شناخت کشورهای شنگن و اتحادیه اروپا با موقعیت‌های آنها

آگوست 14, 2020
1 دیدگاه
کشورهای شنگن و اتحادیه اروپا

شناخت کشورهای شنگن و اتحادیه اروپا با موقعیت‌های آنها

آنچه در این مقاله مورد بررسی قرار میگیرد.

در این مقاله به بررسی ناحیه‌ی شنگن و اتحادیه‌ی اروپا می‌پردازیم. هر دو موجودیت‌ها متفاوتی دارند و با این حال بسیاری از کشورهای اروپایی در هر دو عضو هستند. به طور خلاصه اتحادیه‌ی اروپا (EU) یک اتحادیه‌ی سیاسی و اقتصادی است، در حالی که ناحیه‌ی شنگن (Schengen Area) سبب می‌شود تا مردم کشورهای عضو بتوانند آزادانه از مرزهای درونی ناحیه‌ی شنگن عبور و مرور کنند.

در ابتدا ناحیه‌ی شنگن را به طور مختصر توضیح می‌دهیم، کشورهای موجود در ناحیه را معرفی می‌کنیم و سپس تعدادی از مزایای بدست آمده از این قرار داد را ارائه می‌کنیم. سپس در ادامه اتحادیه‌ی اروپا را معرفی می‌کنیم و به ترتیب پیشین کشورها و ویژگی‌های این اتحادیه در برای شما ارائه خواهیم کرد.

این مقاله در هوم فرانس اطلاعات لازم برای آشنایی با اروپا و ناحیه‌ی شنگن را فراهم می‌کند، به همین دلیل اگر شما به دنبال مهاجرت به اروپا یا کشورهای عضو اتحادیه به خصوص فرانسه هستید، و یا می‌خواهید با بازار املاک و سرمایه‌گذاری در اروپا آشنا شوید می‌توانید از این مقاله بهره ببرید.

ناحیه‌ی شنگن؛ مقدمه‌ای کوتاه

ناحیه‌ی شنگن (Schengen Area) متشکل از ۲۶ کشور اروپایی است. ویژگی متمایز ناحیه‌ی شنگن این است که کشور‌های عضو به طور رسمی همه‌ی نظارت‌های مرتبط به جابجایی را در مرزهای مشترکشان برداشته‌اند. این نظارت‌ها شامل چک کردن پاسپورت‌ها و انواع کنترل‌های مختلف مرزی می‌شود. ناحیه‌ی شنگن عمدتا به عنوان یک نظام حقوقی یکپارچه و یکسان در حوزه‌ی مسافرت‌های بین کشوری عمل می‌کند. به عبارتی دیگر این نظام حقوقی یکپارچه با سیاست‌های ویزای مشترک فعالیت می‌کند. نام انتخاب شده برای این ناحیه نیز از قرارداد شنگن ۱۹۸۵ برداشته شده است که در شهر شنگن لوکزامبورگ که توسط کشورهای عضو امضا شد.

ناحیه‌ی شنگن

ویژگی‌های و مشخصات عمومی ناحیه‌ی شنگن

ناحیه‌ی شنگن به طور کل دارای مساحتی به اندازه‌ی ۳۱۲/۴ هزار کیلومتر مربع است که جمعیتی بالغ بر ۴۲۰ میلیون نفر را در خود جای داده است. حدود ۷/۱ میلیون نفر از این جمعیت روزانه از مرزهای درونی کشورهای عضو ناحیه‌ی شنگن برای رفت و آمد به محل کار خود عبور می‌کنند. این جمعیت در بعضی از نواحی یک سوم جمعیت نیروی کار موجود در آن ناحیه را تشکیل می‌دهند.

