لیل؛ شهری برای سرمایه گذاری پویا

ژوئن 8, 2022
0 دیدگاه
شهر لیل فرانسه

شهر لیل فرانسه

آنچه در این نوشتار مورد بررسی قرار میگیرد

شهر لیل کلانشهری در شمال فرانسه است که بزرگانی همچون لویی پاستور و ژنرال دوگل را به دنیا معرفی کرده. این شهر شمالی در مرز بلژیک قرار گرفته، بطوریکه لیل فاصله‌ای بسیار اندک با شهرهای بزرگ و همچنین در مرکز مثلث لندن، بروکسل و پاریس قرار دارد. این مجموعه‌ی شهری پرجمعیت و بزرگ، چهارمین شهر بزرگ فرانسه است.

 همچنین سومین بندر بزرگ در فرانسه بعد از مارسی و استراسبورگ را دارد، با داشتن کسب و کارهای متنوع، کارخانه‌ها و صنایع گسترده و همچنین تعدد موسسات معتبر آموزشی، سرمایه گذاران زیادی از سراسر دنیا را به خود جذب می‌کند. این ویژگی‌ها فرصت‌های جذابی برای سرمایه‌گذاری در خرید ملک‌های تجاری و مسکونی و سرمایه‌گذاری در کسب و کارهای خدماتی فراهم می‌کنند؛ برای شناسایی هر چه بهتر این موقعیت‌های سرمایه‌گذاری می‌توانید با املاک هوم فرانس در ارتباط باشید و مشاوره لازمه را دریافت کنید.

شهر لیل

شهر لیل در سال ۲۰۰۴ بخاطر گستردگی و تنوع در فرهنگ “جامعه شهری لیل” لقب پایتخت فرهنگی اروپا را کسب کرد. جامعه شهری لیل با داشتن جمعیتی حدود یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفری‌اش و داشتن فرهنگی غنی و متنوع سبب شده تا این شهر برای مهاجرت و تحصیل نیز از اهمیت قابل توجهی برخوردار شود.

شهر لیل؛ شهری با قدمت تاریخی اما مدرن

سابقه‌ی تاریخی شهر لیل بر اساس افسانه “لیدریک و فینائر” به سال ۶۴۰ میلادی باز می‌گردد، لیل شهری مخصوص تاجران و با جمعیت غالب توانگران بوده. صنعت نساجی از ابتدا در این شهر جایگاه ویژه‌ای داشته و در قرن ۱۷ و ۱۸ با ظهور فناوری موتورهای بخار و پیشرفت‌های متعدد به شکلی انفجاری گسترش یافت. لیل شهری است که میراث انقلاب‌های فرانسه را با خود به همراه دارد، شهری که تاخت و تازهای دردناک جنگ‌های جهانی اول و دوم را به نزدیک‌ترین شکل ممکن تجربه کرده‌است. اما در دوران معاصر و بعد از جنگ جهانی دوم، تغییرات شگرفی در این شهر بوقوع پیوستند که زمینه‌ها را برای سرمایه‌گذاری‌های نوین فراهم کردند. با کاهش منابع ذغال سنگ، صنایع حفاری و نساجی رو به افول گذاشتند، بنابراین تاجران و سرمایه گذاران از تولید کالا به تولید خدمات چرخش کردند.

حمل و نقل پرسرعت و جهش سرمایه‌گذاری در بخش خدمات

شروع و گسترش بخش خدمات، همزمان با بکارگیری حمل و نقل عمومی پرسرعت در شهر لیل و همچنین از پاریس به لیل، باعث یکپارچه و بهینه شدن رفت و آمدهای جمعیت فعال لیل شد. با بازگشایی تونل کانال (Channel Tunnel) و استفاده از قطارهای یورواستار (Eurostar) لیل در مرکز مثلث ارتباطی پاریس، لندن و بروکسل قرار گرفت، بطوریکه فاصله‌ی لیل به پاریس به یک ساعت، لیل به لندن به یک و نیم ساعت، و لیل به بروکسل به ۳۸ دقیقه رسید. این در صورتی است که فاصله‌ی پاریس تا لندن دو و نیم ساعت است.

لیل به سبب این ویژگی خاص و قرار گرفتن در بین شهرهای گران و پرهزینه‌ای همچون پاریس و لندن، به فرصت بسیار جذابی برای سرمایه‌گذاری در خرید خانه و ملک، و همچنین مهاجرت تبدیل شد. شهر لیل که تا پیش از این کارخانه‌ها و صنایع بزرگ مکانیکی، غذایی و نساجی را داشت، اکنون مرکزی برای فایننس و خرده‌فروشی‌های گسترده شده‌ است.

