تولوز؛ پویاترین شهر فرانسه

جولای 25, 2020
0 دیدگاه
شهر تولوز؛ پویاترین شهر فرانسه

شهر تولوز؛ پویاترین شهر فرانسه

آنچه در این نوشتار مورد بررسی قرار می گیرد.

شهر تولوز (Toulouse) مرکز دپارتمان اوت-گارون (Haute-Garonne) است و در ناحیه‌ی اوکسیتانی (Occitanie) در جنوب فرانسه قرار دارد. این شهر در کرانه‌های رود گارون (Garonne) گسترده شده است. این شهر چهارمین شهر بزرگ فرانسه از نظر جمعیتی بعد از شهرهای پاریس، لیون و مارسی، و همچنین پیش از شهرهای لیل و بوردو قرار دارد.

این شهر زیبا توسط امپراطوری روم باستان بنا شده است و تا پیش از انقلاب فرانسه مرکز استان لانگدوک بود (نظام استانی بعد از انقلاب فرانسه برچیده شد). این سابقه‌ی تاریخی این شهر را پایتخت غیررسمی ناحیه‌ی فرهنگی اوکسیتانیا (یا جنوب فرانسه) می‌کند. در حال حاضر اوکسیتانی دومین ناحیه‌ی بزرگ در کلانشهر فرانسه است. به همین سبب سه مکان تاریخی از شهر تولوز در مکان‌های میراث جهانی سازمان یونسکو ثبت شده‌اند که شامل کانال دو میدی (Canal du Midi)، باسیلیکای سن سرنین (Basilica of St. Sernin) و بیمارستان اوتِل-دی‌یو سن-ژاک (Hôtel-Dieu Saint-Jacques) می‌شود. معماری خاص شهر تولوز نیز زبانزد است که به خاطر استفاده از آجرهای تاراکوتای صورتی به شهر صورتی (La Ville Rose) مشهور است.

دانشگاه تولوز (University of Toulouse) نیز یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا است که در سال ۱۲۲۹ تاسیس شده و بیش از ۱۰۳ هزار دانشجو از سراسر دنیا را آموزش می‌دهد. این دانشگاه چهارمین دانشگاه بزرگ فرانسه بعد از دانشگاه‌های پاریس، لیون و لیل است.

صنایع فعال در تولوز به طور عمده صنایع هواپیمایی و فضانوردی هستند. شعبه‌ی اصلی کمپانی ایرباس، شعبه‌ی اروپایی کمپانی اینتل و همچنین بزرگترین مرکز فضایی اروپا در تولوز قرار دارند. به سبب همین فعالیت‌های اقتصادی و صنایع خاص تولوز، همراه با موقعیت استراتژیک این شهر، خدمات توریستی و شهرت تاریخی تولوز، خط هوایی اورلی به فرودگاه تولوز و بالعکس شلوغ‌ترین خط هوایی در اروپا است. این خط هوایی در سال ۲۰۱۴ بیش از ۴/۲ میلیون مسافر را جابجا کرده است.

ویژگی‌های متعدد شهر تولوز مانند پویایی، اشتغال، میراث فرهنگی، فستیوال‌ها و … بسیاری از مردم جهان را به سمت این شهر زیبا جذب می‎کند. چه شما قصد سفر و بازدید از این شهر زیبا را داشته باشید، چه قصد سرمایه‌گذاری و خرید خانه در فرانسه، این شهر با امکانات و ویژگی‌هایش نظر شما را جلب می‎کند. در ادامه‌ی این مقاله ویژگی‌های شهر تولوز را معرفی خواهیم کرد و سپس فرصت‌های سرمایه‌گذاری با هوم فرانس را بیشتر توضیح خواهیم داد.

