ارزش پاسپورت فرانسه؛ گذرنامه‌ای فراتر از یک کشور

ژوئن 1, 2020
0 دیدگاه
ارزش پاسپورت فرانسه؛ گذرنامه‌ای فراتر از یک کشور

ارزش پاسپورت فرانسه؛ گذرنامه‌ای فراتر از یک کشور

آنچه در این نوشتار بررسی می شود.

اعتبار پاسپورت فرانسه

جامع ترین مقاله را درباره ارزش پاسپورت فرانسه و نحوه اخذ گذرنامه فرانسه را در هوم فرانس مطالعه نمایید. پاسپورت کشورهای مختلف بر اساس شاخص‌های مختلفی همچون توانایی برای سفر بدون گرفتن ویزای قبلی یا ویزا در هنگام ورود سنجیده می‌شوند. بنابراین ارزش بالاتر یک پاسپورت به معنای ورود آسان‌تر دارندگان پاسپورت و شهروندان به کشورهای دیگر است. بطور مثال هر شهروند فرانسوی با داشتن پاسپورت فرانسه می‌تواند به راحتی به ۱۸۸ کشور دنیا، بدون داشتن ویزا سفر کند.

بر اساس شاخص پاسپورت هنلی و همکاران در سال ۲۰۲۲، فرانسه با یک جایگاه پیشرفت در جایگاه چهارم جهان در کنار کشورهای اتریش و دانمارک قرار گرفته است. به همراه داشتن این پاسپورت‌ها برای تاجران بین‌المللی و یا کسانی که برای کارشان دائما در سفر هستند یک مزیت عمده به شمار می‌رود، زیرا می‌توانند بدون محدودیت به سفر و یا تجارت خود بپردازند.

یکی از ویژگی‌های اقامت دائم در کشوری مانند فرانسه این است که شما می‌توانید بطور همزمان دو ملیت و در واقع دو پاسپورت داشته باشید. بطور مثال اگر شما تابعیت کشور ایران را دارید می‌توانید برای گرفتن تابعیت فرانسه و یا مهاجرت به فرانسه اقدام کنید. در اینصورت بدون اینکه لازم باشد تابعیت خود را عوض کنید از مزایایی که پاسپورت فرانسوی برای شما به ارمغان می‌آورد نیز بهره ببرید. شما با داشتن این پاسپورت می‌توانید به آسانی در کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا و همچنین کشورهای شنگن رفت و آمد کنید.

اگر شما علاقه­مند به مهاجرت به فرانسه هستید می‌توانید با خواندن این مقاله اطلاعات بیشتری پیرامون جایگاه پاسپورت فرانسه و چگونگی دریافت این گواهی‌نامه کسب کنید.

جهت آشنایی با تمکن مالی فرانسه، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

پاسپورت‌ها چگونه ارزش‌گذاری می‌شوند؟

شما برای ورود به هر کشوری نیاز دارید تا گواهی‌نامه‌ی معتبری از کشور مبدا ارائه کنیدهمچنین برای ورود باید گواهی ویزا را نیز ارائه کنیداما شما با داشتن تابعیت تعدادی از کشورها، یا به عبارتی دیگر با داشتن پاسپورتی از یک کشور خاص می‌توانید بدون همراه داشتن گواهی ویزا به کشور دیگر وارد شویدبه طور مثال اگر شما پاسپورت فرانسوی داشته باشد می‌توانید بدون ارائه‌ی ویزا به کشور آلمان، انگلستان یا بلژیک وارد شویداما چطور پاسپورت کشورهای مختلف، مانند فرانسه، رتبه‌بندی می‌شوند؟

معیارهای ارزش‌گذاری برای رتبه‌بندی پاسپورت توسط شاخص‌های مختلفی تعیین می‌شوند، که خود این شاخص‌ها نیز توسط نهادها و موسسات مختلفی مانند شاخص پاسپورت آرتون (The Arton Capital Passport Index) یا شاخص هنلی و همکاران (Henley and Partner’s Index) تعیین می‌شوند.

شاخص پاسپورت آرتون (The Arton Capital Passport Index): این شاخص پاسپورت‌ها را بر اساس امکان مسافرت بدون ویزایشان و همچنین کشورها تا چه میزان میزبان دیگر ملیت‌ها هستند رتبه‌بندی می‌کند.

