مالیات خرید ملک در فرانسه در سال 2022​

ژوئن 13, 2022
0 دیدگاه
مالیات خرید ملک در فرانسه

آنچه در این نوشتار مورد بررسی قرار می گیرد

مالیات خرید ملک در فرانسه در سال 2022

بازار املاک فرانسه از نظر قوانین و مقررات کشوری به خوبی تنظیم شده است اما سیستم مختلف حقوقی، زبان و فرهنگی آن می‌تواند روندِ خرید یا فروش ملک را تا حدودی پیچیده کند. پیشنهاد اکید ما حضورِ یک شرکت معتبر و مستقل و با تجربه به‌عنوان راهنما در تمامی مراحل خرید و فروش است. هوم فرانس با سابقه چندین ساله و حضور مستقیم در بازار فرانسه، می‌تواند در خصوص تمامیِ موارد خرید، تملک و فروش املاک در این کشور همراه و همگام مطمئن شما باشد. با توجه به استقلال Home France  از بنگاه‌های املاک، توسعه‌دهندگان و فروشندگان فرانسه، این شرکت فقط به سودِ مشتریان خود فکر و عمل می‌کند. در این مطلب قصد داریم تا در خصوصِ مالیات خرید ملک در فرانسه  صحبت کنیم پس با خواندن آن اطلاعات مفیدی را در این خصوص کسب کنید.

از مالیات خرید ملک در فرانسه چه می‌دانید؟

آشنایی با مالیات خرید ملک در فرانسه

منابع مختلفی برای کمک به شما در یافتن ملکِ ایده‌آل خود در فرانسه وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به آژانس‌های املاک و وب‌سایت‌های جستجویِ منزل، مجلاتِ املاک و وب‌سایت‌هایِ دفاتر اسناد رسمی اشاره کرد. بعد از جستجو در این منابع و انتخاب مناطق موردِنظر خود، قدمِ بعدی بازدید از بنگاه‌های املاکِ محلی و هر ملکی خواهد بود اما آیا از بقیه مراحل و هزینه‌های خرید ملک مانند مالیات خرید ملک در فرانسه آگاهی دارید؟ در صورت عدمِ حضور در فرانسه، راه میانبر شما برای خرید ملک در این کشور چیست؟

فرض کنیم که پیشنهاد خرید ملک شما در فرانسه تایید شد، حال باید با مشاور املاک یا نماینده محلی تماس بگیریم و نهایتا باید بخشی از قیمت ملک و هزینه‌های Notaire را به حساب دریافت‌کننده منتقل کنید. این انتقال وجه باید به یورو و مطابقِ قوانینِ محلی صورت گیرد. قبل از ادامه مطلب بدین سوال پاسخ دهیم که هزینه‌های Notaire چیست؟

French Notaire Fees شامل هزینه‌های حقوقی مرتبط با خرید ملک در فرانسه هستند که به عنوان frais de notaire شناخته شده که بخشی از مالیات را نیز پوشش می‌دهند.

هنگامی که شما آماده خرید یک ملک هستید، نماینده فروشنده از شما می‌خواهد کتباً (نامه یا ایمیل)، پیشنهادی را ارائه دهید یا یک پیشنهادِ خریدِ رسمی(offre d’achat)  را امضا کنید. سپس قراردادِ خرید و فروش اولیه تنظیم شده که با توجه به درخواستِ خریدار باید هرگونه گزارش فنی مربوط به مواردی مانند آلوده‌شدن منزل به موریانه‌ها، گزارش‌های گاز و برق و عملکرد انرژی نیز به قرارداد پیوست شود.

