شهر نیس؛ نگین فرانسوی مدیترانه

جولای 9, 2020
0 دیدگاه
شهر نیس؛ نگین فرانسوی مدیترانه

شهر نیس؛ نگین فرانسوی مدیترانه

آنچه در این مقاله مورد بررسی قرار میگیرد.

شهر زیبای نیس (Nice)، در جنوب شرقی فرانسه و در کنار دریای مدیترانه، هم‌مرز با کشور کوچک موناکو و در ۳۰ کیلومتری مرز ایتالیا و فرانسه قرار دارد. در واقع نیس جنوب شرقی‌ترین شهر بزرگ فرانسه است. شهر نیس در یکی از پربازدیدترین نواحی فرانسه که به فرنچ ریویرا (French Riviera) یا ساحل آزور (Côte d’Azur) معروف است قرار دارد. شهر نیس همراه با جزایر و نواحی مشهوری که در اطرافش قرار دارند، مانند کَن (Cannes)، آنتیب (Antibes)، ولبون (Valbonne) و … دومین ناحیه‌ی پرطرفدار فرانسه بعد از پاریس هستند که امروز در هوم فرانس به بررسی این شهر تاریخی می‌پردازیم.

اقتصاد نیس چگونه است؟

موقعیت اقتصادی ویژه‌ی نیس در دوران معاصر تاریخچه‌ای کوتاه دارد. این شهر بعد از دوران جنگ جهانی اول به شدت آسیب دید و زندگی اقتصادی مردم نیس تقریبا نابود شد، بطوریکه ۱۵ درصد از جمعیت نیس به نواحی و شهرهای دیگر مهاجرت کردند. اما در دوران پساجنگی، یعنی در نیمه‌ی دوم قرن بیستم، نیس با رشد و توسعه‌ی انفجاری روبرو شد که مقدمات آن توسط توریسم و ساختمان‌سازی فراهم شده بود.

نیس با آب و هوای مدیترانه‌ای و معتدل، همراه با تابستان‌های شلوغش، توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران بین‌المللی را به خود جذب می‌کند. امکانات و خدمات بینظیر شهری، چه در حوزه‌ی حمل و نقل عمومی و نظافت شهری، چه از نظر شهرسازی، خدمات بیمه و سلامتی و غیره، همراه با خاطره‌انگیزترین مکان‌ها در کنار سواحل مدیترانه هر سال بیش از ۴ میلیون بازدیدکننده را به شهر نیس می‌کشاند. سرمایه‌گذاری در املاک این شهر و خرید خانه یکی از فرصت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری مطمئن و پربازده محسوب می‌شود. اگر شما علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در اروپا یا سرمایه‌گذاری در فرانسه هستید و به دنبال شهری با ویژگی‌های یادشده می‌گردید، نیس می‌تواند بهترین انتخاب شما برای سرمایه‌گذاری در کشور فرانسه باشد.

در ادامه توضیحات مفصل‌تری از ویژگی‌های این شهر برایتان آماده کرده‌ایم. امیدواریم لذت ببرید.

اطلاعات عمومی شهر نیس

شهر نیس در فرنچ ریویرا (سواحل معروف فرانسوی)، در جنوب شرقی سواحل فرانسه که به دریای مدیترانه می‌رسد، و در کوه‌پایه‌های آلپ قرار گرفته است. نیس هم دومین شهر بزرگ فرانسوی در کنار دریای مدیترانه، و هم دومین شهر بزرگ ناحیه‌ی پروانس-آلپ-کوت دآزور (Provence-Alpes-Côte d’Azur) بعد از مارسی است.

این شهر هفتمین شهر پرجمعیت فرانسه با جمعیت یک میلیون نفر است. همچنین مساحت این شهر برابر با ۷۲ کیلومتر مربع است. این شهر در فاصله‌ی تقریبی ۱۳ کیلومتری از کشور کوچک موناکو (Monaco) و ۳۰ کیلومتری مرز ایتالیا قرار دارد.

فرودگاه بین‌المللی نیس، که سومین فرودگاه شلوغ فرانسه بعد از دو فرودگاه پاریسی است، به عنوان دروازه‌ای رو به این بهشت مدیترانه‌ای قرار دارد. این فرودگاه راه ارتباطی بسیاری از مناطق این ناحیه مانند شهرهای کن، آنتیب، سوفیا آنتیپولیس و … را برای مسافران بین‌المللی فراهم می‌کند.