شهر تولوز (Toulouse)

اطلاعات عمومی در خصوص شهر رویایی تولوز

شهر تولوز جمعیت شهرنشین ۴۷۹ هزار و ۵۰۰ نفری‌اش را در مساحتی به اندازه‌ی تقریبی ۱۱۸ کیلومتر مربع جای داده است. مساحت کلانشهری تولوز بالغ بر ۵,۳۸۱ کیلومتر مربع است که جمعیتی یک میلیون و ۳۶۱ هزار نفری را در بر گرفته است. این شهر مرکز دپارتمان اوت-گارون (Haute-Garonne) و مرکز ناحیه‌ی اوکسیتانی است. این شهر بزرگ چهارمین شهر بزرگ فرانسه از نظر جمعیتی است. همچنین این شهر عناوین و القاب برتر دیگری نیز دارد که شامل:

 • دارای بزرگترین صنعت هواپیمایی در اروپا (دومین در دنیا)
 • دارای بزرگترین بخش فضایی در اروپا
 • دارای بزرگترین سیستم‌های الکترونیکی تعبیه شده در صنعت و خدمات در فرانسه

جغرافیای تولوز؛ شهری بین اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه

تولوز شهری در جنوب فرانسه، و در بخش‌های شمالی دپارتمان اوت-گارون واقع شده است. این شهر بر روی محور اتصال دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس، و همچنین در کرانه‌های رود گارون قرار دارد. تولوز در فاصله‌ی ۱۵۰ کیلومتری از دریای مدیترانه، ۲۳۰ کیلومتری اقیانوس اطلس و ۶۸۰ کیلومتری پاریس قرار گرفته است. چندین رود و کانال نیز از تولوز عبور می‌کنند که بزرگترین رود، رود گارون (Garonne) است و پس از آن رودهای توش (Touch) و اِرس-مورت (Hers-Mort)، و کانال‌های دو-بریان (Canal de Brienne) و دو-میدی (Canal du Midi) نیز از این شهر می‌گذرند.

موقعیت جغرافیایی شهر تولوز

آب و هوای تولوز؛ اقلیم اقیانوسی-مدیترانه‌ای

به دلیل جایگاه ویژه‌ی تولوز در خاک فرانسه، اقلیم این شهر حاصل تداخل سه نوع اقلیم مختلف است. در واقع آب و هوای تولوز به طور عمده اقلیم اقیانوس دارد که از اقلیم‌های مدیترانه‌ای و قاره‌ای تاثیر می‌پذیرد. بنابراین تابستان‌های تولوز داغ و همراه با باران، زمستان‌ها خنک و دلپذیر هستند، و همچنین بهار و پاییز با باران‌های سنگین و گاه طوفانی همراه است.

آب و هوای شهر تولوز

روستاها و شهرهای نزدیک به تولوز را بشناسیم

در بین ۱۴ روستا و شهر نزدیک به تولوز، روستاهای اَلبی (Albi)، ناژاک (Najac) و گایاک (Gaillac) برای مسافران و توریست‌ها محبوب‌ترین‌ها هستند. علاوه بر این ۱۴ روستا و شهر در نزدیکی شهر سن-ژیرون (با فاصله‌ی ۱۰۱ کیلومتری از تولوز)، ۱۶ روستا و شهر کوچک در نزدیکی پرپینیان (با فاصله‌ی ۲۱۵ کیلومتر از تولوز) قرار دارند. محبوب‌ترین روستاهای نزدیک به سن ژیرون روستای بَنییِر-دو-لوسون (Bagnères-de-Luchon)، و روستای کَرکَسون (Carcassonne) در نزدیکی پرپینیان هستند.

حمل و نقل در تولوز؛ ۶ روش متنوع برای جابجایی در شهر

تولوز از یک سیستم حمل و نقل پیشرفته و گسترده برای جابجایی مسافران بهره می‌برد. ایستگاه اصلی خطوط ریلی پرسرعت TGV که به تولوز می‌رسند Toulouse-Matabiau نام دارد. علاوه بر شبکه‌ی اتوبوسی گسترده‌ی تولوز، خطوط مترو و تراموا نیز در این شهر فعال هستند که هر سه توسط کمپانی تیسئو (Tisséo) ارائه می‌شوند. ۴ خط متروی این شهر از سیستم‌های خودران (بدون راننده) استفاده می‌کند. از سال ۲۰۰۷ به بعد نیز یک سیستم اجاره‌ی شهری دوچرخه به نام وِلوتولوز (VélôToulouse) نیز معرفی شده که هر شخص می‌تواند از اشتراک‌های روزانه تا سالانه برای اجاره‌ی دوچرخه استفاده کند. به همین دلیل شما برای زندگی در تولوز نیاز به داشتن ماشین ندارید، زیرا همه امکانات عمومی برای جابجایی در دسترس شما قرار دارند.

