تنوع ملیت‌ها در فرانسه چگونه است؟

سپتامبر 17, 2020
0 دیدگاه
تنوع ملیت‌ها در فرانسه چگونه است؟- ملیت ها در فرانسه

ملیت های کشور فرانسه

در این مقاله ملیت های کشور فرانسه مورد بررسی قرار میگیرد.کشور فرانسه، علاوه بر سرزمین اصلی‌اش در اروپای غربی، تعدادی سرزمین تحت مالکیت دولت فرانسه در قاره‌های دیگر نیز دارد. سرزمین اصلی با کشورهایی مانند ایتالیا، اسپانیا، سوییس، آندورا، آلمان، لوکزامبورگ و بلژیک مرزهای زمینی مشترک دارد. تعدادی از سرزمین‌های وابسته و زیرمجموعه‌ی دولت فرانسه شامل گینه‌ی فرانسه در آمریکای جنوبی و تعدادی جزیره در اقیانوس‌های هند، اطلس و آرام می‌شود. جمعیت فرانسه در سال ۲۰۱۹ به بیش از ۶۷ میلیون نفر می‌رسد که پایتخت این کشور، یعنی شهر پاریس، جمعیتی بالغ بر ۲/۲ میلیون نفر را در خود جای داده است. دیگر شهرهای بزرگ فرانسه بر اساس میزان جمعیت به ترتیب شامل شهرهای مارسی، لیون، بوردو، تولوز، نیس و لیل می‌شوند.

از قرن ۱۹ به این سو، فرانسه به عنوان کشوری با تنوع نژادی، قومی و ملیتی در دنیا شناخته می‌شود. در طول دوران ترانت گلوریوس (Les Trente Glorieuses؛ به معنای سی [سال] شکوهمند) که از سال‌های ۱۹۴۵ بعد از جنگ جهانی دوم تا ۱۹۷۵ ادامه داشت، فرانسه به بازسازی و پایدار کردن رشد اقتصادی‌اش پرداخت. این رشد اقتصادی به مهاجرت نیروی کار در دهه‌ی ۱۹۶۰ منجر شد، زیرا بسیاری از کارفرمایان نیروی کار خود را در روستاها و شهرهای کوچک جنوب اروپا و شمال آفریقا تامین می‌کردند.

در سال ۲۰۰۸، موسسه‌ی ملی آمار فرانسه INSEE پیش‌بینی کرد که ۸/۱۱ میلیون مهاجر که خارج از فرانسه متولد شده‌اند و نسل دوم آن‌ها که همگی در فرانسه زندگی می‌کنند چیزی به اندازه‌ی ۱۹ درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. از این میان تقریبا ۵/۵ میلیون نفر با اصالت اروپایی و چیزی حدود ۴ میلیون نفر با اصالت مغربی (یعنی کشورهای الجزایر، تونس و مراکش) این جمعیت مهاجر را تشکیل می‌دهند. این تنوع جمعیتی فرانسه را به یکی از بهترین مراکز سرمایه‌گذاری تبدیل می‌کند و برای یافتن این موقعیت‌های سرمایه‌گذاری می‌توانید از مجموعه هوم فرانس یاری بگیرید.

در سال‌های اخیر، ورود مهاجران به فرانسه از نرخ ۲۰۰ هزار نفر در سال عبور کرده است. پیش از ورود به متن لازم است یک نکته راجع به آمارهای موجود در متن را روشن کنیم، آمارهای ارائه شده بر اساس مهاجرانی است که در کشورهای دیگر متولد شده و شهروند فرانسه نبوده‌اند صادق است. با این حساب نسل‌های دوم و سوم این مهاجران که در خاک فرانسه به دنیا آمده‌اند مهاجر محسوب نمی‌شوند.

چرا فرانسه به کشوری مهاجرپذیر تبدیل شد؛ تاریخچه ‌ی مهاجرت به فرانسه

از آغاز قرن بیستم کشور فرانسه حجم بسیاری از مسافران و مهاجران را تجربه کرده است. تا پیش از جنگ جهانی دوم و در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ فرانسه نرخ بالایی از مهاجران را تجربه کرد. علت وجود این نرخ بالای جمعیت مهاجران آسیب‌هایی بود که فرانسه از جنگ جهانی اول دیده بود. فرانسه آسیب‌دیده‌ترین کشور اروپایی بعد از جنگ جهانی اول بود، بطوریکه ۳/۱ میلیون جوان از جمعیت کل ۵۰ میلیون نفری فرانسه کشته شده بودند.