شهرت نیس از کجا آغاز شد؟

زیست‌بوم طبیعی محیط نیس و اقلیم معتدل مدیترانه‌ای آن، توجه انگلیسی‌های ثروتمند و سیاستمدار قرن ۱۸ را به خود جلب کرد. این پدیده زمانی چشمگیر شد که تعداد بسیار زیادی از خانواده‌های آریستوکرات تصمیم گرفتند تا زمستانشان را در این شهر بگذرانند. به همین دلیل پیاده‌روی ساحلی اصلی شهر نیس به پیاده‌روی انگلیسی (Promenade des Anglais) نام‌گذاری شده است که این نام را مدیون انگلیسی‌هایی است که از این مکان بازدید می‌کردند.

موقعیت ویژه‌ی اقتصادی نیس در مدیترانه

موقعیت جغرافی شهر نیس را بشناسیم

شهر نیس از دو کرانه‌ی ساحلی بزرگ تشکیل شده است. ویلفرانش-سور-مر (Villefranche-sur-Mer) که یک کرانه‌ی ساحلی کوچک و کم‌دسترس است، در صورتی که گستره‌ی اصلی شهر (یعنی فاصله‎ی بین بندرگاه قدیمی شهر و فرودگاه کوت دازور) در راستا و کناره‌ی کرانه‌ی ساحلی خمیده‌ی نیس قرار دارد. این ساحل خمیده‌ی مشهور که تقریبا تمام شهر نیس را به دریا متصل می‌کند به شکل یک حلال پهن است. اما در جهت دیگر و با فاصله گرفتن از دریا، از ساحل‌های مسطح به تپه‌های مرتفع‌تر می‌رسیم. این تپه‌ها نیز توسط کوه‌های آلپ به دام افتاده‌اند.

آب و هوای معمول نیس چگونه است؟

نیس یک آب و هوای داغ-تابستانی مدیترانه‌ای همراه با خصوصیات یک اقلیم گرم-تابستانی مدیترانه‌ای دارد. آب و هوای این شهر در تابستان از گرم تا داغ می‌رسد که برای چنین شهری در مقایسه با دیگر نواحی مدیترانه‌ای به نسبت بیشتر است. با این حال دمای هوا در تابستان معمولا بیشتر از ۲۶ درجه سانتیگراد و به ندرت بیشتر از ۳۲ درجه است. زمستان‌های نیس نیز از یک آب و هوای معتدل با بارش‌های باران معمولی بهره می‌برد.

موقعیت ویژه‌ی اقتصادی نیس در مدیترانه

دفتر مرکزی اتاق بازرگانی و صنعت نیس و کوت دازور (Chambre de commerce et d’industrie Nice Côte d’Azur) در این شهر قرار دارد،‌که به طور سنتی بندرگاه نیس را مدیریت می‌کند. سرمایه‌گذاری در نیس عموما مورد توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران بین‌المللی و فرانسوی قرار می‌گیرد، زیرا این عمل در شهر نیس از حمایت و پشتیبانی برخوردار می‌شود. اگر شما نیز به دنبال سرمایه‌گذاری در فرانسه هستید می‌توانید از مزایای حمایتی و همکارانه‌ی آژانس توسعه‌ی اقتصادی تیم کوت دازور (Team Côte d’Azur) بهره‌مند شوید.

نیس دارای تعدادی از بزرگترین مراکز اقتصادی و اجتماعی در اروپا است. به طور مثال مرکز کنفرانس بین المللی کنگره‌ی آکروپولیس (Palais des Congrès Acropolis) در این شهر قرار دارد. همچنین تعدادی پارک تجاری که کسب و کار نیس را پویا و سرزنده نگه می‌دارند وجود دارند. این پارک‌های تجاری شامل آرِنا (l’Arenas)، نیس دِ پلین (Nice the Plain)، نیس مِریدیا (Nice Méridia)، سن ایزیدور (Saint Isidore) و نورثرن فاروم (Northern Forum) می‌شود.

