بیمه‌ی سلامت فرانسه؛ اولویت سلامت همگانی

ژوئن 16, 2020
0 دیدگاه
بیمه‌ی سلامت فرانسه ؛ اولویت سلامت همگانی

بیمه‌ی سلامت فرانسه؛ اولویت سلامت همگانی

آنچه در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

بیمه‌ی سلامت فرانسه

در این مقاله به طور کامل بیمه‌ی سلامت فرانسه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.  یکی از مهمترین ویژگی‌های رفاهی که هر دولت یا کشوری می‌تواند برای شهروندانش فراهم کند، ایجاد یک نظام سلامت همگانی و حمایت از اقشار کم‌درآمد است. کشور فرانسه از این جهت یکی از پیشگامان عرصه‌ی تامین خدمات درمانی، و یکی از الگوهای برتر این حوزه در دنیا است. بطوریکه نظام سلامت فرانسه در سال ۲۰۰۸، عنوان بهترین نظام فعال در دنیا از نظر دسترسی و مدیریت ارائه دهندگان خدمات درمانی را کسب کرد.

از این جهت، بیمه‌ی اجباری سلامت همگانی برای شهروندان فرانسوی، معیاری بسیار ارزشمند از نظر رفاهی برای انتخاب کشور مقصد برای مهاجران و سرمایه‌گذاران است. این مقاله‌ی کوتاه برای علاقه-مندان به مهاجرت به فرانسه و سرمایه‌گذاری در این کشور نگاشته شده‌ است. در ادامه بیشتر با نظام سلامت فرانسه آشنا می‌شویم.

مروری کلی بر یکی از نظام‌های برتر جهانی در ارائه‌ی خدمات دولتی

کشور بزرگ فرانسه یکی از باکیفیت‌ترین نظام‌های سلامت را ارائه می‌کند که به طور همگانی تمام شهروندان فرانسوی ,  و افراد دارای اقامت قانونی را، فارغ از سن یا موقعیت اقتصادی، تحت پوشش قرار می‌دهد. این نظام شامل یک شبکه‌ی یکپارچه از خدمات دولتی و خصوصی است که شامل پزشکان، بیمارستان‌ها، و ارائه-دهندگان خدمات تخصصی است.

همه‌ی شهروندان و افراد مقیم تحت پوشش بیمه‌ی اجباری خدمات سلامت عام المنفعه قرار می‌گیرند، علاوه بر این بیمه‌های خصوصی می‌توانند خدمات بیشتری را برای کسانی که به دنبال پوشش اضافی هستند فراهم کنند. آژانس‌های ارائه دهنده‌ی خدمات که از طریق دولت تامین مالی می‌شوند بیش از ۷۵ درصد هزینه-های سلامت را پوشش می‌دهند.

وزارت خدمات اجتماعی و سلامتی فرانسه (Ministere des Solidarites et de la Sante) تمام خدمات عمومی ارائه شده در حوزه‌ی سلامت را مدیریت می‌کند. به همین سبب بیمه‌ی رایگان ارائه شده از طرف دولت سلامت تمام شهروندان فرانسوی و افراد مقیم را تحت پوشش قرار می‌دهد و در دسترس تمام اقشار جامعه قرار می‌گیرد.

نظام سلامت فرانسه؛ ارائه‌ی تمام خدمات درمانی با بالاترین کیفیت

بیمه‌ی دولتی فرانسه خدمات درمانی و مراقبتی سطح بالایی را نسبت به کشورهای ثروتند ارائه می‌کند. فرانسه در جایگاه ۱۱م در شاخص مصرف خدمات سلامت اروپا در سال ۲۰۱۸ قرار گرفت، و همچنین بخاطر کارایی و برونداد بهینه‌اش همواره مورد ستایش قرار گرفته است. به طور مثال فرانسه پایین‌ترین نرخ مرگ و میر بر اثر بیماری‌های قلبی در اروپا را دارد.

علاوه بر خدمات درمانی گسترده‌ که توسط بیمه‌ها پوشش داده شده‌اند، نظام سلامت فرانسه سطح بالایی از خدمات درمانی پیشگیر، همراه با خدمات قابل دسترسی همچون پیشگیری از اعتیاد، چکاپ‌های درمانی متناوب، و تشویق فعالیت‌های فیزیکی و خوراک سالم را ارائه می‌کند.

