اجتماعی عمومی فعالیت می‌کند. این شبکه‌ی ریلی گسترده نکات خاص و ویژه‌ای دارد. اول آنکه به اندازه ساعت سویس دقیق است، و دوم آنکه از تعرفه‌های ارزان‌تری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی به ازای هر کیلومتر پیموده شده استفاده می‌کند.

دولت فرانسه برای آنکه بتواند تاجران و مسافران را به سفر با خطوط ریلی ترغیب کند از سوبسیدهای مختلف استفاده می‌کند. این یعنی نرخ‌های پرداختی توسط فعالان اقتصادی و مسافران (بویژه مسافران)، به طور غیرواقعی پایین‌تر نگاه داشته شده است تا بتواند سفرهای آسان و ارزانی را برای گروه‌های کم‌درآمد فراهم کند.

این شبکه‌ی خطوط ریلی شامل نواحی حومه‌ی شهری، استانی، ملی و بین‌المللی می‌شود. SNCF یکی از پرسرعت‌ترین خدمات ریلی دنیا را با قطارهای TGV (Train à Grande Vitesse) ارائه می‌کند. این خطوط پرسرعت بیشتر نواحی فرانسه را به هم متصل می‌کند. سرعت این قطارها به ۲۵۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد و به خاطر قیمت پایین و مناسبش جایگزین مناسبی برای جابجایی‌های هوایی بین‌شهری و درون‌شهری به حساب می‌آید. خدمات بین‌الملی TGV نیز فاصله‌ی پاریس به لندن (با خدمات Eurostar) را در ۳ ساعت می‌پیماید، همچنین پاریس را به بروکسل و آمستردام (با خدمات Thalys) متصل می‌کند.

خدمات ریلی در فرانسه

خدمات مترو در فرانسه چگونه است؟

خطوط مترو در فرانسه با نام Rapid Transit Service شناخته می‌شوند. شهر پاریس یکی از متمرکزترین خطوط مترو در جهان را دارد. این شهر با داشتن ۱۶ خط مترو تمام گوشه کنار پاریس را قابل دسترسی کرده است. هر چند این خطوط زیاد همراه ایستگاه‌های بسیار برای مسافران به پاریس سردرگم کننده است اما راهی امن، ارزان، گسترده و پرسرعت برای ساکنان پاریسی فراهم می‌کند.

علاوه بر پاریس، پنج شهر دیگر فرانسه نیز از این خدمات بهره می‌برند. لیون و مارسی هر کدام به ترتیب ۴ و ۲ خط مترو دارند. شهرهای لیل، تولوز و رن نیز به ترتیب ۲، ۲ و یک خط متروی کوچک (Light Metro) دارند.

حمل و نقل در فرانسه ترانوا

تراموا؛ جابجایی با خطوط مدرن ریلی شهری در فرانسه

با وجود اینکه بسیاری از سیستم‌های تراموای سنتی و نسل اول فرانسوی در سال‌های اخیر تعطیل شده‌اند، اما خدمات مدرن ریلی بیشتری در شهرهای بزرگ فرانسه در حال رشد سریع هستند. شهرهای بزرگی همچون پاریس، لیون (که بزرگترین شبکه‌ی ریلی تراموای فرانسه را دارد)، تولوز، مونتپلیر، سن اتیِن، استراسبورگ و نانت خطوط تراموای مدرن و یا یک شبکه‌ی ریلی کوچک را توسعه داده‌اند.

همچنین در سال‌های اخیر به خاطر گسترش فناوری‌های تامین انرژی زمینی (که در آغاز در بوردو پیاده‌سازی شده بودند) ترامواها بازگشت قدرتمندی به عرصه‌ی سیستم جابجایی تجربه کرده‌اند.