چه کشورهایی عضو ناحیه شنگن هستند اما در اتحادیه‌ی اروپا حضور ندارند؟

از ۲۷ کشور و دولت عضو اتحادیه‌ی اروپا، ۲۲ کشور در ناحیه شنگن فعالیت می‌کنند. از ۵ کشور عضو اتحادیه‌ی اروپا که عضو ناحیه‌ی شنگن نیستند، چهارتای آنها -یعنی کشورهای بلغارستان، کرواسی، قبرس و رومانی- به طور قانونی متعهد شده‌اند که در آینده به عضویت این ناحیه‌ی شنگن درآیند، در صورتی که کشور ایرلند به عنوان پنجمین کشور تصمیم ندارد تا در این ناحیه عضو شود.

چهار دولت عضو تعاونی تجارت آزاد اروپایی (EFTA)، یعنی دولت‌های ایسلند، لیختنشتاین، نروژ و سوییس از اعضای اتحادیه‌ی اروپا نیستند، با این حال این تعاونی چندین معاهده را با قرارداد شنگن به توافق رسیده‌ و امضا کرده‌اند. همچنین سه دولت کوچک اروپایی (Micro States) که از اعضای اتحادیه‌ی اروپا نیستند اما توسط کشورهای عضو اتحادیه احاطه شده‌اند -یعنی دولت‌های موناکو، سن مارینو و شهر واتیکان- از اعضای غیر رسمی ناحیه‌ی شنگن هستند.

مزایای اقتصادی برای کشورهای عضو ناحیه‌ی شنگن

این حجم از عبور و مرور در هر سال به میزان ۳/۱ میلیارد دفعه، به طور مجموع، از مرزهای ناحیه‌ی شنگن می‌رسد. دفعات جابجایی کالاها توسط جاده در این ناحیه ۵۷ میلیون از جابجایی‌ها را شامل می‌شود. جابجایی این کالاها در هر سال ارزشی بالغ بر ۸/۲ تریلیون یورو را برای این ناحیه به ارمغان می‌آورد. کاهش هزینه‌های تجاری که از منافع ناحیه‌ی شنگن ناشی می‌شود از ۴۲/۰ تا ۵۹/۱ درصد متغیر است. این تفاوت در کاهش هزینه‌ها از جغرافیا، پارتنرهای تجاری و دیگر عوامل تاثیر می‌پذیرد.

کشورهای عضو ناحیه‌ی شنگن

قرارداد شنگن در ابتدا توسط ۵ کشور فرانسه، بلژیک، آلمان، لوکزامبورگ و هلند در سال ۱۹۸۵ امضا شد. پنج سال بعد از گذشت این قرارداد کشور ایتالیا نیز به جمع این کشورهای پیوست. از آن به بعد ۲۱ کشور دیگر اروپایی نیز به این قرارداد ملحق شدند که در نهایت کشور لیختنشتاین در سال ۲۰۰۸ به عنوان آخرین کشور حال حاضر ناحیه‌ی شنگن نیز به این قرارداد ملحق شد.

کشورهایی که هم‌اکنون عضو ناحیه‌ی شنگن هستند در جدول زیر به ترتیب سال ورود در جدول زیر آمده‌اند:

کشورهای عضو

جمعیت (بر اساس سال ۲۰۱۸)

