مارسی؛ شهر بندری ۲۶۰۰ ساله با تاریخی غنی

آگوست 3, 2020
0 دیدگاه
مارسی؛ شهر بندری ۲۶۰۰ ساله با تاریخی غنی

مارسی؛ شهر بندری ۲۶۰۰ ساله با تاریخی غنی

آنچه در این نوشتار مورد بررسی قرار میگیرد.

مارسی شهری( Marseille ) در جنوب شرقی فرانسه و در ناحیهی پروانسآلپکوت دازور قرار دارد. مارسی دومین شهر پرجمعیت فرانسه بعد از پاریس با تعداد ساکنین بیش از ۸۳۹ هزار نفر است. میتوان ادعا کرد که مارسی بزرگترین شهر جنوب شرقی فرانسه، و حتی بزرگترین شهر حوزهی دریای مدیترانه است. این شهر، شهری تاریخی و با قدمت بیش از ۲۶۰۰ سال است. مارسی در ابتدا در حدود ۶۰۰ قبل میلاد توسط یونانیانی که از فوسیا (Phocaea) میآمدند شکل گرفت.

شهر بزرگ مارسی از ویژگیها و داراییهای متنوع و بسیار زیادی بهره میبرد؛ مارسی شهری که بر دریای مدیترانه با داشتن بزرگترین بندر مدیترانهای حکمرانی میکند؛ شهری که آفتاب همیشه تابان دارد؛ شهری که از طبیعت بینظیر و بیهمتا و یک فرهنگ غنی برخوردار است. این ویژگیها در کنار ساکنان مهماننواز و خوشرو ارزشهای بینظیری هستند که این شهر از داشتن آنها به خود میبالد.

علاوه بر فرهنگ غنی و شاخص در حوزههای مختلف معاصر، اقتصاد مارسی نیز دارای قدمت طولانی است. بندرگاه شهر نقش مهمی در اقتصاد مارسی ایفا میکند. مارسی اولین بندرگاه فرانسه و دریای مدیترانه و همچنین سومین بندرگاه بزرگ دنیا در بارگیری منابع انرژی نفت و گاز است. امروزه مارسی یکی از قطبهای مهم تحقیقات علمی فرانسه به شمار میرود. بطوریکه جایگاهی موثر و مهم در سطح جهانی دارد و خود این موضوع باعث شده تا این شهر را به یکی از بهترین شهرهای اروپایی برای سرمایهگذاری تبدیل کند و شرکت هوم فرانس این سرمایهگذاریها را به شما معرفی کند تا بهترین آینده مالی را برای سرمایه خود در نظر بگیرید.

به سبب قرارگیری در دریای مدیترانه و داشتن یکی از بزرگترین بندرهای دنیا، تجارت و سرمایهگذاری در شهر مارسی رونق فراوانی دارد. به همین دلیل بسیاری از سرمایهگذاران بینالمللی به دنبال سرمایهگذاری در این شهر بزرگ هستند. یکی از فرصتهای بالقوهی موجود در مارسی بازار املاک این شهر است. در واقع سرمایهگذاری در مارسی بزرگ، امکان رشد سرمایه و همچنین دسترسی به منابعی که میتوانند برای یک سرمایهگذار مورد توجه باشند را فراهم کرده است. در ادامهی این مقاله با ویژگیهای بیشتری از این شهر بزرگ و فرصتهای سرمایهگذاری در بازار املاک و خرید خانه در مارسی مطالبی را برای شما گردهمآوردهایم تا با این شهر بیشتر آشنا شوید.

شهر مارسی؛ شهر بندری ۲۶۰۰ ساله با تاریخی غنی

اطلاعات عمومی در خصوص شهر مارسی

مارسی مرکز دپارتمان بوشهدورون (Bouches-du-Rhône) و همچنین مرکز ناحیهی محبوب پروانسآلپکوت دازور (Provence-Alpes-Côte d’Azur) است. مارسی دومین شهر بزرگ فرانسه بعد از پاریس به مساحت ۲۴۱ کیلومتر مربع و جمعیتی بیش از ۸۷۰ هزار نفر (بر اساس آمارهای سال ۲۰۱۶) است. ناحیهی کلانشهری مارسی نیز مساحتی به میزان ۳,۱۷۳ کیلومتر مربع را در برگرفته که از این لحاظ بعد از کلانشهرهای پاریس و لیون قرار دارد. جمعیت کلانشهری مارسی نیز به بیش از یک میلیون و ۸۳۱ هزار نفر (بر اساس آمار سال ۲۰۱۰) میرسد.

