پرپینیان؛ شهری کاتالانی در دل فرانسه

جولای 7, 2020
0 دیدگاه
پرپینیان؛ شهری کاتالانی در دل فرانسه

پرپینیان؛ شهری کاتالانی در دل فرانسه

آنچه در این مقاله مورد بررسی قرار میگیرد.

شهر پرپینیان(Perpignan) شهری در جنوب فرانسه و در نزدیکی مرز اسپانیا قرار دارد. این شهر کم‌جمعیت به سبب نزدیک بودن به اسپانیا و تاریخچه‌ی طولانی‌اش با فرهنگ کاتالانی، از ویژگی‌های منحصر به فردی نسبت به سایر شهرهای فرانسه بهره می‌برد. پرپینیان بزرگترین شهر در نزدیکی مرز اسپانیا است. این شهر از یک طرف در خاک فرانسه به تولوز متصل می‌شود، و از طرف دیگر در خاک اسپانیا به بارسلون وصل می‌شود؛ همه این موارد موقعیت‌های بکر سرمایه‌گذاری را نشان می‌دهد و شما که در ایران یا هر جایی از جهان باشید می‌توانید از این موقعیت‌ها بهره ببرید کافیست که با همکاران ما در هوم فرانس ارتباط برقرار کرده تا راهنمای سرمایه‌گذاری پر سود شما در پرپینیان باشند.

نزدیکی به مرز اسپانیا و قرار گرفتن در مرز فرهنگی کاتالان، سبب شده این شهر برای بسیاری از سرمایه‌گذاران بین‌المللی که کشورهای فرانسه و اسپانیا را مد نظر دارند فرصتی بینظیر باشد. اما چرا سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند تا در فرانسه و در شهر پرپینیان سرمایه‌گذاری کنند؟ پاسخ این سوال کوتاه است. فرانسه دومین اقتصاد بزرگ اروپا و کشوری ثروتمند است. علاوه بر این بسیاری از سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در املاک و همچین خرید خانه دارند. به همین دلیل فرانسه را به خاطر داشتن یکی از بهترین و باثبات‌ترین بازارهای املاک دنیا انتخاب می‌کنند.

پرپینیان یکی از شهرهای برجسته‌ در حوزه‌های مختلف مانند کشتی‌سازی، انرژی‌های تجدیدپذیر، لجیستیک، محصولات کشاورزی و دامی و همچنین فناوری‌های نوین است. نیروهای زبده‌ی کار بسیاری در این شهر یافت می‌شود. در واقع این شهر پل ارتباطی کشورهای اسپانیا و فرانسه است. از یک طرف اسپانیا مشتری کالاها و محصولات فرانسوی، خصوصا محصولات کشاورزی است و از طرف دیگر صادر کننده‌ی نیروهای کار زبده به فرانسه. هرچند فرانسه یکی از زبده‌ترین بازارهای نیروی کار را دارد اما این شهر فرصتی برای حضور و فعالیت شهروندان اسپانیایی متخصص را نیز فراهم کرده است.

در این مقاله به بررسی دقیق‌تر این شهر زیبا، فرهنگی و تاریخی می‌پردازیم و ویژگی‌های مختلف آن را معرفی می‌کنیم. این مقاله برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی که به دنبال فرصت‌های برتر در اروپا هستند، یا کسانی که به دنبال اقامت دائم در فرانسه هستند، اطلاعات مورد نیاز از منابع مختلف را جمع‌آوری کرده است. برای آشنایی بیشتر با این شهر زیبا با ما همراه باشید.