شاخص پاسپورت هنلی (The Henley and Partners Passport Index): (این شاخص یکی از معتبرترین شاخص‌های پاسپورت است.) این شاخص پاسپورت‌ها را بر اساس تعداد کشورهایی که صاحب پاسپورت می‌تواند بدون گرفتن ویزا پیش از مسافرت به این کشورها وارد شود رتبه‌بندی می‌کند.

شاخص کیفیت ملیت (The Qualiti of Nationality Index – QNI): شاخص QNI یک رویکرد به شدت آماری برای تعیین ارزش ذاتی ملیت بر اساس هفت فاکتور وزن داده شده پاسپورت‌ها را رتبه بندی می‌کند: فاکتورهای صلح و پایداری، آزادی در مسافرت، تنوع در آزادی مسافرت، آزادی درجه‌ی توافق میان کشورها، تنوع در آزادی توافق‌ها، توسعه‌ی انسانی، و قدرت اقتصادی.

برنام‌­ی رتبه بندی شهروندی به سبب سرمایه‌گذاری (CBI Index – Citizenship-by-Investment Program Ranking): در این برنامه شاخص‌هایی که کشورها را تنها بر اساس شهروندان فعال به خاطر برنامه‌های سرمایه‌گذاری رتبه بندی می‌کنند قرار دارند، که در ادامه مشهورترین این شاخص­‌ها را معرفی می‌کنیم.

برنامه‌ی رتبه بندی CBI هنلی و همکاران (The Henley and Partners CBI-Program Ranking): این شاخص بر یک متدولوژی پیچیده تکیه می‌کند و ده فاکتور مختلف را در نظر می‌گیرد: شهرت، کیفیت زندگی، دسترسی بدون نیاز به ویزا، مدت زمان طول کشیدن فرآیند گرفتن ویزا و کیفیت این فرآیند، انطباق، الزامات سرمایه گذاری، الزامات اقامت، انعطاف‌پذیری در تغییر مکان، الزامات بازدید فیزیکی (بازدید حضوری از سفارتخانه)، و شفافیت.

جهت آشنایی با سرمایه گذاری در فرانسه بر روی لینک کلیک کنید.

ارزش پاسپورت فرانسه

پاسپورت فرانسه ( گذرنامه فرانسه )؛ اطلاعات اولیه‌ای که لازم است بدانیم

برای بدست آوردن پاسپورت فرانسه اولین قدم بدست آوردن تابعیت فرانسوی استشما برای بدست آوردن تابعیت از جمهوری فرانسه باید حداقل پنج سال متوالی در این کشور سکونت داشته باشیدالبته این زمان می‌تواند کوتاه‌تر نیز بشوددر صورتی که شما با یک شهروند فرانسوی ازدواج کنید و یا کودکتان در فرانسه به دنیا بیاید این روند می‌تواند به چهار سال نیز کاهش یابد.

پاسپورت فرانسوی یکی از دو فرم شناسه‌ای است که در هنگام گرفتن شهروندی فرانسه به شما تعلق می‌گیرد. فرم دیگر داشتن کارتِ شناسه‌ی ملی فرانسوی (Carte Nationale d’Identite) است. این کارتِ شناسه‌ی ملی به شما این امکان را می‌دهد تا بدون هیچ محدودیتی بین تمامی کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا جابجا شوید، اما برای سفر به کشورهای خارج از اتحادیه نیاز دارید تا پاسپورت را به همراه داشته باشید.

از سال ۲۰۰۹ به بعد گذرنامه همه‌ی فرانسوی‌ها مجهز به اطلاعات بیومتریک شد. این پاسپورت بیومتریک شامل عکس دیجیتال شما، اثر انگشت‌های شما، امضا، و اطلاعات شخصی همچون قد و رنگ چشم می‌شود.