این تغییر در کسب و کارها، همراه با قوانین تسهیل کننده‌ی جابجایی سرمایه و نیروی کار سبب شده‌اند تا سرمایه‌گذاران بین‌المللی تمایل زیادی برای سرمایه‌گذاری در این شهر داشته‌ باشند. از طرفی شرایط مساعد برای راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک، سبب شده تا لیل مقصد بسیاری از مهاجران برای ایجاد شغل و فعالیت‌های مختلف در بخش خدمات، بورس و سرمایه گذاری‌های با مقیاس کوچک شود.

لیل بزرگ و فرصت های تحصیلی بسیار

لیل بزرگ شامل چند شهر اطراف لیل و خود لیل است که آنها را به صورت شبکه‌ای از شهرها به یکدیگر متصل میکند: شهرهای لیل، روبه (Roubaix)، تورکوآن (Tourcoing) و ویلِنوو داسک (Villeneuve d’Ascq). این تجمیع شهری به نام کلانشهر اروپایی لیل خوانده می‌شود. این کلانشهر جایگاه ۱۱۰ هزار دانشجو است که شهر لیل را به یکی از شهرهای برتر دانشجویی در فرانسه تبدیل می‌کند.

دانشگاه بزرگ لیل با داشتن ۷۰هزار دانشجو و دانشکده‌های معتبر علوم و فناوری، علوم انسانی و هنر، حقوق و پزشکی، در کنار موسسه‌های معتبر دیگر در سطح فرانسه و جهانی، و ویژگی‌های خاص این شهر فرهنگی سبب محبوبیت این شهر در بین دانشجویان در سراسر دنیا شده‌است. دانشگاه‌ها و دانشکده‌های معتبری همچون:

  • دانشکده‌ی مرکزی لیل (که یکی از پنج دانشکده‌ی مرکزی فنی‌مهندسی فرانسه است.)
  • دانشکده‌ی بین‌المللی حرفه‌ای شیمی لیل
  • مدرسه‌ی بیزینس اِسکما
  • دانشکده‌ی اطلاعات و تکنولوژی‌های جدید (که از جدیدترین موسسه‌های آموزشی در لیل است.)

دانشجویان بسیاری را به خود جذب کرده‌اند و شهر لیل را به مقصدی برای مهاجرت بسیاری از دانشجویان تبدیل کرده است.

آپارتمان فروشی در مولوز فرانسه

جاذبه های دیدنی شهر لیل را بشناسیم

معماری تاریخی شهری لیل با آنچه که در فرانسه مرسوم است متفاوت بوده و این به سبب تاثیر گرفتن معماران لیل از همتایان اتریشی و بلژیکی است. خانه‌هایی با ظاهر آجری قرمز و قهوه‌ای، خیابان‌های اصلی‌ای که هیچ ماشینی در آنها تردد نمی‌کند و در عوض مغازه‌های محلی و دست‌فروش‌هایی که این خیابان‌ها را شلوغ کرده‌اند از جاذبه‌های منحصر به فرد لیل است. علاوه بر این، طراحی دوباره‌ی فضای شهری که در سال ۱۹۹۱ با نام اورالیل (Euralille) جلوه‌ی مدرن شهر را تغییر داد، بطوریکه لیل به شهری پر از پارک‌ها و ساختمان‌های مدرنی که دفترها و فروشگاه‌های مختلف در آنها قرار دارند، بدل شده است.

جاذبه‌های گردشگری لیل در زیر معرفی شده‌اند:

  • کلیسای جامع لیل
  • سیتادل لیل
  • کاخ هنرهای زیبای لیل
  • پارک گیاه‌شناسی دانشکده‌ی پزشکی
  • پارک گیاه‌شناسی نیکولاس بولِی
  • پارک گیاهان لیل
جاذبه های شهر لیل فرانسه

سرمایه‌گذاری در لیل چگونه است؟

لیل به سبب موقعیت جغرافیایی ویژه‌اش در شمال فرانسه، داشتن بندر در کنار رود دوآن و فعالیت خطوط ریلی پرسرعت (از سریع‌ترین ترن‌های دنیا) موقعیت ویژه‌ای را برای سرمایه‌گذاری و مهاجرت فراهم کرده است. دسترسی آسان به شهرهای بزرگ، پرهزینه و در عین حال بسیار فعال در عرصه‌ی تجارت جهانی ویژگی منحصر به فردی به شهر لیل بخشیده است؛ برای آگاهی از این موقعیت‌ها با کارشناسان مرکز سرمایه‌گذاری homefrance در ارتباط باشید.

این ویژگی که توسط آن سرمایه‌گذاران می‌توانند با خرید ملک، از ویژگی‌ها و امکانات متنوع شهرهای بزرگ اروپایی و به طور خاص لیل بهره‌مند شوند. فرصت‌های شغلی موجود در لیل و شهرهای اطراف آن، همراه با موسسات آموزشی و دانشگاهی پیشرفته، برنامه‌ریزی برای مهاجرت دائم و مهاجرت تحصیلی به فرانسه و به خصوص به این شهر زیبا را جذاب کرده است.

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.