در حال حاضر مارسی بزرگترین شهر فرانسه در سواحل دریای مدیترانه است و بزرگترین بندر کشتیهای تجاری، باری و تفریحی است. این شهر در سال ۲۰۱۳ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شد و در سال ۲۰۱۷ نیز عنوان پایتخت ورزشی اروپا را کسب کرد.

جغرافیای مارسی؛ کلانشهری در امتداد دریای مدیترانه

همانطور که گفته شد مارسی دومین کلانشهر بزرگ فرانسه بعد از پاریس است. این کلانشهر از شرق با روستای کوچک ماهیگیری کلهلونگ (Callelongue) آغاز میشود و در غرب به کَسی (Cassis) و کَلَنک (Calanques) میرسد. مارسی از شمال نیز به بعد از کوهستانهای کمارتفاع گارلابان (Garlaban) و اِتوآل (Etoile) به کوه سن ویکتوآر (Mont Sainte Victoire) با ارتفاع ۱۰۱۱ متر محدود میشود.

سراسر جنوب مارسی نیز به دریای مدیترانه و بندرهای مختلف منتهی میشود. در فاصلهی ۴ کیلومتر عبور در راستای خلیج مارسی به مجموعهی جزیرههای Frioul archipelago میرسیم. این مجموعه شامل چهار جزیره است که در یکی از آنها کاخ معروف ایف (Château d’If) قرار دارد که در رمان کنت مونت کریستوی الکساندر دوما از آن یاد شده است.

جغرافیای شهر مارسی

آب و هوای مارسی؛ آفتابی‌ترین شهر فرانسه

اقلیم معمول مارسی آب و هوای تابستانی داغ مدیترانهای است. تابستانهای مارسی داغ و در اکثر مواقع خشک و بدون باران است. زمستانهای این شهر نیز معتدل همراه با بارش بارانهای معمولی است. سردترین ماههای مارسی ماههای ژانويه، فوریه و دسامبر با دمای ۱۲ درجهی سانتیگراد در روز و ۴ درجه در شب هستند. تابستانها نیز در ماههای جولای و آگوست به دمای ۲۸ تا ۳۰ درجه میرسد. این شهر به رسما آفتابیترین شهر فرانسه است که به طور میانگین بیش از ۱۰۰۰ ساعت بیشتر از دیگر شهرهای از نعمت آفتاب برخوردار است. بارش برف نیز در این شهر بسیار معدود و کم سابقه است.

شهرهای نزدیک به مارسی را بشناسیم

با وجود اینکه مارسی کلانشهری بزرگ است و چندین روز زمان میطلبد تا در این شهر گردش کنید، اما نواحی اطراف مارسی یکی از غنیترین و متنوعترین منظرههای جهان را دارند. در ادامه این منظرهها را معرفی میکنیم:

 • شهر نیم (Nîmes)؛ نیم یک شهر کوچک با حال و هوای روم باستان است که در شمال غربی مارسی واقع شده است. مرکز شهر نیم همانند سه مکان شاخص رومی، یعنی Tour Magne، Maison Carrée و l’Arêne، آن فضایی تاریخی و زیبا را برای شما به ارمغان میآورند.
 • پل گارد (Pont du Gard)؛ با داشتن عمری حدود ۲۰۰۰ سال، این پل در نزدیکی شهر نیم نمایش یکی از مهندسیهای زیبای دوران روم باستان است که برای انتقال آب به شهر نیم طراحی شده است. این پل ۲۷۵ متر طول و ۵۰ متر ارتفاع دارد. هم اکنون در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.
 • شهر اوینیون (Avignon)؛ این شهر کوچک دارای یکی از چشمگیرترین کاخهای جهان است، این کاخ که Palais des Papes نام دارد در قرن ۱۴ و در زمانی که اوینیون پایتخت مسیحیت غربی بود ساخته شده است. علاوه بر این کاخ، قلعههای Beaucaire و Tarascon از مکانهای دیدنی این شهر هستند.
 • تاکستانهای کَسی (Cassis)؛ در این شهر کوچک ۱۲ تاکستان مجزا وجود دارد که در دامنههای تپهها گسترانده شدهاند. این تاکستانها از قدیمیترین تاکستانهای فرانسه هستند. علاوه بر این کاخ neuf-du-Pape، رستورانهای بسیاری در این شهر وجود دارند که پذیرای مهمانان و توریستها با غذاهای محلی پروانس هستند.