این جمعیت جوان نیروی کار کشور فرانسه را تامین می‌کردند که حال از بین رفته بودند. به همین دلیل دولت فرانسه برای جبران این خسارت درهای خود را برای مهاجران از سراسر دنیا گشود. به عبارتی این تنها انتخابی بود که فرانسه برای جلوگیری از کاهش نرخ جمعیت‌اش در میان دو جنگ جهانی داشت.

اما بعد جنگ جهانی دوم، با افزایش نرخ باروری آسیب‌های ناشی از کاهش جمعیت بهبود یافتند. اما در عین حال نرخ بالای رشد و توسعه‌ی اقتصادی در فرانسه بگونه‌ای بود که دولت فرانسه دوباره از سیاست‌های مهاجرپذیر بهره برد. عمده‌ی این مهاجران را پرتغالی‌ها، اعراب و ساکنان آفریقای شمالی تشکیل می‌دادند که فرانسه بیشترین نرخ این مهاجرت‌ها را در دهه‌ی ۱۹۶۰ تجربه کرد.

با پایان دوره‌ی رشد ۳۰ ساله‌ی فرانسه در دهه‌ی ۷۰، نرخ مهاجران به طور محسوسی در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ کاهش یافت. همانطور که افزایش نرخ مهاجران همراه با سیاست‌های مساعد بود، در این دوره سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای برای ورود مهاجران وضع شد. سیاست‌های جدید مهاجرپذیری بر این اساس بودند که مهاجران باید بر اساس توانایی‌ها، مهارت‌ها، مشخصات و ویژگی‌هایشان تعیین صلاحیت شوند

جریان مهاجرت به فرانسه در قرن ۲۱ چگونه است؟

موسسه‌ی ملی آمار فرانسه INSEE در سال ۲۰۱۴ مقاله‌ای مبنی بر افزایش نرخ مهاجران اروپایی در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ منتشر کرد. به عقیده‌ی کارشناسان این موسسه، علت افزایش این نرخ وقوع بحران‌های مالی جهانی بود که چندین کشور اروپایی را به طور جدی تحت تاثیر خود قرار داده بود. این امر سبب شد که مهاجران اروپایی که عمدتا از کشورهای پرتغال، بریتانیا، اسپانیا، ایتالیا، آلمان، رومانی، بلژیک و هلند بودند بیش از ۴۶ درصد کل مهاجران به فرانسه را در این سال‌ها تشکیل دهند.

در حال حاضر بیش از ۱۲ میلیون مهاجر در فرانسه زندگی می‌کنند که ۴۲ درصد از این جمعیت را مهاجران آفریقایی (۳۰ درصد از مغرب و ۱۲ درصد از آفریقای مرکزی) تشکیل می‌دهند. به همین ترتیب ۳۸ درصد از این جمعیت را اروپایی‌ها (عمدتا کشورهای پرتغال، ترکیه، ایتالیا و اسپانیا)، ۱۴ درصد کشورهای آسیایی و حدود ۵ درصد نیز کشورهای آمریکایی و اقیانوسیه تشکیل می‌دهند.

عمده‌ی جمعیت مهاجران در چه شهرهایی زندگی می‌کنند و از چه کشورهایی می‌آیند؟

در بین نواحی مختلف فرانسه، بیشترین انتخاب مهاجران ناحیه‌ی آیل-دو-فرانس (پاریس بزرگ) است بطوریکه بیش از ۴۰ درصد مهاجران در این ناحیه زندگی می‌کنند. دیگر نواحی مهم و شهرهای بزرگ شامل جمعیت مهاجران به تربیت در ناحیه‌ی رون-آلپ (Rhône-Alpes) و در شهر لیون، ناحیه‌ی پروانس-آلپ-کوت دازور (Provence-Alpes-Côte d’Azur) و در شهر مارسی سکونت دارند.

در بین کشورهای مختلف نیز بیشترین جمعیت مهاجر به ترتیب از کشورهای الجزایر (۸۲۳ هزار نفر)، مراکش (۷۷۱ هزار نفر)، پرتغال (۶۱۸ هزار نفر)، ایتالیا (۲۸۶ هزار نفر)، تونس (۲۸۳ هزار نفر)، اسپانیا (۲۴۷ هزار نفر) و ترکیه (۲۴۶ هزار نفر) به کشور فرانسه نقل مکان کرده‌ و اقامت گرفته‌اند.