علاوه بر روش‌های یاد شده، کانال دو-میدی برای حرکت قایق‌های باربری و تفریحی استفاده می‌شود. فرودگاه‌های تولوز نیز شامل Toulouse Blagnac که فرودگاه محلی اصلی برای پروازهای بین‌المللی و درون‌مرزی است و فرودگاه Toulouse Lasbordes می‌شود.

اقتصاد تولوز؛ بزرگترین صنایع هواپیمایی در اروپا

صنایع اصلی شهر تولوز شامل صنایع هواپیمایی، فضایی، الکترونیک، فناوری اطلاعات و بیوتکنولوژی می‌شود. شعبه‌ی مرکزی ایرباس فرانسه در بلاناک (Blagnac) در نزدیکی تولوز قرار دارد، به علاوه تولوز خانه‌ی خط‌های تولید ایرباس‌های A320، A330، A350 و A380 است. دیگر کمپانی‌هایی که در حوزه‌ی هواپیمایی و فضایی در تولوز فعالیت می‌کنند شامل ATR، Sigfox، Liebherr Aerospace و Groupe Latécoère می‌شود. هواپیماهای فوق صوت کنکورد نیز در شهر تولوز ساخته شده بودند. همچنین غول صنایع الکترونیک دنیا، کمپانی اینتل نیز در این شهر فعالیت می‌کند که خود یکی از جاذبه‌های سرمایه‌گذاری است که می‌توانید با homefrance تجربه کنید.

بازار املاک در تولوز؛ معرفی فرصت‌هایی بینظیر برای خرید خانه

در این بخش توضیحات مختصری در ارتباط با ویژگی‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در تولوز و خرید خانه در محله‌های تولوز آماده کرده‌ایم. عموما بخش‌های شمالی دپارتمان گارون نسبت به بخش‌های جنوبی گران‌تر و پرهزینه‌تر است، زیرا در بخش‌های شمالی که شامل شهر و حومه‌ی تولوز می‌شود از پویایی اقتصادی بیشتری برخوردار هستند.

تقریبا ۲/۸۸ درصد املاک موجود در تولوز خانه ، و ۷/۷۹ درصد این خانه‌ها آپارتمانی هستند. علاوه بر این بیش از ۶۴ درصد از ساکنان این شهر اجاره‌نشین هستند. این آمار نشان‌دهنده‌ی تقاضای بالا و در نتیجه پتانسیلی بالا برای بهره‌مندی پرسود از سرمایه‌گذاری به جهت اجاره دادن خانه است. خانه‌های استودیویی (خانه‎های کوچک و بدون اتاق خواب) در این شهر بسیار اندک هستند و تقریبا ۸/۱۷ درصد از خانه‌های تولوز را تشکیل می‌دهند. بنابراین پیدا کردن آپارتمان‌های بزرگ و مناسب ساده‌تر می‌شود، اما در عوض به خاطر تعداد کم این خانه‌ها تقاضا برای این خانه‌ها بسیار بالاست که در نتیجه می‌توانند به آسانی به اجاره یا فروش بروند.

خرید خانه در تولوز؛ معرفی محله‌ها

با توجه به وسعت تولوز پیشنهاد می‌دهیم قبل از آنکه در این شهر سرمایه‌گذاری کنید محله‌ی مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید با سرمایه‌گذاری در خرید خانه، در یک محله‌ی شیک و لوکس اقامت کنید و یا خانه‌تان را اجاره دهید بهتر است تا خانه‌های نزدیک به مرکز شهر، خانه‌های محله‌های جنوب شرقی تولوز مانند لو کپیتول (le Capitole)، بوسکا (Busca) و کارنه (les Carmes)، و همچنین محله‌های تازه تاسیس مانند بوردِروژ (Borderouge) را بازدید و انتخاب کنید. اما اگر می‌خواهید خانه‌تان را به دانشجویان اجاره دهید، محله‌هایی مانند سن سیپریان (Saint Cyprien)، سن میشل (Saint Michel)، پات دُآ (Patte d’oie) انتخاب‌های مناسبی هستند.