شهر پرپینیان(Perpignan

اطلاعات عمومی در خصوص پرپنیان

پرپینیان شهری نسبتا کوچک به مساحت ۶۸ کیلومتر مربع در جنوب فرانسه، در کنار دریای مدیترانه و در نزدیکی مرز اسپانیا قرار گرفته است. این شهر مرکز دپارتمان پیرِنه‌ی شرقی (Pyrenees-Orientales) بوده و در ناحیه‌ی اوکسیتانی (Occitanie) واقع شده است. این شهر با جمعیت ۱۲۰ هزار نفری‌اش چهارمین شهر پرجمعیت این ناحیه و همچنین ۲۹مین شهر پرجمعیت فرانسه است. البته اگر جمعیت کلانشهری پرپینیان را هم در نظر بگیریم این شهر مجموعا ۳۲۳ هزار شهروند دارد. از شمال تا جنوب پرپینیان ۱۴ کیلومتر فاصله و از شرق تا غرب آن ۱۲ کیلومتر فاصله است.

پرپینیان شهری تاریخی است که گذشته‌ای طولانی دارد. این شهر پایتخت پادشاهی مایورکا بوده که در سال ۱۶۵۹ به خاک فرانسه پیوست.

جغرافیای طبیعی پرپینیان؛ از قله‌های در دیدرس تا رودخانه

شهر پرپینیان در مرکز دشت روسیلون (the Roussillon plain) قرار دارد. این شهر از جنوب به کوه‌های پیرِنه (Pyrenees)، از شرق به دریای مدیترانه و از غرب به ناحیه‌ی کوربیِر (Corbières) می‌رسد. این شهر در ۱۳ کیلومتری دریای مدیترانه و ۲۵ کیلومتری مرز اسپانیا و فرانسه قرار گرفته است. نزدیک‌ترین پیست اسکی به شهر پرپینیان (پیست و محوطه‌ی اسکی Espace Cambre d’Aze) ۸۵ کیلومتر فاصله دارد.

منظره‌ی شهری پرپینیان به طور عمده با قله‌ی کانیگو (Canigou) شناخته می‌شود. این قله در جنوب غربی شهر و در فاصله‌ای نزدیک نسبت به مرز قرار گرفته است. در روزهای صاف و آفتابی، و در هنگام جابجایی در شهر می‌توانید این قله‌ی زیبا را مشاهده کنید.

علاوه بر این، رود تِت (Têt) و انشعاب آن، یعنی رود باس (Basse) شهر پرپینیان را قطع می‌کنند. علاوه بر این دو رود اصلی در شهر، چندین کانال مختلف که به منظور آبیاری تعبیه شده‌اند، از شهر عبور می‌کنند و آب شهر را تامین می‌کنند.

شهر پرپینیان(Perpignan)

آب و هوای پرپینیان؛ اقلیم مدیترانه‌ای

اقلیم پرپینیان به طور کلی از نوع مدیترانه‌ای است. یعنی زمستان‌هایی معتدل (به طور میانگین ۱۳ روز یخ‌بندان در این شهر رخ می‌دهد)، و تابستان‌های خشک و داغ را تجربه می‌کند. آسمان پرپینیان تقریبا در ده ماه سال آفتابی است، زیرا بادهای ترامونتان (tramontane) که از شمال غربی می‌وزند آسمان را از ابر پاک می‌کنند. این باد در تابستان‌ها هوای تازه‌ای را به شهر می‌دمد، اما در زمستان‌ها باعث سرمایی سوزناک می‌شود. همچنین به سبب اقلیم مدیترانه‌ای، پرپینیان در پاییز روزهای پربارانی را دارد.

پرپینیان و شهرهای مهم اروپایی

پرپینیان جنوبی‌ترین شهر مهم فرانسه است. این شهر ارتباط نزدیکی با شهرهای ناربون (Narbonne) و مون‌پلییِر (Montpellier) دارد، زیرا فاصله‎ی پرپینیان از این دو شهر به ترتیب برابر با ۶۵ کیلومتر و ۱۵۵ کیلومتر است. برای شناخت جایگاه این شهر از نظر فاصله تا شهرهای مهم اروپایی و فرانسوی اطلاعات زیر را آماده کرده‌ایم:

 • تا پاریس (پایتخت): ۸۵۰ کیلومتر
 • تا بارسلونا (مرکز کاتالونیا): ۱۹۰ کیلومتر
 • تا تولوز (مرکز مدیریتی ناحیه پیرِنه‌ی شرقی): ۲۰۵ کیلومتر
 • تا بوردو و لیون: ۴۵۰ کیلومتر
 • تا مارسی: ۳۲۰ کیلومتر
 • تا نیس: ۴۷۰ کیلومتر
 • تا لیل (یکی از شهرهای شمالی فرانسه): ۱۰۷۰ کیلومتر
شهر پرپینیان(Perpignan

سیستم حمل و نقل پرپینیان؛ اتصالی از اسپانیا تا بلژیک

قوی‌ترین سیستم حمل و نقل فرانسوی که به همه‌ی شهرهای فرانسه خدمت‌رسانی می‌کند خطوط ریلی پرسرعت TGV است. ایستگاه قطار پرپینیان، که مورد علاقه‌ی سالوادور دالی هنرمند است و آن را به مرکز جهان تشبیه کرده بود، ارائه‌دهنده‌ی این خدمات است. قطارهای TGV شهر پرپینیان را به طور روزانه به شهرهای لیون، مارسی، بارسلون و مادرید متصل می‌کند. همچنین در آخر هفته‌ها پرپینیان را به بروکسل پایتخت بلژیک متصل می‌کند.

علاوه بر خطوط ریلی، جاده‌ی ماشین‌روی A9 که در خاک اسپانیا با نام AP-7 امتداد یافته است، پرپینیان را در شمال به ناربون و در جنوب به بارسلون می‌رساند. علاوه بر این، فرودگاه پرپینیان-ریوسالت (Perpignan-Rivesaltes Airport) پروازهای داخلی و بین‌المللی را برای مسافران فراهم کرده است.

حمل و نقل درون شهری در پرپینیان نیز توسط اتوبوس‌های تراموایی (که با تایر حرکت می‌کنند) صورت می‌گیرد. این شبکه‌ی اتوبوسی با نام سانکِئو (Sankéo) شناخته می‌شود. این شبکه‌ی درون شهری تقریبا تمام نقاط شهر، از دانشگاه تا مدارس، و مکان‌های دیدنی و تجاری شهر را در دسترس قرار داده است.

وضعیت اقتصادی پرپینیان؛ پیشرو در تولیدات کشاورزی

تجارت سنتی شهر پرپینیان، تجارت محصولات کشاورزی همچون شراب، روغن زیتون، چوب‌پنبه، پشم، چرم و آهن بوده است. با این حال با گذشت زمان و پیشرفت فن‌آوری‌های نوین در صنعت کشاورزی، تجارت در حوزه‌ی تولید محصولات غذایی فعالیت اقتصادی غالب این شهر شده است که موقعیت‌های سرمایه‌گذاری فراوانی را برای صاحبان کسب و کار و ایده فراهم می‌کند؛ برای آگاه شدن از این فرصت‌های تکرار نشدنی کافیست با homefrance  همراه باشید.

به علاوه، شهر پرپینیان از چندین پارک فناوری پذیرایی می‌کند که سبب شده‌ تا شهر یکی از جلوداران صنعت و کشاورزی باشد. پارک‌های فناوری این شهر شامل پارک سن-چارلز (Saint Charles Economic Pole) که در حوزه‌ی تولیدات کشاورزی و باغی فعالیت می‌کند، پارک‌های ZAC Polygone Nord، Torremila، Tecnosud و Tecnosud II که در حوزه‌های فن‌آوری، علوم مهندسی، علوم کامپیوتر و … فعالیت دارند می‌شود.

سرمایه‌گذاری در املاک و خرید خانه در پرپینیان چگونه است؟

پرپینیان از شهرهایی است که شریان‌های ارتباطی میان دو کشور را فراهم می‌کنند، به همین دلیل این شهر از اهمیت ویژه‎ای نسبت به شهرهای اطراف برای سرمایه‌گذاری برخوردار است. سرمایه‌گذاری در املاک پرپینیان از چند جهت اهمیت دارد، اول آنکه اگر به اسپانیا علاقه‌مند هستید اما ترجیح می‌دهید در یک کشور با ثبات‌تر سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید با خرید خانه در پرپینیان دسترسی آسان و سریعی به شهرهای مهم اسپانیا همچون بارسلون و مادرید داشته باشید. دوم آنکه می‌توانید در مواقعی از سال از داراییتان استفاده کنید و در باقی سال آن را اجاره دهید و از درآمدهای آن بهره ببرید. سوم آنکه در یک بازار در حال رشد سرمایه‌گذاری می‌کنید، زیرا پرپینیان از چند دهه‌ی گذشته هم از نظر جمعیتی و هم از نظر اقتصادی رشد و توسعه را تجربه می‌کند.