حمل و نقل در مارسی؛ جابجایی در دریا، خشکی و آسمان

مارسی برای ارتباطهای بینالمللی و درونمرزی در کشور فرانسه چند ابزار مهم را برای مسافران و شهروندان فراهم کرده است: فرودگاه بینالمللی و خطوط ریلی پرسرعت TGV. فرودگاه بینالمللی Marseille Provence Airport پنجمین فرودگاه شلوغ فرانسه است. همچنین ایستگاه قطار Gare de Marseille Saint-Charles این شهر را به شهرهای کوچک و بزرگی مانند اوینیون، نیس، مونپلیه، تولوز، بوردو، نانت، پاریس، لیل، ژنو، استراسبورگ، فرانکفورت و لندن متصل میکند. همچنین مارسی دارای یکی ترمینال کشتی است که این شهر را به جزیرههای کورسیکا (Corsica)، ساردینیا (Sardinia) و کشورهای الجزایر و تونس میرساند.

حمل و نقل درونشهری مارسی نیز شامل متروی مارسی (Marseille Métro) با دو خط، شبکهی گستردهی اتوبوس با ۱۰۴ خط و بیش از ۶۰۰ دستگاه اتوبوس، سه خط تراموا و یک سیستم اشتراکی دوچرخه به نام Le vélo فراهم میکند. همچنین یک سرویس حمل و نقل آبی در دو سوی بندر قدیمی نیز وجود دارد که به صورت رایگان به شهروندان و مسافران خدمترسانی میکند.

حمل و نقل در شهر مارسی فرانسه

اقتصاد مارسی؛ توسعه‌ی توریسم در کنار تحقیقات پیشرفته

علاوه بر بندرهای بوردو که جایگاه مرکزی در اقتصاد این شهر دارند و بندرهای این شهر را به بزرگترین بندرهای حمل و نقل نفت و گاز در فرانسه تبدیل کردهاند، مارسی در سالهای اخیر در خدمات توریستی و تکنولوژی گامهای بسیار بزرگ و موثری برداشته است. به همین دلیل صنایع کوچک و متنوع مارسی در این سالها در جهت ساختن یک اقتصاد مبتنی بر خدمات تکنولوژیمحور تغییر کردهاند.

صنایع مارسی شامل هزاران کمپانیکوچکی میشود که کمتر از ۵۰۰ کارمند و کارگر را به کار مشغول کرده است. این شرکتها شامل بخش هلیکوپتری ایرباس، آزور پرومتل (Azur Promotel) که خدمات املاک ارائه میدهد، کمپانی ملی اجتماعی دریایی (Société Nationale Maritime Corse Méditerranée) که خدمات حمل و نقل و جابجایی بار ارائه میدهد، کمپانی Compagnie maritime d’expertises (Comex) که خدمات مهندسی زیرآبی و سیستمهای هیدرولیک را ارائه میکند ومیشود.

علاوه بر این، مارسی خانهی سه پارک فناوری مهم است: Château-Gombert (در حوزهی نوآوریهای فناورانه)، Luminy (در حوزه بیوتکنولوژی) و La Belle de Mai (در حوزهی فعالیتهای چندرسانهای).

اقتصاد شهر مارسی از گردشگری

بازار املاک مارسی؛ آپارتمان‌های پرسود و ویلاهای لوکس

آپارتمانها در مارسی عمدهی سازههای مسکونی شهر را تشکیل میدهند (بیش از ۸۲ درصد خانههای مارسی آپارتمان هستند). این آپارتمانها بیشترین امکانات را برای ساکنینشان، مانند پارکها، پارکینگها و حتی استخرهای شنا در دسترس قرار میدهند. علاوه بر امکانات شهری مانند مدرسه، مغازهها، وسایل حمل و نقل عمومی وظاهر این ساختمانها نیز مدرن و جذاب است. به دلیل تقاضای بالایی که برای چنین خانههایی وجود دارد، سرمایهگذاران ترجیح میدهند تا با خرید خانه در مارسی آنها را به قصد اجاره دادن در نظر بگیرند.

