شهر مولوز فرانسه؛ شهری کوچک با اقتصادی بزرگ

جولای 27, 2020
0 دیدگاه
شهر مولوز فرانسه؛ شهری کوچک با اقتصادی بزرگ

شهر مولوز فرانسه؛ شهری کوچک با اقتصادی بزرگ

آنچه در این نوشتار مورد بررسی قرار میگیرد.

مولوز شهری کوچک در شرق فرانسه و در نزدیکی مرز فرانسه با کشورهای آلمان و سوییس قرار گرفته است. این شهر با مساحت ۲۲.۱۸ کیلومتر مربع، جمعیتی حدود ۱۱۰ هزار نفری (در سال ۲۰۱۷) را درون خود جای داده است. این شهر بزرگترین شهر در دپارتمان اورن (Haut-Rhin Department) و دومین شهر بزرگ در ناحیه­ی آلزاس (Alsace) بعد از استراسبورگ است. این شهر کوچک با تاریخچه­ ی طولانی خود همواره محل زندگی توانگران و تاجران بوده است، و به سبب موقعیت­های ويژه و منحصر به فردی که دارد شهری مناسب برای سرمایه­ گذاری­های بین­ المللی و خرید ملک در فرانسه است که شرکت هوم فرانس معرف تمامی این موقعیت‌ها به شما خواهد بود.

در ادامه، با معرفی کوتاه این شهر و فرصت سرمایه­ گذاری جذاب این شهر در حوزه­ ی ملک و خانه بیشتر آشنا می­شویم. 

مولوز ، فرانسه -mulhouse

تاریخچه های طولانی و جغرافیایی منحصر به فرد

مولوز از شهرهای قدیمی اروپا است که در طول تاریخچه ­ی دو هزار ساله­اش بارها بین کشورهای آلمان و فرانسه جابجا شده است. این شهر قدیمی از قرون وسطی جایگاه بسیاری از تاجران و ثروتمندان بوده است، بعد از انقلاب صنعتی نیز این شهر جایگاه کارخانه ­های بزرگی همچون کارخانه ­های نساجی و لوکومتیو سازی بوده.

در دوران معاصر نیز این شهر از نظر صنعتی و اقتصادی در حال توسعه و بزرگتر شدن است. این توسعه­ ی اقتصادی در ابتدا توسط رشد صنعت نساجی صورت گرفته است، و سپس با ایجاد صنایع شیمیایی و مهندسی رشد یافته است. این شهر به عنوان منچستر فرانسه مشهور است، در واقع به خاطر شباهت صنعتی ­شدن این دو شهر در دویست سال اخیر است. از نتایج این صنعتی ­سازی شرکت خودروسازی پژو بوده که در این شهر قرار گرفته است.

مولوز که یکی از شرقی ­ترین شهرهای فرانسه است در نزدیکی مرزهای آلمان و سوییس قرار دارد. بطوریکه فاصله ­ی این شهر تا آلمان تنها ۱۴ کیلومتر، و فاصله ­اش تا سوییس ۳۰ کیلومتر است. همچنین فاصله­ ی این شهر تا شهرهای استراسبورگ و زوریخ ۱۰۰ کیلومتر، و فاصله ­اش تا شهرهای میلان و فرانکفورت تقریبا ۳۴۰ کیلومتر است.

دو رود دولِر (Doller) و ایل (Ill) که از انشعابات رود بزرگ راین هستند از درون شهر عبور می­کنند.

محیط اقتصادی پیشرفته و توسعه یافته، همراه با خانه های ارزان

قرار داشتن کارخانه­های بزرگ اروپایی و فرانسوی در این شهر، سبب شده­اند تا این شهر کوچک همواره یکی از مراکز مهم و پویای اقتصادی فرانسه باقی بماند. بخش بزرگی از اقتصاد این شهر از تکنولوژی­های جدید اطلاعات و ارتباطات تشکیل شده است، اما این بخش تنها بخش اقتصادی پیشرفته نیست. این شهر جایگاه بسیاری از شرکت­های بزرگ اروپایی و فرانسوی است. شرکت­هایی همچون شرکت خودروسازی پژو (که بیشترین تعداد کارگر در ناحیه آلزاس را در استخدام خود دارد)، شرکت ICMD (صنایع شیمیایی)، شرکت Clemessy (صنایع الکترونیک)، و شرکت مهندسی SACM نیز در این شهر فعالیت می­کنند.

میتوان گفت که با توجه به محیط صنعتی این شهر، و موقعیت خاص جغرافیایی ­اش که سبب شده با مکان­های اصلی اقتصادی اروپا در ارتباط مستقیم قرار بگیرد، سبب شده تا این شهر محل سرمایه گذاریهای بسیاری از طرف دولت فرانسه شود. با این وجود، قرار گرفتن این شهر بر روی نوار استراتژیک میلان-فرانکفورت باعث شده تا فرصتی مناسب و عالی برای سرمایه ­گذاری­های بین ­المللی در این شهر فراهم شود.

بازار مسکن مولوز؛ شهری جذاب برای سرمایه گذاری همراه با خانه های بصرفه

یکی از ویژگی­های بارز مولوز وجود شرایط مناسب و اقتصادی برای سرمایه ­گذاری و خرید خانه است. سرمایه­گذاری که به دنبال قرار دادن سرمایه ­اش در شهری با ویژگی­های بین المللی است، علاوه بر این، شهری که در سال ۲۰۰۸ لقب شهر هنر و تاریخ را گرفت، می­تواند یکی از بهترین انتخاب­ها را برای سرمایه­ گذاری در خرید مسکن این شهر بیابد.