شبکه‌ی جاده‌ای در فرانسه را بشناسیم

اگر شما علاقه‌مند به رانندگی در جاده‌های فرانسوی هستید، یا فصد سفر به اروپا یا فرانسه با ماشین را دارید، این کشور یکی از امن‌ترین و گسترده‌ترین شبکه‌های جاده‌ای در دنیا را دارد. شهرها و نقاط مختلف فرانسه بوسیله‌ی بیش از ۹۵۰ هزار کیلومتر جاده به هم متصل شده‌اند. فرانسه ۸مین شبکه‌ی بزرگراهی در دنیا بعد از ایالات متحده، چین، روسیه، ژاپن، کانادا، اسپانیا و آلمان را دارد.

عمده‌ی شبکه‌ی بزرگراهی فرانسه یا Autoroute System از جاده‌های عوارضی، به غیر از حاشیه‌ی شهرهای بزرگ و بخشی از شمال فرانسه تشکیل شده است. اگر قصد استفاده از شبکه‌ی عوارضی فرانسه دارید این نکته را به یاد داشته باشید که معمولا عوارض این جاده‌ها بالاست و هزینه‌ی اضافه‌تری از شما می‌طلبد.

علاوه بر این، فرانسه به عنوان وابسته‌ترین کشور اروپایی به ماشین شناخته می‌شود.

شبکه‌ی جاده‌ای در فرانسه را بشناسیم

آب‌راه‌ها و کانال‌های آبی فرانسه

شبکه‌ی آب‌راه‌های طبیعی و کانال‌های دست‌ساز فرانسه بزرگ‌ترین شبکه‌ی آب‌راهی در اروپا است. این شبکه به بیش از ۸۵۰۰ کیلومتر گسترش یافته است. یا این حال عمده‌ی کاربرد این آب‌راه‌ها برای مصارف جابجایی کالاهای ارزان، حجیم و بسیار بزرگ است. جابجایی‌های کالا از طریق آبراه‌ها تقریبا به اندازه‌ی ۲۰ درصد جابجایی‌هایی است که توسط سیستم ریلی صورت می‌گیرد. همچنین فرانسه سه آب‌راه اصلی و عمیق دارد (رود راین، رود سن و بخش کانالی رود موزِل) که راه را برای عبور کشتی‌های باربری با وزن ۱۵۰۰ تن فراهم می‌کند،

با این حال به خاطر رودها و کانال‌های بسیاری که در شهرهای فرانسه وجود دارند، آژانس‌های دولتی و خصوصی بسیاری برای جابجایی مسافران و بازدیدکنندگان از فرانسه طراحی شده‌اند. این آژانس‌ها با ارائه‌ی خدمات عبور و مرور، خدمات لاکچری نیز برای مسافران و بازدیدکنندگان فراهم می‌کنند.

یکی از جاذبه‌های اصلی این آب‌راه‌ها دسترسی به نقاط بکر و لذت از مناظر خاص و ویژه‌ی شهری شهرهایی همچون بوردو، استراسبورگ و … است که هر ساله جمعیت بسیار زیادی از مسافران و بازدیدکنندگان را به سمت خود می‌کشاند.

آب‌راه‌ها و کانال‌های آبی فرانسه

خطوط هوایی در فرانسه چگونه است؟

خطوط هوایی فرانسه توسط ۲۸۸ فرودگاه یکی از پر رفت و آمدترین شبکه‌های هوایی را برای مسافران درون‌مرزی و بیرون‌مرزی فراهم کرده است. شبکه‌ی خدمات هوایی درون مرزهای فرانسه دقیق‌ترین خدمات را برای مسافران محلی فراهم کرده است. به طور مثال شهر تولوز هر روز ۸ پرواز دو طرفه به پاریس دارد، همچنین بسیاری از شهرهای کوچک نیز از خدمات بین‌کشوری بهره می‌برند.

بزرگترین شرکت ارائه دهنده‌ی خدمات هوایی در فرانسه شرکت دولتی ایرفرانس (Air France) است، این شرکت خدماتی جهانی به بیش از ۱۵۰ مقصد بین‎المللی در ۸۳ کشور و همچنین ۲۰ مقصد داخلی ارائه می‌کند. علاوه بر این، بخش خدمات درون مرزی این شرکت با نام ایر اینتر (Air Inter) شناخته می‌شود.

خطوط هوایی در فرانسه چگونه است؟

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.