نهایتا گزارش مفصلی از قرارداد تهیه شده و در مورد بندهای اضافی نیز مذاکره خواهد شد، به یاد داشته باشید که بررسی ساختاری کامل از ملک یکی از اقداماتِ بسیار مهم در خرید ملک به شمار می‌رود. مزایایِ خرید ملک در فرانسه کم نیستند؛ یکی از این مزایا، امکان فسخ آن بدون هیچ شرطی تا ۱۰ روز است که درصورتِ تصمیم‌گیری بر عدمِ خریدِ ملک، ظرف ۲۱ روز مبلغ به خریدار باز خواهد گشت. اما پس از اتمام این ۱۰ روز، خریدار موظف به پرداختِ 10٪ سپرده به نماینده فروش است.

پرداخت مالیات خرید ملک در فرانسه

اما هیچ جایِ نگرانی نیست! فرانسه به خریداران خود همواره امکان بازگشت در قرارداد را می‌دهد؛ بدین نحو که خریدار پس از این ۱۰ روز از نظر قانونی ملزم به خریدِ ملک بوده اما معمولا قراردادها شامل شرایطِ خاص تعلیق برای محافظت از شرایطِ طرفین نیز می‌باشند. 

در مجموع پروسه خرید ملک در فرانسه، از امضایِ قراردادِ اولیه ابتدا تا تحقق تمام شرایط 2 تا 3 ماه زمان می‌برد. در فرانسه، خریدار موظف به پرداخت تمام هزینه‌های Notaire است که خوشبختانه با توجه به مقدارِ کم این عدد، شرایط این کشور برای فروش ملک را بسیار متمایز ساخته است.

در پایان و پس از تکمیل تمامی مدارک در دفتر نماینده، با امضایِ سند انتقالِ نهایی (Acte de Vente) قرارداد انجام می‌شود. نکته قابل توجه این است که طرفین می‌توانند سند را شخصاً امضا کرده یا اگر قادر به شرکت در آن نباشند، می توانند از پیش وکالت‌نامه (ضمانت نامه) را امضا کنند. امکانِ ضبط و ارسال تصویر توسط تیم هوم فرانس، این امکان را فراهم کرده است تا دیگر نیازی به حضورِ فیزیکی و نگرانی برای خرید و فروش ملک در فرانسه نداشته باشید.

خریدار پس از اتمام کار، تنها مسئولیت پرداخت بیمه اموال (taxe foncière) خواهد بود
به‌طور خلاصه، در مجموع خرید ملک در فرانسه انواع زیر را دارد که در صورت تمایل از اطلاع شرایط، با کارشناسان هوم فرانس در تماس باشید.

  • خرید ملک نوساز: خرید یک ساختمان جدید که گاهی اوقات به‌عنوان La vente d’achèvement (Véfa) شناخته می‌شوند، روند خرید دیگری دارند.
  • خرید ملک اجاره: معامله املاک اجاره‌ای نوعِ خاصی از خرید یک ملکِ ساختمانی جدید است که بخشی از استراحتگاه تعطیلات (Résidence de Tourisme) را تشکیل می‌دهد. این طرح برای تشویقِ سرمایه‌گذاری در مقاصد گردشگری در سراسر فرانسه و افزایش عرضه مسکن با کیفیت ارائه شده است.
  • خرید ملک مشترک: اگر قصد خرید ملک در یک اقامتگاه مشاغل مشترک (Copropriété) یا توسعه مسکن (Lotissement)  را دارید، باید نکاتِ بیشتری را مورد توجه قرار دهید.

حال به سراغ موضوعِ اصلی یعنی مالیات خرید ملک در فرانسه می‌رویم.

نرخ مالیات خرید ملک در فرانسه

خرید و فروش ملک در فرانسه

در ابتدا تعریفی از سود سرمایه مشمول مالیات خرید ملک در فرانسه را ارائه می‌دهیم که در فهم مطالب پیش‌رو به شما کمک خواهد کرد.
معنای سود سرمایه مشمولِ مالیات برابر است با تفاوت بینِ قیمت فروش (منهای هزینه انتقال و مقدار مالیات بر ارزش افزوده پرداخت‌شده) و قیمت خرید (عمدتا هزینه‌های ثبت و پرداخت‌شده در هنگام خرید یا 7.5٪ از قیمت خرید) یا ارزش اعلام‌شده در هنگام خرید به اضافه هزینه‌های واقعی و حقوق انتقال هزینه‌ها.