بازار مسکن مولوز در مقایسه با شهرهای دیگر فرانسه، به طور میانگین ۴۰ درصد ارزان­تر است. در دهه ­های اخیر خانه ­های بسیار زیادی در این شهر ساخته شدند که باعث شده تا قیمت خانه ­های قدیمی افزایش قابل ملاحظه ­ای نداشته باشد. همچنین ارزان­ترین خانه­ها را میتوان در بخش­های کوتو (Coteaux) و فرانکلین (Franklin) یافت.

با این حال بخش­هایی که می­توانند برای سرمایه ­گذاری جذاب­تر باشند، قسمت­هایی هستند که از شهرت بیشتری برخوردارند و از طرف ساکنان بیشتر معروف هستند. با تاسیس تراموای جدید و احداث گذرگاهی که از مرکز شهر می­گذرد، بخش­های خاصی مورد توجه بیشتری قرار گرفتند. بخش­های فوندری (Fonderie) و بِسان (Bassin) از بخش­های پرطرفدار در شهر مولوز هستند.

همچنین بخش­های گران­تر و پرهزینه ­تر در کنار مرکزهای تاریخی این شهر قرار دارند. بخش­های Domach Rixheim نسبت به سایر بخش­های مولوز قیمت بالاتری را می ­طلبند.

خانه های شهر مولوز

شبکه حمل و نقل گسترده

مولوز با داشتن فرودگاه، خطوط ریلی پرسرعت و بزرگراه­هایی که آن را به بخش­های مهم کشور و اروپا متصل می­کند، از جایگاه مناسبی برای ارتباط با اروپا و جهان برخوردار است. مولوز و شهر بازل سوییس از فرودگاه بین­المللی EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg به شکلی اشتراکی استفاده می­کنند. این تنها فرودگاه دوملیتی جهان است. به خاطر فعالیت خطوط هوایی اقتصادی و ازران­قیمت ایزی‌جت (EasyJet) هر ساله شمار بازدیدکنندگان و مسافران به مولوز افزایش میابد.

خطوط ریلی پرسرعت اروپایی نیز از این شهر می­گذرند، و همچنین مولوز نقطه ­ی تلاقی بسیاری از این خطوط می­شود. این خطوط ریلی بخش­های مهمی از اروپا را به هم متصل می­کنند، شهرهای بزرگی همچون پاریس، میلان، فرانکفورت، زوریخ و بروکسل توسط این خطوط با یکدیگر در تعامل هستند.

حمل و نقل در شهر مولوز فرانسه

مولوز؛ شهری با ظاهر اروپای قرن ۲۰

مولوز به سبب داشتن موزه­های بزرگ و مشهورش، بناها و معماری­های شهری خاص و ویژه­اش، همراه با منظره­ای از اروپای قرن بیستم، شهری است که با قدم زدن در کوچه­ هایش متوجه تاریخچه ­ی اروپای صنعتی شده، با همه­ ی فرهنگ خاص فرانسوی­اش می­شوید. شهر هنر و تاریخ، با داشتن صنایع مختلف و اقتصاد قوی، شهری که از سرمایه گذارانش با هزینه ­ای بصرفه پذیرایی می­کند و آنها را با دستی پر از سرمایه ­های بازگشتی بهره ­مند می­کند.

فرهنگ و آداب تاریخی شهر مولوز را می­توان در محله ­های پایین­تر شهر مشاهده کرد، جایی که کهن­ترین و قدیمی­ترین بخش­های شهر در آن بنا شده ­اند. محله ­های پایین­تر شهر که جایگاه استادکاران و بازرگانان بوده اکنون تماما محل عبور عابران پیاده شده است.

محله­ ی جدید (Nouveau Quartier) بهترین مثال از برنامه­ ریزی شهری در مولوز است. این برنامه ­ریزی شهری از سال ۱۸۲۶ در اطراف خانه ی جمهوری­ خواهان (Place de la République) اجرا شده و توسعه یافته است. شبکه­ ی به هم پیوسته ی خیابان­ها و شکل مثلثی آن، نمایش خوبی از نیاز شهر به یک ظاهر طراحی شده را به اجرا می­گذارد (WikiPedia).

به علاوه محله ­ای در مولوز با نام رِبِرگ (Rebberg) با ظاهری کاملا منچستری وجود دارد. در واقع تاکستان­ های مولوز در این بخش شهر قرار داشتند. خانه هایی که در این بخش ساخته می­شدند، غالبا در طراحی­ هایشان شامل تراس­های انگلیسی بودند.

سرمایه گذاری به سبک مولوز

با توجه به موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد، هم مرز بودن با آلمان و سوییس، و دسترسی مناسب به شهرهای بزرگ اروپایی، فرصتی بسیار به صرفه را برای سرمایه ­گذاری پیشنهاد می­کند. به علاوه، افزایش بازدیدکنندگان از این شهر، فرصت مناسبی را برای سرمایه گذاران جدید برای شناخت بهتر این شهر در حال گسترش فراهم می­کند. بعد از شناخت کافی با شهر مولوز و ویژگی­های آن می­توان سرمایه گذاری مناسبی را به کمک homefrance در خرید خانه در شهر مولوز داشت.

این امر به خاطر موقعیت اقتصادی مناسب شهر مولوز و گسترش زیرساخت ­های خدمات عمومی اهمیت ویژه­ای میابد. زیرا اگر سرمایه گذاری به قصد بهره ­ی اقتصادی باشد و یا سرمایه گذاری به قصد مهاجرت انجام شود، در هر دو صورت سرمایه گذار از این شرایط نفع خواهد برد. سرمایه گذاری در بازار مسکن کشوری که از ثبات مناسبی در بازار مسکن برخوردار است همیشه می­تواند بهره ­های مناسبی را به سرمایه­ گذارانش عرضه کند.

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.