گذرنامه‌های فرانسوی توسط وزارت امور خارجه و توسعه‌ی بین‌المللی فرانسه صادر می‌شوند. همچنین اگر در فرانسه ساکن هستید و بیش از پنج سال از سکونت شما می‌گذرد، این پاسپورت‌ها از طریق شورای شهرهای فرانسه در دسترس هستند، و اگر خارج از فرانسه قرار دارید می‌توانید از طریق سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های خارج از کشور به این پاسپورت‌ها در دسترسی داشته باشید.

جهت آشنایی با اخذ اقامت فرانسه از طریق خرید ملک، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

مزایای داشتن پاسپورت فرانسه در سال ۲۰۲۲ چیست؟

اگر شما یک پاسپورت فرانسوی داشته باشید می‌توانید از مزایای اضافی و خاص این شهروندی و اقامت دائم در فرانسه بهره‌مند شوید. مزایای داشتن پاسپورت فرانسوی شامل موارد زیر می‌شود:

• داشتن پاسپورت فرانسه شما را قادر می‌کند تا بتوانید آزادانه درون یا خارج از مرز فرانسه به سفر بپردازید.
• تا زمانی که پاسپورت معتبر است می‌توانید بدون محدودیت زمانی در خارج از فرانسه و در کشورهای دیگر به سفر بپردازید.
• شما می‌توانید به هر جای دنیا به عنوان یک شهروند فرانسوی و شهروند عضو اتحادیه‌ی اروپا به سفر بپردازید.
• تا زمانی که کشور تولد شما این امکان را اجازه بدهد، می‌توانید از داشتن دو ملیت و دو پاسپورت مجزا بهره‌مند شوید.
• با داشتن پاسپورت فرانسه شما می‌توانید به ۱۸۸ کشور مختلف دنیا بدون داشتن ویزا، و یا بدون اخذ ویزا در هنگام ورود سفر کنید. بر اساس شاخص پاسپورت هنلی و همکاران فرانسه در سال ۲۰۲۲ در جایگاه چهارم رتبه‌بندی شده است.

مزایای اخذ پاسپورت فرانسه به همین موارد ختم نمی‌شود. در ادامه با امکانات و ویژگی‌های بیشتر این گذرنامه و به شکلی مفصل‌تر صحبت می‌کنیم.

ویژگی منحصر به فرد امکان پاسپورت فرانسه ،جابجایی در بین کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا

ویژگی اصلی داشتن یک پاسپورت فرانسوی این است که شما می‌توانید آزادانه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کنید و از کشورهای مختلف این اتحادیه بهره ببرید. شما همچنین می‌توانید در هر یک از کشورهای عضو تحصیل، کار و زندگی کنید.

تحصیل در هر دانشگاه عضو اتحادیه که علاقه دارید

اروپا جایگاه بسیاری از دانشگاه‌های معتبر و مشهور دنیا است، دانشگاه‌هایی همچون آکسفورد، کمبریج، سوربون و … . با داشتن یک گذرنامه‌ی فرانسوی شما می‌توانید به تحصیل رایگان (و یا تحصیل با هزینه‌های کمتر) در دانشگاه‌های سراسر اتحادیه بپردازید. این ویژگی یک قابلیت استثنایی پاسپورت فرانسه برای کودکان است.

بیمه های درمانی رایگان فرانسه و اتحادیه اروپا

مزیت عمده‌ی داشتن یک پاسپورت فرانسوی، امکان دسترسی و استفاده از سیستم سلامت رایگان کشور فرانسه است. شما همچنین می‌توانید با گرفتن شناسه‌ی بیمه‌ی سلامت اتحادیه‌ی اروپا از خدمات همگانی ارائه شده در کشورهای عضو اتحادیه بهره‌مند شوید. با اینکه هر کشور اروپایی سیستم سلامت منحصر به خود را دارد، اما سلامت عمومی همه‌ی شهروندان اتحادیه اروپا تحت پوشش خواهد بود.