قوانین فرانسه همه را به یک چشم می‌بیند؛ قوانین مرتبط با مهاجران و نوادگان آن‌ها

کشور فرانسه با وجود رشد گروه‌های مختلف نژادی و قومی مختلف در سرزمینش، بر خلاف دیگر کشورهای اروپایی که در حال تجربه‌ی تغییرات جمعیتی مشابه هستند همچنان از قوانین همه‌جانبه و بی‌طرف نسبت به رنگ پوست و نژاد و قومیت استفاده می‌کند. این پدیده در عمل به خاطر سنت‌ها و تمایلات سیاسی گروه‌های پرقدرت فرانسوی است. سنت‌های انقلابی و جمهوری‌خواه فرانسوی سبب شده‌اند که سیاستمداران با همه‌ی شهروندان در برابر قانون به طور برابر رفتار کنند. با این وجود به سبب بحران‌های اجتماعی و تقسیم‌بندی جامعه‌ به نژادها و قومیت‌های مختلف، تعدادی از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که ممکن است نظام سیاسی فرانسه از این بی‌طرفی به سمت مدل‌هایی که نژاد را در نظر می‌گیرند تغییر کنند.

در ابتدای قرن ۲۱ میلادی تصور می‌شد که جریان‌های سرمایه ‌گذاری از سوی کشورهای توسعه‌یافته به سمت کشورهای کمتر توسعه یافته چرخش کرده است و دیگر در کشورهایی اروپایی مانند فرانسه سرمایه‌ گذاری صورت نخواهد گرفت. با این حال با گذشت دو دهه از آغاز قرن ۲۱ این پیش‌بینی‌ها اشتباه از آب درآمدند. به سبب بحران‌های جهانی مالی در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ بسیاری از سرمایه گذاران بین‌المللی دوباره به سرمایه‌گذاری در کشورهای توسعه‌یافته روی آوردند.

یکی از بازارهای مورد علاقه‌ی سرمایه‌گذاران در سال‌های اخیر بازار مسکن فرانسه است، زیرا این بازار جزو معدود بازارهایی بود که در طول بحران‌ها از پایداری نسبتا بالایی برخوردار بود و توانست به سرعت به رونق خود بازگردد؛ همین امر فرانسه را به یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است، املاک ایرانی فرانسوی homefrance راهنمای شما در این راه خواهد بود.

کشور فرانسه به سبب داشتن دومین بازار پرقدرت مسکن در دنیا بعد از سنگاپور یکی از محبوب‌ترین مقاصد سرمایه‌ گذاری در بازار مسکن است. بسیاری از سرمایه‌گذاران و مهاجران ثروتمند از کشورهای اروپایی و آسیایی به خرید خانه در فرانسه اقدام کرده‌اند. وجود چنین بازار قدرتمندی همراه با قوانین مساعد برای فعالیت‌های اقتصادی خارجی‌ها در فرانسه سبب شد که بسیاری از سرمایه‌گذاران به فرانسه مهاجرت کنند و از این طریق اقدام به اخذ اقامت فرانسه نمودند. 

نیاز اقتصادی فرانسه به نیروی کار ماهر؛ وضعیت بازار کار مهاجران

در سال ۲۰۰۸، دولت فرانسه یک لیست از ۱۵۰ شغل که برای استخدام نیروی کار در آن‌ها به مشکل برخورده بود را منتشر کرد. هم اکنون بر اساس منابع گزارش شده، بیشتر مهاجرانی که در فرانسه زندگی می‌کنند در این شغل‌ها مشغول به کار هستند. این شغل‌ها شامل بخش‌های کشاورزی، خدمات به اشخاص کم‌توان (نگه‌داری از کودکان و سالمندان)، ساختمان‌سازی، تحصیلات و آموزش، سلامت و ارائه‌ی خدمات تدارکاتی به بیزینس‌ها می‌شود.

بنابراین، دولت فرانسه یک سیستم تطابق نیروی کار حاصل از مهاجران با نظام اقتصادی‌اش را دنبال می‌کند. به همین دلیل یکی از اهداف وزارت‌های مرتبط تلفیق مهاجران با فرهنگ و بازار کار فرانسه است. این فرآیند با آموزش و تربیت مهاجران و خانواده‌هایشان برای حضور در بازار کار دنبال می‌شود. این فرآیند‌ها تحت تاثیر سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی بسیاری است که در فرانسه صورت می‌گیرد اما نیروی کار مناسب برای آن‌ها وجود ندارد، یعنی فرانسه همچنان در بسیاری از حوزه‌ها با کمبود نیروی کار آموزش‌دیده روبرو است.

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.