سال عضویت

بلژیک

۱۱،۴۸۲،۱۷۸

۱۹۸۵

فرانسه

۶۴،۹۹۰،۵۱۱

۱۹۸۵

آلمان

۸۳،۱۲۴،۴۱۸

‍۱۹۸۵

لوکزامبورگ

۶۰۴،۲۴۵

۱۹۸۵

هلند

۱۷،۰۵۹،۴۱۸

۱۹۸۵

ایتالیا

۶۰،۶۲۷،۲۹۱

۱۹۹۰

اسپانیا

۴۶،۶۹۲،۸۵۸

۱۹۹۱

پرتغال

۱۰،۲۵۶،۱۹۳

۱۹۹۱

یونان

۱۰،۵۲۲،۲۴۶

۱۹۹۲

اتریش

۸،۸۹۱،۳۸۸

۱۹۹۵

دانمارک

۵،۷۲۵،۱۲۶

۱۹۹۶

فنلاند

۵،۵۲۲،۵۷۶

۱۹۹۶

سوئد

۹،۹۷۱،۶۳۸

۱۹۹۶

ایسلند

۳۳۶،۷۱۳

۱۹۹۶

نروژ

۵،۳۳۷،۹۶۲

۱۹۹۶

جمهوری چک

۱۰،۶۶۵،۶۷۷

۲۰۰۳

استونی

۱،۳۲۲،۹۲۰

۲۰۰۳

مجارستان

۹،۷۰۷،۴۹۹

۲۰۰۳

لاتویا

۱،۹۲۸،۴۵۹

۲۰۰۳

لیتوانیا

۲،۸۰۱،۲۶۴

۲۰۰۳

مالت

۴۳۹،۲۴۸

۲۰۰۳

لهستان

۳۷،۹۲۱،۵۹۲

۲۰۰۳

اسلواکی

۵،۴۵۳،۰۱۴

۲۰۰۳

اسلوونی

۲،۰۷۷،۸۳۷

۲۰۰۳

سوییس

۸،۵۲۵،۶۱۱

۲۰۰۴

لیختنشتاین

۳۷،۹۱۰

۲۰۰۸

ناحیه‌ی شنگن

۴۱۷،۵۹۷،۴۶۰

۱۹۸۵

مزایا و منافع عمومی حاصل از قرارداد شنگن

 ۱. با امضای قرارداد شنگن، هزینه‌های نظارت مرزهای درونی ناحیه‌ی شنگن به شدت کاهش یافت زیرا دیگر دولت‌ها نیازی به گشت‌های امنیتی در مرزهای خود نداشتند. همچنین هزینه‌های نگه‌داری و محافظت از مرزهای خارجی بین کشورهای عضو تقسیم می‌شود. به همین سبب هنگام سفر در اروپا، به کشوری مانند فرانسه، اگر ویزای شنگن داشته باشید به راحتی می‌توانید بین کشورهای همسایه به سفر بپردازید، همچنین در هنگام عبور از مرزهای زمینی با مشکل نظارت‌های سختگیرانه روبرو نخواهید بود.

۲. کشورهای این ناحیه از کاهش شدید زمان سپری شده برای انتقال کالا بهره‌ می‌برند. به طور مثل اگر شما در کشور فرانسه دارای خط تولید یک کالا هستید و یا تجارت کالا می‌کنید، می‌توانید بسیار آسان، کم هزینه و سریع کالاهای خود را در دیگر کشورهای عضو توزیع کنید.

۳. با وجود داشتن یک سیاست ویزای مشترک در بین کشورهای عضو، گرفتن ویزا برای خارجی‌ها بسیار آسان‌تر و روان‌تر شده است. بطور مثال اگر میخواهید به کشوری مانند فرانسه یا آلمان مسافرت و یا در آنها تحصیل کنید و گرفتن ویزا از این کشورها سخت و زمان‌بر باشد، در اینصورت می‌توانید از هر یک از کشورهای عضو ناحیه‌ی شنگن ویزای خود را تهیه کنید و به راحتی به کشورهای فرانسه یا آلمان و هر کشور دیگر عضو مسافرت و یا تحصیل کنید.

۴. همچنین اگر اقامت کشوری مانند فرانسه را داشته باشید، می‌توانید به سادگی در سراسر اروپا (در کشورهای ناحیه‌ی شنگن) بدون نیاز به پاسپورت، ویزا و … به راحتی به گشت و گذار بپردازید.