تجربه‌ی امنیت و حریم خصوصی

با داشتن پاسپورت فرانسه امنیت و حریم خصوصی شما در سطوح مختلف حفاظت می‌شود. از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حمایت کنسولگری از همه‌ی شهروندان فرانسه و اتحادیه اروپا
  • حفاظت از حقوق شهروندان در قبال حریم خصوصی در استفاده از اطلاعات شخصی
  • حفاظت توسط قوانین مرتبط با امنیت سلامت و زندگی شهروندان

به عبارتی دیگر، یکی از مزیت‌های مهم پاسپورت فرانسه افزایش امنیت و حریم خصوصی افراد است

‌مزیت‌های مالی پاسپورت فرانسه

این ویژگی منحصر به سرمایه‌گذاران خارجی است. فرانسه برنامه‌های مشوق‌ مالیاتی بسیار جذابی را برای سرمایه‌گذاری‌ها طرح ریزی کرده است. به عنوان مثال اگر شما پاسپورت فرانسوی داشته باشید و در یک کشور دیگر از اتحادیه اروپا سرمایه‌گذاری کرده باشید، دیگر لازم نیست که مالیات را به هر دو دولت بپردازید. علاوه بر کشورهای عضو اتحادیه، این امکان در بیش از ۶۰ کشور دیگر که با فرانسه به توافق رسیده‌اند اجرا می‌شود.

ارزش پاسپورت هر کشور بر این اساس تعیین می‌شود که شما تا چه میزان آزاد هستید تا به کشورهای دیگر دنیا بدون ارائه‌ی ویزا وارد شوید. هر ساله موسسه‌های مختلف بین‌المللی بر اساس شاخص‌هایی که تعیین می‌کنند به مقایسه‌ی پاسپورت کشورهای مختلف می‌پردازند. یکی از این موسسه‌های معتبر موسسه‌ی هنلی و همکاران (Henley and partners) است. این موسسه در آخرین گزارش سالیانه‌ی خود در سال ۲۰۲۰ قدرت پاسپورت فرانسه را در جایگاه ششم دنیا در کنار سوئد ارزیابی کرده‌اند. بر این اساس هر شهروند فرانسوی می‌تواند آزادانه به ۱۸۶ کشور دنیا سفر کند.

از معیارهایی که این موسسات رتبه‌بندی بکار می‌برند می‌توان به آزادی ورود به کشور مقصد بدون ارائه‌ی ویزا یا اخذ ویزا در هنگام ورود، میزان صلح و پایداری کشور مبدا، و همچنین میزان مهمان‌پذیری کشورها اشاره کرد. از دیگر موسسه‌های معتبر در این زمینه نیز می‌توان به شاخص پاسپورت آرتون و شاخص کیفیت ملیت اشاره کرد.

دریافت پاسپورت فرانسه

شما برای بدست آوردن پاسپورت فرانسه نیاز دارید تا ابتدا تابعیت و حق شهروندی کشور فرانسه را کسب کنید. اگر شما قصد مهاجرت و یا تحصیل در فرانسه را دارید و علاقه‌ دارید تا تابعیت این کشور را نیز کسب کنید باید ۵ سال متوالی در این کشور سکونت داشته باشید. اما اگر در فرانسه صاحب فرزند شوید و یا با یک شهروند فرانسوی ازدواج کنید این زمان به سه سال کاهش می‌یابد.

داشتن پاسپورت فرانسوی به معنای شهروندی در اتحادیه‌ی اروپا است. داشتن این شهروندی، یعنی در عین حال هم شهروند فرانسه باشید و از امکانات یک شهروند فرانسوی استفاده می‌کنید می‌توانید از ویژگی‌های یک شهروند اتحادیه نیز بهره ببرید. از مزایای این پاسپورت این است که شما می‌توانید دوملیتی باشید. یعنی علاوه بر داشتن تابعیت کشور تولدتان پاسپورت فرانسوی نیز داشته باشید.

دیگر مزایای مهم داشتن پاسپورت فرانسوی شامل مواردی می‌شود که در ادامه می‌آیند. شما می‌توانید آزادانه بین کشورهای اتحادیه‌ی اروپا جابجا شوید و در دانشگاه‌های مختلف اروپا تحصیل کنید، همچنین می‌توانید در دیگر کشورهای عضور اتحادیه به کار یا زندگی بپردازید.

با داشتن پاسپورت فرانسوی می‌توانید از سیستم بیمه سلامت فرانسه بهره‌مند شوید. علاوه بر این به عنوان یک شهروند اتحادیه اروپا امنیت و حریم خصوصی شما محافظت می‌شود.

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.