چه کسانی میتوانند به این خدمات رایگان دولتی دسترسی داشته باشند؟

تمام شهروندان فرانسوی و افرادی که دارای ویزای اقامتی هستند می‌توانند به نظام سلامت و درمان فرانسه از طریق بیمه سلامت همگانی دسترسی داشته باشند. از سال ۲۰۱۶ به این طرف نیز، سیستم سلامت جدیدی برای خارجی‌ها طراحی شد. این سامانه که با عنوان مراقبت همگانی از بیماری (Protection Universelle Maladie – PUMA) شناخته می‌شود، به افرادی که بیش از سه ماه از سکونتشان در فرانسه می‌گذرد اجازه‌ی دسترسی به خدمات درمانی و سلامتی دولتی را می‌دهد.

تمام شهروندان فرانسوی باید تعدادی از آژانس‌های بیمه را انتخاب کنند، چه این آژانس‌ها دولتی باشند و چه خصوصی. همچنین اگر درآمد یک خانوار کمتر از مقدار آستانه‌ی مشخصی قرار بگیرد، آنها می-توانند تحت پوشش بیمه‌های رایگان (CMU-C) قرار گیرند و یا توسط بیمه‌های خصوصی تکمیلی (ACS) حمایت شوند.

پرداخت عمده‌ی هزینه‌های نظام سلامت بر دوش دولت

دولت فرانسه بخش عمده‌ی هزینه‌های بیمه‌ی اجباری را توسط برنامه امنیت اجتماعی همگانی (Sécurité Sociale) پرداخت می‌کند. منبع مالی این برنامه از مالیات بر درآمد همه‌ی کارگران، کارفرمایان و خود-اشتغال‌ها، مالیات بر درآمد سرمایه، و مالیات ناشی از قمار تامین می‌شود. در سال ۲۰۱۶، کارگران و کارمندان حدود ۸ درصد از درآمدشان و کارفرمایان چیزی حدود ۱۳ درصد از درآمدشان را برای بیمه‌ی سلامت پرداخت کردند.

همانطور که بالاتر گفتیم، بخش عمده‌ی هزینه‌های خدمات درمانی توسط دولت و از طریق بیمه‌ها پرداخت می‌شود، با این حال مراجعان در بخش کوچکی از هزینه‌ها شریک هستند. بیمه‌ی سلامت دولتی چیزی بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد چیزهایی مانند ویزیت پزشک و هزینه‌های بیمارستان را پرداخت می‌کند. بیماران کم‌درآمد و افرادی که بیماری‌های بلندمدت دارند تحت پوشش ۱۰۰ درصدی بیمه قرار می‌گیرند.

از سال ۲۰۱۷ به بعد نیز، پزشکان و تعدادی پرسنل مشخص درمانی اجازه ندارند تا از بیماران پول بیشتری دریافت کنند. در عوض آنها دریافتی‌هایشان را بصورت مستقیم از دولت یا آژانس بیمه دریافت می‌کنند.

بیمه‌ی درمانی در فرانسه شامل چه کسانی می‌شود؟

همانند بسیاری از کشورهای اروپایی، خدمات درمانی و سلامت در فرانسه یک نظام بیمه-محور است. همه‌ی شهروندان فرانسوی موظف هستند تا برای بیمه‌ی سلامت اقدام کنند. خارجی‌های ساکن در فرانسه نیز از زمانی که سه ماه از اقامتشان در فرانسه بگذرد می‌توانند از طریق سیستم PUMA به بیمه‌ی سلامت دسترسی داشته باشند.

بنابراین برای بهره‌مندی از یکی از بهترین نظام‌های سلامت در دنیا بهترین انتخاب، گرفتن اقامت دائم از دولت فرانسه است. با این حال دولت فرانسه برای برقرای عدالت و برابری بیشتر برنامه‌های دیگری برای نظام سلامت مانند PUMA طراحی کرده است که شما می‌توانید بعد از گذشت سه ماه از اقامتتان در فرانسه، بدون داشتن تابعیت فرانسوی از خدمات با کیفیت نظام سلامت بهره‌مند شوید. همچنین در طول این سه ماه، شما می‌توانید از خدمات بیمه‌ی خصوصی بهره‌مند شوید، اما با این حال اگر شرایط اورژانسی برای شما پیش بیاید می‌توانید از بیمه‌ی رایگان دولتی استفاده کنید.

چگونه در نظام سلامت فرانسه عضو شویم؟

اگر شما برای مدتی بیشتر از سه ماه در فرانسه اقامت دارید (و از طریق سامانه‌ی PUMA اقدام کرده-اید)، اکنون می‌توانید برای استفاده از نظام سلامت و درمان فرانسه از طریق دفاتر محلی CPAM (صندوق بیمه درمانی اولیه) نسبت به ثبت نام خود اقدام کنید. شما می‌توانید از سایت فرانسوی Ameli برای پیدا کردن CPAM محلی خود استفاده کنید.