اتحادیه‌ی اروپا

اتحادیه‌ی اروپا یک اتحادیه‌ی اقتصادی سیاسی متشکل از ۲۷ دولت-کشور است. اعضای این اتحادیه مجموعا ۲۳۳/۴ هزار کیلومتر مربع مساحت را در برگرفته‌اند و جمعیتی بالغ بر ۴۴۷ میلیون نفر را در خود جای داده‌اند. اتحادیه‌ی اروپا یک نظام بازار داخلی یکپارچه‌ را در بین کشورهای عضوش توسعه داده و پیاده‌سازی کرده است. این نظام یکپارچه‌ی اقتصادی از طریق سیستم قوانین استانداردی که در همه‌ی کشورهای عضو اعمال شده توسعه یافته است. به عبارتی همه‌ی کشورهای عضو تصمیم‌گرفته‌اند تا به عنوان یک کل واحد فعالیت کنند.

اهداف شکل‌گیری اتحادیه‌ی اروپا چیست

سیاست‌های اتحادیه‌ی اروپا با سه هدف عمده‌ی در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی طرح‌ریزی شده‌اند. اول آنکه در حوزه‌ی اقتصادی از جریان آزاد نیروی کار، کالاها، خدمات و سرمایه‌ها اطمینان حاصل کند. دوم آنکه اجرای قوانین در جهت عدالت و بهبود روابط درونی اتحادیه (بین کشورها) تامین شود. سوم آنکه به عنوان قوانین مشترک تجارت، کشاورزی، ماهیگیری و شیلات و توسعه‌های محلی قلمداد شود.

اما در حوزه‌ی نظارت‌ها و کنترل‌های پاسپورت، تنها در کشورهای عضو ناحیه‌ی شنگن این نظارت‌ها برداشته شده‌اند.

اتحادیه اروپا- کشورهای عضو شنگن

اتحادیه‌ی اروپا چگونه و از کجا شکل گرفت

پیش از آنکه اتحادیه‌ی اروپا شکل بگیرد، در سال‌های ۱۹۵۱ معاهده‌ی پاریس و ۱۹۵۷ معاهده‌ی رم به ترتیب به شکل گیری جامعه‌ زغال سنگ و فولاد اروپایی (ECSC) و جامعه‌ی اقتصادی اروپایی (EEC) شکل گرفتند. جامعه‌های اروپایی در این اتحادیه‌ها، شش کشور اصلی تشکیل دهنده‌ی اتحادیه بودند که شامل کشورهای فرانسه، بلژیک، آلمان غربی، هلند، ایتالیا و لوکزامبورگ می‌شود. این اتحادیه‌ها و جامعه‌ها پیش درآمدی برای شکل‌گیری اتحادیه‌ی اروپا و اقامت اروپایی در سال ۱۹۹۳ با نام معاهده‌ی ماستریکت (Maastricht Treaty) در هلند شد.

بعد از این تاریخ، دیگر کشورهای اروپایی در سال‌های مختلف به این اتحادیه‌ پیوستند. همچنین در سال ۲۰۲۰ کشور انگلستان (UK) اولین دولت-کشوری بود که از اتحادیه‌ی اروپا خارج شد.

کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا

۲۷ کشور عضو اتحادیه‌ی اروپا در زیر به ترتیب ورود به این اتحادیه‌ مرتب شده‌اند:

دولت-کشور

پایتخت

ورود به اتحادیه

فرانسه

پاریس

بنیان‌گذار

بلژیک

بروکسل

بنیان‌گذار

آلمان

برلین

بنیان‌گذار

ایتالیا

رم

بنیان‌گذار

لوکزامبورگ

لوکزامبورگ سیتی

بنیان‌گذار

هلند

آمستردام

بنیان‌گذار

دانمارک

کوپنهاگن

۱۹۷۳

ایرلند

دوبلین

۱۹۷۳

یونان

آتن

۱۹۸۱

پرتغال

لیسبون

۱۹۸۶

اسپانیا

مادرید

۱۹۸۶

اتریش

وین

۱۹۹۵

فنلاند

هلسینکی

۱۹۹۵

سوئد

استوکهولم

۱۹۹۵

مجارستان

بوداپست

۲۰۰۴

قبرس

نیکوزیا

۲۰۰۴

جمهوری چک

پراگ

۲۰۰۴

استونی

تالین

۲۰۰۴

لاتویا

ریگا

۲۰۰۴

لیتوانیا

ویلنیوس

۲۰۰۴

مالت

والِت

۲۰۰۴

لهستان

ورشو

۲۰۰۴

اسلوواکی

براتیسلاوا

۲۰۰۴

اسلوونی

لوبلیانا

۲۰۰۴

بلغارستان

سوفیا

۲۰۰۷

رومانی

بوخارست

۲۰۰۷

کروواسی

زاگرب

۲۰۱۳

 