ویلاهای لوکس و مدرن مارسی نیز در نواحی اطراف شهر قرار دارند. ظاهر ویژهو رنگی آنها چشمان بازدیدکنندگان را محو خود میکند. این خانهها عموما همراه با استخر و باغچههای درختکاری و گلکاری شده، تراس، گاراژ وارائه میشوند. این خانهها عموما گران هستند و سرمایهگذاران از آنها برای گذرندان اقامت خود در فرانسه استفاده میکنند؛ پس با همکاران ما در homefrance در ارتباط باشید تا برترین راههای سرمایهگذاری در ملک فرانسه را به شما معرفی کنند.

املاک شهر مارسی -خرید ملک در مارسی فرانسه

بازار املاک مارسی؛ انتخاب از بین ۱۶ محله

مارسی از ۱۶ محله یا arrondissement تشکیل شده است که عموما با شماره از یکدیگر تفکیک شدهاند. قیمت محلههای ۲، ۷، ۸ و ۱۶ برای خرید خانه و سرمایهگذاری نسبت به سایر محلهها گرانتر است، این قیمت بالا به سبب نزدیکی آنها به دریا است. با این وجود، محلههای ۳، ۱۴ و ۱۵ محلههای ارزانتری هستند. برای سرمایهگذاری و خرید خانه در مارسی و اجاره دادن خانهها بهتر است در نظر داشته باشید که محلههای ۵ و ۸ بالاترین هزینههای اجاره را دارند که در نتیجه میتوانند سود بیشتری را برای شما بوجود بیاورند. با این حال اگر قصد اقامت در محلههای ارزانتر مارسی را دارید، محلههای ۱۵ و ۳ از اجارهبهای کمتری برخوردارند.

تحصیل در مارسی؛ معرفی دانشگاه‌ها

دانشگاه Aix-Marseille University متشکل از سه دانشگاه زیرمجموعه است:

 • Université de Provence Aix-Marseille I؛ جدیدترین در عین حال بیشترین تعداد دانشجو در مارسی را به خود اختصاص داده و دارای دانشکدههای مختلف در حوزههای علوم اجتماعی تا علوم طبیعی است.
 • Université de la Méditerranée Aix-Marseille II؛ این دانشگاه دارای دانشکدههای تکنولوژی و مهندسی است.
 • Université Paul Cézanne Aix-Marseille III؛ قدیمیترین جزئ دانشگاه مارسی که از سال ۱۴۰۹ فعالیت میکند و در حوزههای هنر، اقتصاد و مدیریت، سیاست، تکنولوژی و علوم طبیعی دانشجویان بسیاری را آموزش میدهد.

همچنین مارسی شامل چهار مدرسهی عالی نیز میشود:

 • Ecole Centrale de Marseille
 • École pour l’informatique et les nouvelles technologies
 • Institut polytechnique des sciences avancées
 • KEDGE Business School

مکان‌های تاریخی مارسی را بشناسیم

تعدادی از مکانهای تاریخی مارسی را بدون شک باید بازدید کرد. در این بخش تعدادی از این مکانها را با توجه به محبوبیتشان در بین بازدیدکنندگان جمعآوری کردهایم:

 • Notre Dame de la Garde chapel
 • Palais du Pharo (محل زندگی ناپلئون سوم)
 • Palais Longchamp (دارای دو موزه در ساختمان اصلی است)
 • Saint Jean Fort
 • Sainte-Marie-Majeure Basilica Cathedral
 • Vieille Charité
 • Château d’If
مکان های تاریخی شهر مارسی در فرانسه

خوراک‌های مخصوص شهر مارسی خوراک‌های مخصوص شهر مارسی

 • Pastis؛ نوشیدنی الکلی با طعم آنیسید (نوعی گیاه که در پخت و پز و درمان گیاهی به کار میرود).
 • Aioli؛ یک نوع سس که از سیر و روغن زیتون درست میشود و با خوراکهای گیاهی سرو میشود.

غذاهای مخصوص مارسی نیز شامل موارد زیر میشوند:

 • Tapenade؛ متشکل از نوعی گیاه به نام کِیپِر، زیتون و ماهی کولی
 • Bouillabaisse؛ یک خوراک مخصوص و بسیار محبوب که از ماهی، سس و سبزیجات آماده میشود.
 • Panisse؛ پنکیک آردی که از جوجه و نخود فرنگی درست شده است.
 • Navette؛ یک نوع کلوچه که با شربت شکوفههای پرتغال طعمدار شده است.
 • Bourride؛ یک خوراک مخصوص که از ماهیهای لجنخوار تهیه میشود.

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.