اگر شما به فرانسه مهاجرت کرده و در یکی از شرکت‌های فرانسوی استخدام شده باشید، ابتدا کارفرما شما را در سامانه‌ی امنیت اجتماعی فرانسه ثبت نام می‌کند و پس از آن شما می‌توانید در نظام سلامت فرانسه ثبت نام کنید. همچنین اگر خود-اشتغال هستید، برای ثبت نام نیاز دارید تا با رژیم جامعه‌ی مستقل (Regime Social des Indépendants – RSI) ارتباط برقرار کنید تا وضعیت شما را استعلام کنند.

در هنگام ثبت نام در نظام سلامت و درمان فرانسه باید تعدادی مدارک مشخص را ارائه کنید، این مدارک شامل موارد زیر می‌شود:

پاسپورت فرانسه یا ID معتبر 

مدرک برای اثبات تابعیت فرانسوی یا ویزای اقامتی قانونی

مدرک برای آدرس، مانند آخرین قبض خدمات شهری (آب، برق، تلفن، شهرداری، مالیات و …)

گواهی ازدواج یا تولد، اگر قرار است تا خانواده مشمول امتیازها شوند

ارائه‌ی فیش درآمدی، اگر برای CMU-C اقدام می‌کنید

بعلاوه، باید یک پزشک و بیمه‌ی اولیه انتخاب کنید و سپس یک گواهی به عنوان وضعیت خدمات پزشکی به آژانس بیمه کننده ارائه کنید، بعد از طی کردن این فرآیند می‌توانید به سیستم سلامت و درمان فرانسه دسترسی داشته باشید.

به محض ثبت نام شما در نظام سلامت فرانسه به شما یک کارت زندگی (Carte Vitale) تعلق می‌گیرد. این کارت به رنگ سبز است و شامل تمامی اطلاعات به غیر از اطلاعات درمانی شما، در چیپ الکترونیکی موجود ذخیره شده است. این کارت پلاستیکی که کارت بیمه درمانی شماست و عکس شما بر روی آن تصویر شده است، شامل اطلاعاتی است همچون نام و آدرس شما، جزئیات وضعیت شما در سامانه‌ی امنیت اجتماعی، و جزئیات مرتبط با مواردی که از پرداخت آنها معاف هستید.

هر بار که می‌خواهید از خدمات سازمان سلامت و درمان فرانسه استفاده کنید، برای اینکه بتوانید به درمان رایگان دسترسی داشته باشید و یا پوشش جبرانی خود را طلب کنید، باید کارت زندگی خود را به همراه داشته باشید.

خدمات خصوصی در حوزه‌ی درمان و سلامت در فرانسه چگونه است؟

برای استفاده از خدمات درمانی خصوصی در فرانسه باید چند نکته را به یاد داشته باشید. اول آنکه بسیاری از پزشکان و متخصصانی که به صورت خصوصی فعالیت می‌کنند، تامین مالی خود را از طریق رویه‌های پیش‌بینی شده‌ی دولتی صورت می‌دهند. این یعنی آنها همچنان خدمات خود را از طریق نظام خدمات درمانی عمومی ارائه می‌کنند.

دوم آنکه آنهایی که بیمه‌های تامین اجتماعی دارند می‌توانند از بسیاری از بیمارستان‌های خصوصی استفاده کنند. سوم آنکه هزینه‌های خدمات درمانی خصوصی گران‌تر خواهند بود. یعنی بیمه‌ی رایگان اجتماعی شما همچنان میزان از هزینه را پرداخت می‌کند، اما شما باید پول بیشتری نسبت به حالت قبل پرداخت کنید.

این افزایش در نسبت پرداختی مراجعان سبب شده که بسیار از فرانسوی‌ها از بیمه‌های خصوصی تکمیلی برای پوشش پرداخت‌ها مربوط به خودشان استفاده کنند.

خدمات درمانی فرانسه؛ خدمات خاص و یکتا

علاوه بر این، بازار ارائه‌ی خدمات درمانی و سلامت عمومی در فرانسه به شدت رقابتی است و بیشتر فعالان این حوزه در یک گستره‌ی نزدیک به هم قیمت گذاری می‌کنند. بنابراین علاوه بر ویژگی‌های خاص ارائه شده توسط بیمه‌ی رایگان دولتی، قیمت‌گذاری مناسب خدمات درمانی خصوصی نیز سبب شده تا فرانسه جایگاه ویژه‌ای در ارائه‌ی خدمات درمانی در جهان داشته باشد. به همین سبب فرانسه کشوری مناسب به عنوان مقصد مهاجرت برای بازنشستگان و یا سرمایه‌گذاران و دانشجویان است.

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.