تحصیلات در پرپینیان؛ معرفی دانشگاه‌ها

دانشگاه پرپینیان (L’université de Perpignan Via Domitia (UPVD)) با قدمتی بیش از ۲۰۰ سال بیش از ۱۰ هزار دانشجو در حوزه‌های مختلف را تربیت می‌کند. این دانشگاه شامل موسسه‌های مختلفی مانند موسسه‌های UFR (با شیوه‌های آموزشی منحصر به فرد)، IUT (در حوزه‌ی تکنولوژی)، IAE (در حوزه‌ی مدیریت) و موسسه‌ی بین‌مرزی فرانکو-کاتالان می‌شود.

همچنین بخش انرژی‌های تجدیدپذیر دانشگاه پلی‌تک-مون‌پلییِر (Polytech’Montpellier) در دانشگاه پرپینیان قرار دارد.

خدمات آموزشی پیشرفته‌ی خصوصی در شهر پرپینیان نیز توسط موسسه‌های زیر ارائه می‌شود:

 • IMERIR؛ مدرسه‌ی ارشد علوم کامپیوتر و روبوتیک
 • MASO School؛ تحصیلات فنی در مقاطع ارشد و دکتری
 • ETPEC-Giogifont II؛ مدرسه‌ی خصوصی آموزش حرفه‌ای آرایش‌گری و موآرایی
 • IFEME؛ موسسه‌ای برای آموزش و تحقیق در حوزه‌ی تجارت بر پایه‌ی محیط زیست

مکان‌های دیدنی شهر

مکان‌های دیدنی پرپینیان همانند دیگر شهرهای فرانسوی بیشمار است. شما با هر بار پیاده‌روی در شهر می‌توانید جلوه‌های تازه‌ای از شهر را پیدا کنید و از دیدن آنها لذت ببرید. این شهر در قرون وسطی پایتخت پادشاهی مایورکا بوده سبب شده که شهر تعداد زیادی از بناهای تاریخی قرون وسطایی را درون خود نگاه داشته باشد. علاوه بر این، فرهنگ کاتالان و نزدیکی به اسپانیا باعث می‌شوند که گذاری از هنر و معماری فرانسوی به هنر و معماری اسپانیایی را در این شهر مشاهده کنید.

اما مکان‌های پربازدید و مشهور شهر پرپینیان شامل برج‌های قلعه‌ی روسیلون (tour de Château-Roussillon)، کاخ پادشاهان مایورکا (Palais des Rois de Majorque)، لژ دریا (Loge de mer)، کاستیله (Castillet)، تالار مجمع شهر و مجسمه‌ی تفکر (l’Hotel de Ville et La Pensée) و … می‌شود.

علاوه بر موزه‌ها و فضاهای سبزی که در سطح شهر پراکنده‌اند، این شهر به داشتن فستیوال‌های متعدد و همچنین بازار روزهای متعدد مشهور است. یفستیوال‌هایی مانند La procession de la Sanch که در آن مردان با لباس و کلاه‌های نوک‌تیز سیاه، و یا فستیوال شوالیه های سن-سپولک (مقبره‌ی مقدس یا Saint-Sépulcre) با لباس‌های سفید دسته‌دسته در شهر حرکت می‌کنند. همچنین با چک‌کردن تقویم شهر پرپینیان می‌توان در بازارهای محلی و سنتی که تعدادی از آنها با شمایل قرون‌وسطایی برگزار می‌شود را بازدید کرد.

شهر پرپینیان(Perpignan)

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.