پارک تکنولوژی سوفیا آنتیپولیس (Sophia Antipolis) در شمال غربی آنتیب (Antibes) و در فاصله‌ی ۳۰ کیلومتری شهر نیس قرار دارد، به عبارتی تمام پروازهای منحصر به این پارک در فرودگاه کوت دازور نیس صورت می‌گیرد. این پارک خانه‌ی کمپانی‌هایی است که در حوزه‌ی محاسبات، الکترونیک، داروشناسی و بیوتکنولوژی فعالیت می‌کنند. در مقاله‌ای دیگر به همین نام، این پارک به طور کامل معرفی و توضیح داده شده است.

موقعیت ویژه‌ی اقتصادی نیس در مدیترانه

برای خرید در نیس به کجا برویم؟

نیس دارای تعدای از مراکز خرید بزرگ برای مسافران و بازدیدکنندگان است، مراکز خریدی که عموما توسط برندهای مطرح جهانی تامین کالا می‌شوند. این مراکز خرید شامل نیس‌توآل (Nicetoile)، نیس تی‌ان‌ال (Nice TNL)، نیس لانگوستییِر (Nice Lingostière)، نورثرن فاروم، سن ایزیدور، ترینیتی (the Trinity)، کپ۳۰۰۰ (Cap3000) و پولیگون ریویرا (Polygone Riviera) می‌شود؛ برای شناخت بیشتر این مراکز خرید می‌توانید از کارشناسان هوم فرانس یاری بگیرید.

سیستم حمل و نقل پیشرفته‌ی نیس

از ویژگی‌های یک شهر پرجمعیت و پربازدید سیستم حمل و نقلی است که برای جابجایی مسافران پیش‌بینی شده. به همین دلیل نیس برای پاسخگویی به این نیاز روزمره و مهم شهروندان و مسافران از یک سیستم حمل و نقل پیشرفته بهره برده است. این سیستم حمل و نقل شامل جاده‌های ماشین‌رو و خطوط ریلی درون‌شهری و برون‌شهری است.

دو جاده‌ی اصلی آ۸ (A8) و اتوبان ۷ (Route nationale 7) از درون نیس عبور می‌کنند. خط تراموای درون شهری شمال نیس را به جنوب، و غرب را به شرق نیس متصل می‌کنند. شما می‌توانید در ایستگاه راه‌آهن خطوط TGV در ۶ ساعت به پاریس و در ۵/۲ ساعت به مارسی برسید. نیس همچنین سومین فرودگاه شلوغ فرانسه، و یک بندر با نام لیمپیا (Lympia) را در خود جای داده است.

بازار املاک نیس؛ داشتن تقاضای دائم رمز سرمایه و درآمد بالا

نیس به خطوط ساحلی آفتابی‌اش، سواحل مشهور، ویلاها و عمارت‌های زیبا، و قیمت‌های سرسام‌آورش مشهور است. قطعا شما با اولین برخوردها از قیمت‌های بالاسرخورده شوید ولی این‌جا مرکز حضور و خانه‌ی افراد مشهور و ثروتمند است.  با این وجود، با گسترش دامنه‌ی جستجو، شما می‌توانید روستاهای کوچک و آرام، شهرهای جذاب و دلپذیری پیدا کنید که فاصله‌ی زیادی از این مرکز شیک ندارند. بطور مثال می‌توان از شهر کن (Cannes) نام برد. بنابراین به طور کلی با فاصله گرفتن از ساحل می‌توان قیمت‌های به صرفه‌تری را برای خرید خانه پیدا کرد.

پیشنهاد ما به شما برای خرید ملک در نیس فرانسه، بازدید از ملک مورد نظر در مواقع مختلف سال پیش از خرید است. زیرا در این صورت می‌توانید شلوغی و حضور مداوم توریست‌ها را درک کنید. اگر به قصد خرید و اقامت دائم در فرانسه خانه می‌خرید باید به این موضوع توجه داشته باشید. اما اگر برنامه‌ی شما سرمایه‌گذاری در بازار املاک و خانه‌ی شهر نیس است، این موضوع برای شما منفعت زیادی خواهد داشت، زیرا همواره برای دارایی شما تقاضا وجود دارد و در یک بازار توسعه‌یافته سرمایه‌گذاری کرده‌اید که سود زیادی را عاید شما می‌کند در نتیجه نیاز به یک مشاور و راهنمای مناسب برای این کار دارید که شرکت homefrance فعال‌ترین مرکز سرمایه‌گذاری بر روی ملک در فرانسه برای ایرانیان است و راهنمای مسیر شما خواهد بود.