خرید خانه در تولوز؛ سایز خانه‌ها

نکته‌ی مهمی که در مورد خانه‌های تولوز حائز اهمیت است، اندازه‌ی خانه‌ها است. از آنجایی که تعداد آپارتمان‌ها و خانه‌های بزرگ موجود در تولوز بسیار زیاد است، تعداد پیشنهادات برای خانه‌های بزرگ بیشتر و در نتیجه قیمت خانه‌ها در مقایسه با اندازه‌ی آن‌ها بسیار ارزان‌تر و کم‌تر است. اما در مقابل استودیوها به خاطر تعداد اندکشان برای مبادله، قیمت‌هایی بسیار بالا در قیاس با اندازه‌شان ارائه می‌دهند. بنابراین به خاطر اینکه خانه‌های بزرگ متقاضیان بیشتری دارند و همچنین ارزانتر هستند، سرمایه‌گذاری شما در خرید خانه‌های بزرگ سریع‌تر به سود می‌رسد.

خانه های تولوز فرانسه

چهارمین محیط دانشگاهی برزگ در فرانسه؛ معرفی دانشگاه‌های تولوز

همانطور که پیش‌تر گفته شد، دانشگاه تولوز (Université de Toulouse) با داشتن بیش از ۱۰۳ هزار دانشجو (بر اساس سال ۲۰۱۲) از سراسر جهان، بعد از دانشگاه‌های پاریس، لیون و لیل قرار می‌گیرد. یعنی این شهر یکی از شهرهای محبوب دانشجویان است. به علاوه این دانشگاه که در سال ۱۲۲۹ تاسیس شده بود اکنون به سه دانشگاه مجزا (مانند دانشگاه پاریس و آکسفورد) تقسیم شده است. در پایین لیست دانشگاه‌ها و مدارس عالی تولوز را معرفی می‌کنیم:

 • Université Toulouse I؛ که شامل دانشکده‌های اقتصاد، مدیریت و سیاست می‌شود
 • University of Toulouse-Jean Jaurès؛ یا University of Toulouse II – Le Mirail سابق
 • Université Paul Sabatier؛ یا Toulouse III
 • Toulouse Business School (TBS)
 • Toulouse School of Economics (TSE)
 • Institut supérieur européen de gestion group (ISEG Group)
 • Institut supérieur européen de formation par l’action (ISEFAC)

و چندین دانشکده‌ و مدرسه‌ی عالی مهندسی معتبر دیگر.

شهر صورتی و بنفش؛ معرفی مکان‌های دیدنی تولوز

ساختمان‌های مذهبی:


 • Saint-Sernin Basilica؛ که یکی از مکان‌های ثبت شده در میراث جهانی سازمان یونسکو، و همچنین بزرگترین کلیسایی رومی به جا مانده است.
 • Cathedral of Saint Stephen؛ در قرن ۱۲ میلادی ساخته شده است.
 • convent of the Jacobins؛ از نمادهای معماری گوتیک فرانسوی که در اوایل قرن ۱۴ ساخته شده است.

ساختمان‌های شهری:


 • Capitole de Toulouse
 • the Hôtel de Ville؛ ساختمان شهرداری
 • Théâtre du Capitole؛ ساختمان اپرا (این سه بنا همگی در میدان بزرگ کپیتول واقع شده‌اند که قدمت آن‌ها به قرن ۱۸ بازمی‌گردد.)
 • hôtels particuliers؛ ساختمان‌هایی با معماری‌های گوتیک و به جا مانده از دوران قرون وسطا و رنسانس که در حومه‌ی شهر می‌توان آن‌ها را یافت، از بین این بناها می‌توان به Hôtel d’Assézat، Hôtel de Bernuy، Hôtel du Vieux-Raisin و … اشاره کرد.

دیگر مکان‌های دیدنی:


 • Canal du Midi؛ این کانال به طول ۲۴۰ کیلومتر در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این کانال از میان شهر می‌گذرد و تولوز را به دریای مدیترانه متصل می‌کند.
 • Pont-Neuf؛ ساخت این پل تقریبا یک قرن طول کشیده است (۱۵۴۵ تا ۱۶۳۲) و تنها پلی است که از سیل‌های گذشته سالم مانده است.
 • Jardin des Plantes؛ یک پارک گیاه‌شناسی بسیار بزرگ با امکانات رفاهی فراوان که در قرن ۱۹ تکمیل شده است.
 • Théâtre du Capitole
 • Le Château d’Eau؛ یک برج آبی که در قرن ۱۹ ساخته شده است.
تولوز شهر توریستی

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.