قیمت خرید و فروش ملک ممکن است به‌دلیل هزینه‌های ساخت، بازسازی، تمدید یا بهسازی توسط فروشنده افزایش داشته باشد که برای تعیینِ مالیات بر درآمد (عمدتا کسر برای درآمد مالیات بر دارایی) آن موارد مذکور در نظر گرفته نمی‌شوند.

در بعضی موارد، فروشنده ممکن است ارزش خرید ملک را 15 درصد افزایش دهد که اگر بیش از یکسال مالک آن باشد، قابل قبول است و در این‌صورت هزینه‌های قبلی‌ای که برای مبنای مالیات بر درآمد در نظر گرفته شده بودند، دیگر نیازی به بررسی ندارد. بنابراین نرخ ثابت 15٪ برای مودیانِ مالیاتی که بیش از یک سال مالک املاک خود هستند، گزینه ساده‌ای است اما به هزینه‌هایی که توسطِ مالک باید پرداخت شود، اضافه نخواهد شد.

اگر اقدامات زیادی مانند بازسازی برروی خانه انجام شده باشد، دفاترِ اسنادِ رسمی توصیه می‌کنند که تمام فاکتورها را بررسی کنید زیرا ممکن است قیمت خرید منوط به افزایش مقدار واقعی هزینه کارها باشد.
تعیین قیمت پایه مشمول مالیات بر درآمد و مشارکت‌های تأمین اجتماعی، نرخ و نرخ کاهش مالیات برای مدت تعیین‌شده متفاوت است که در جدول زیر به آن‌ها اشاره خواهد شد.

جهت آشنایی با نحوه بازسازی ملک در فرانسه و هزینه های آن، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

نرخ تخفیف قابل اجرا در هر سال نگه‌داری

بر مبنای کمک‌های اجتماعی

نرخ تخفیف قابل اجرا در هر سال نگهداری

بر مبنای مالیات بر درآمد

مدت زمان مالکیت

صفر %

صفر %

زیر 6 سال

1.65 %

6%

6 تا 21 سال

1.6 %

4%

22 سال تمام

9%

معاف از مالیات

بیش از 22 سال

معاف از مالیات

معاف از مالیات

بیش از 30 سال

لازم به ذکر است که سودِ سرمایه املاک و مستغلات زیر از مالیات معاف هستند:

  • پرداخت مالیات بر درآمد پس از 22 سال
  • پرداخت مشارکت‌های تأمین اجتماعی پس از 30 سال

جالب است بدانید که سال‌های پرداخت از تاریخِ خریدِ ملک محاسبه می‌شوند.
همچنین سود سرمایه تحت نرخ مالیات بر درآمد با نرخ ثابت فعلی 19٪ (با کاهش خطی 6٪ نسبت به سال 6) و تحت مشارکت‌های تأمین اجتماعی با نرخ فعلی 17.2٪ (با کاهش تدریجی از 6 سال به بعد) محاسبه می‌شود.

نهایتا مبلغ مالیات توسط دفاتر اسناد رسمی از قیمت فروش کسر خواهد شد.
قوانین مالیاتی برای خرید و فروش ملک در فرانسه بسیار متنوع هستند. توصیه اکید ما مشاوره با خبرگان و کارشناسان این زمینه در این کشور است. هوم فرانس با کادر مجرب خود می‌تواند اطلاعاتِ بسیار دقیق و تازه‌ای را در رابطه با مالیات خرید ملک در فرانسه در اختیارتان قرار دهد پس با ارسال درخواست خود به ما، دیگر نگران قوانین ناآشنای خرید و فروش ملک در فرانسه نباشید.

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.