بازار املاک نیس؛ داشتن تقاضای دائم رمز سرمایه و درآمد بالا

موسسه‌های علمی و دانشگاه‌های نیس

نیس یکی از نواحی پر دانشگاه فرانسه است. بیش از ۹ موسسه‌ی علمی و آموزشی در نیس وجود دارند که به عنوان پیشنهاد در ادامه آورده‌ایم:

 • دانشگاه کوت آزور (University of Côte d’Azur)، دانشگاه نیس سوفیا آنتیپولیس (University of Nice Sophia Antipolis) سابق که با دانشگاه کوت آزور ترکیب شده است. در این دانشگاه بیش از ۹ دانشکده با رشته‌های گوناگون آموزش داده می‌شود.
 • موسسه‌ی اورکام (Institut Eurécom)؛ این موسسه در حوزه‌ی تحقیقات و تربیت متخصص سیستم‌های ارتباطی مشهور است. این موسسه در پارک سوفیاتک (SophiaTech) قرار دارد.
 • EDHEC Business School؛ یک موسسه‌ی پیشرو در زمینه‌ی تجارت و بیزینس است. این موسسه ۵ شعبه در شهرهای لیل، نیس، پاریس، لندن و سنگاپور دارد.
 • Paris Graduate School of Digital Innovation؛ یک موسسه‌ی آموزش تخصصی علوم کامپیوتری است.
 • Villa Arson؛ یک موزه‌ی هنری، مدرسه‌ی نخبه‌پرور و موسسه‌ی تحقیقاتی در هنرهای معاصر است.
 • ESRA film school؛ یک آکادمی آموزشی که در تربیت سینما، تلوزیون، عکاسی، مهندسی صدا و هنر دیجیتالی تخصص دارد و دیپلم‌های معتبر بین‌المللی اعطا می‌کند.
 • SUPINFO؛ یک موسسه‌ی خصوصی آموزشی بین‌المللی در حوزه‌ی علوم کامپیوتری.
 • Skema Business School؛ یک مدرسه‌ی اروپایی خصوصی در حوزه‌ی بیزینس است. این موسسه به تربیت محقق و آموزش دانشجویان ارشد می‌پردازد.

دیدنی‌های بیشمار نیس

شهر نیس شاید به عنوان سواحل جذاب مدیترانه‌ای شناخته شده باشد، اما شهر پر است از بناها و ساختمان‌ها، مراکز، میدان‌ها و موزه‌های مختلف و دیدنی. برای بازدید از تمام این مکان‌ها به یک هفته‌ی تفریحی احتیاج خواهید داشت. هفته‌ای پر از آرامش و رفع خستگی. حضور در مکان‌ها و سپس استراحت و بازی در ساحل خستگی را از تن هر توریستی بیرون می‌کند. مراکز دیدنی شهر نیس عبارتند از:

 • قلعه‌ی نیس (Château)؛ متعلق به قرن ۱۱ میلادی
 • قبرستان نیس (Monument aux morts)
 • بندر قدیمی
 • باغ گیاه‌شناسی شهر نیس (Jardin botanique de la Ville de Nice)
 • موزه‌ی ماسِنا (Musee Massena)
 • بازار گل (Marché aux fleurs)
 • هتل بزرگ امپریال (Grand Hôtel Impérial)
 • دروازه‌ی مون اَلبان (Fort of Mont Alban)

این موارد به همراه میدان‌ها و خانه‌های قدیمی، مراکز مذهبی و کلیساها، باشگاه‌ها و مراکز ورزشی، هر ساله تعداد بیشماری از مسافران را به خود جذب می‌کنند.

شهر نیس

فرهنگ و موزه‌های نیس

با گذشت دو قرن از میلاد مسیح ، نور این شهر نقاشان و مجسمه سازانی چون شاگال (Chagall)، ماتیس (Matisse)، نیکی دو سنت فال (Niki de Saint Phalle)، کلین (Klein)، آرمان (Arman) و سوسنو (Sosno) را به خود جلب کرده است. نیس الهام‌بخش بسیاری از آهنگسازان و روشنفکران در کشورهای مختلف مانند برلیوز (Berlioz)، روسینی (Rossini)، نیچه (Nietzsche) و … بود.

شهر نیس به تعداد همین اشخاص موزه‌های هنری و طبیعی مشهور دارد که با آمدن به شهر به سادگی می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید و به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.