مشخصات اقتصادی شگفت انگیز اتحادیه‌ی اروپا

اتحادیه‌ی اروپا در سال ۲۰۲۰ حدود ۸/۵ درصد جمعیت دنیا را در کشورهای عضوش (به غیر انگلیس) جای داده، این در حالی است که تولید ناخالص داخلی اتحادیه‌ی اروپا حدود ۵/۱۵ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۹ بوده است. این مقدار یعنی جمعیت کمتر از ۶ درصد موجود در اتحادیه توانسته بیش از ۱۸ درصد تولید ناخالص داخلی جهانی را بوجود بیاورد. برای پیدا کردن موقعیت‌های سرمایه‌گذاری در کشورهای شنگن و اتحادیه اروپا می‌توانید از آژانس سرمایه‌گذاری تخصصی homefrance کمک بگیرید.

با وجود اینکه اتحادیه‌ی اروپا یک بازار یکپارچه را فراهم کرده اما به غیر از یورو که واحد پول اصلی اتحادیه است، ۱۰ واحد پولی دیگر نیز در اتحادیه استفاده می‌شود. به طور مثال جمهوری چک از واحد کُرونا (Koruna)، دانمارک از کرون (Krone)، مجارستان از فورینت (Forint) و … استفاده می‌کنند.

ویژگی‌هایی که اتحادیه‌ی اروپا برای ساکنینش به ارمغان می‌آورد

۱. صلح و امنیت؛ اتحادیه‌ی اروپا موفقترین پروژه‌ی صلح در تاریخ بشر است و توانست در سال ۲۰۱۳ جایزه‌ی صلح نوبل را کسب کند.

۲. بازار یکپارچه؛ بازار یکپارچه (Single Market) توسعه‌یافته‌ترین و بازترین بازار دنیا است. این بازار ۴ ویژگی کلیدی دارد:

  ۱. می‌توایند در هر کشور اتحادیه زندگی یا کار کنید.

  ۲. پول خود را آزادانه از کشوری به کشوری دیگر منتقل کنید.

  ۳. می‌توانید کالاهای خود را بدون محدودیت به فروش برسانید.

  ۴. این اتحادیه خدماتی را بر پایه‌های یکسانی ارائه می‌کند.

۳. استانداردهای بالای غذا و محیطی، رعایت حقوق انسان‌ها و قدرت جهانی

۴. شما می‌توانید از تلفن و خدمات آنلاین در همه‌ی کشورهای عضو بدون هزینه‌های اضافه استفاده کنید.

۵. حقوق شما در هنگامی که سفر می‌کنید حفاظت می‌شود.

۶. شما می‌توانید از آموزش‌ها و حمایت‌های مورد نیاز برای تجارت خود بهره‌مند شوید.

۷. اگر شما برای کار وارد اتحادیه‌ی اروپا می‌شوید، در برابر برخوردهای غیرمنصفانه محافظت می‌شوید.

۸. اگر شما اقامت اروپایی داشته باشید، اتحادیه از شما در برابر خطرات و نکات منفی جهانی‌سازی حمایت و حفاظت می‌کند.

1 دیدگاه

  1. […] خود این اجازه را می‌دهد تا از طریق یک کشور یا چند کشور عضوِ منطقه شینگن عبور کرده و حتی در آن بمانند. حداکثر تعداد روز مجاز به […]

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.