راهنمای کامل کشور فرانسه

ژوئن 28, 2020
2 دیدگاه
راهنمای کامل کشور فرانسه

راهنمای کشور فرانسه

آنچه در این نوشتار مورد بررسی قرار می گیرد.

کشور فرانسه

در این مقاله راهنمای کامل کشور فرانسه مورد بررسی قرار میگیرد. معمولا برای درک ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های یک کشور، و همچنین برای مقایسه‌ی میان کشورها، از معیارهایی مانند سفر بدون ویزا به کشورهای مقصد استفاده می‌کنیم. این قابلیت، یعنی اینکه بتوان با پاسپورت یا گواهی شناسایی به مقصدهای مختلف سفر کرد، برای شهروندان فرانسوی یک مزیت عادی در بین دیگر مزیت‌های زندگی در کشور فرانسه است. به همین دلیل بسیاری از سرمایه‌گذاران و یا دانشجویان کشورهای کمتر توسعه‌ یافته یا توسعه ‌نیافته فرانسه را به عنوان کشور رویایی می‌پندارند.

چرا بسیاری از سرمایه گذاران و دانشجویان کشور فرانسه را انتخاب می‌کنند؟ برای پاسخ به این سوال مقاله‌ای کوتاه آماده کردیم تا بتوانید اطلاعاتی اجمالی پیرامون ویژگی‌های این کشور جذاب و خواستنی جمع‌آوری کنید؛ همچنین اگر شما هم قصد سرمایه‌گذاری در کشور فرانسه را دارید یکی از بهترین شرکت‌ها در این زمینه شرکت هوم فرانس بوده که می‌توانید بهترین و جدیدترین موقعیت‌ها را در اختیار شما قرار دهد.

۱. طبیعت و جغرافیای فرانسه

فرانسه بر روی نقشه

فرانسه با کشورهای بلژیک و لوکزامبورگ در شمال شرقیاش، با آلمان، سوییس و ایتالیا در شرق و جنوب شرقیاش، با اسپانیا و آندورا مرز مشترک دارد. مرزهای آبی فرانسه نیز در شمال به کانال انگلیس، در غرب به اقیانوس اطلس، و در جنوب به دریای مدیترانه محدود میشود.

از نظر مساحت کشور فرانسه سومین کشور بزرگ اروپا بعد از روسیه و اوکراین، و همچنین بزرگترین کشور اتحادیهی اروپا است. شکل ظاهری این کشور، به خاطر سبب ۶ وجهی بودن مرزهایش، به هگزاگون یا ششپر (l’Hexagone) معروف است.

نقشه فرانسه

فرانسه؛ سرزمین تنوع

سرزمین فرانسه به طور کلی کشوری مسطح است که در بیشتر مناطق مختلف آن زمینها هموار هستند. با این حال تپههایی با شیبهای نسبتا هموار در شمال و غرب فرانسه و همچنین مناطق مرتفع و پرخیزی در جنوب و شرق فرانسه وجود دارند. این مناطق مرتفع جنوبی شامل کوههای پیرِنه میشود که مرز فرانسه با اسپانیا را میسازند، و شرق این کشور نیز به رشتهکوههای آلپ میرسد، جایی که بلندترین قلههای این رشتهکوه قرار دارند. قلهی مونبلان (Mont-Blanc) مرتفعترین قلهی آلپ با ارتفاع ۴۸۰۸ متر در خاک فرانسه قرار دارد.

فرانسه یکی از متنوعترین و جذابترین طبیعتهای اروپا را دارد. از سواحل اقیانوسی تا سواحل و آب و هوای معتدل مدیترانهای، آب و هوای خشک و سرد کوهستانهای آلپ و پیرِنه، جنگلهای نمناک و پر از آبگیر و برکه، تا تاکستانهای گرم و داغ، همگی در مرزهای طبیعی فرانسه قرار گرفتهاند.

خاک فرانسه؛ سرزمینی چشم‌نواز و جادویی

تقریبا ۳۰ درصد خاک فرانسه توسط جنگل پوشیده شده است، جنگلهایی که معمولا از درختانی مانند کاج، صنوبر، زبان گنجشک، بلوط، راش، افرا، شاه بلوط و درختان زیتون تشکیل شدهاند. این جنگلها از متنوعترین گونههای درختی در اروپا برخوردارند، بطوریکه بیش از ۱۴۰ گونه درخت در این جنگلها وجود دارد. همچنین در فرانسه ۹ پارک ملی و ۴۶ پارک طبیعی ثبت شده اند. در این جنگلها حیوانات بومی غرب اروپا همچون گوزن قرمز و گراز وحشی، روباه، گربهی وحشی و در مناطق جنوبی فرانسه در نزدیکی کوهستان پیرِنه خرس قهوهای زندگی میکنند. جنگلهای انبوه کاج، همراه با دریاچههای وهمآلود و جادویی در میانههای آنها، بیشتر شبیه داستانهایی میماند که در کودکی شنیده و دیدهایم.

تقریبا در همهی نواحی فرانسه حداقل یک رود عبور میکند که به طبیعت آن ناحیه زیبایی میبخشد. علاوه بر این، فرانسه از یک شبکهی رودخانهای گسترده بهره میبرد که از چهار رود اصلی تشکیل میشود. رودهای سن (Seine)، لوار (Loire) (بزرگترین و اصلیترین رود فرانسه)، گارون (Garonne)، رون (Rhone) و شاخههای آنها. بر روی هم رفته بیش از ۶۲ درصد از مساحت کشور فرانسه حوزهی آبریز مشترک آنها است. این رودها مسیلهای بسیار مهم و تاریخی حمل و نقل کالاها در خاک فرانسه هستند، بطوریکه در همهی این چهار رود اصلی قایقها و کشتیهای باربری فعالیت میکنند.

تابستان‌های داغ مدیترانه‌ای تا زمستان‌های سرد و تاریک

به دلیل گستردگی جغرافیایی خاک فرانسه، این کشور همچون طبیعت متنوعش از آب و هوای متنوعی نیز برخوردار است. در ادامه آب و هوای معمول در شهرهای مختلف فرانسه را معرفی میکنیم:

 • اقلیم تابستان داغ مدیترانهای؛ تابستانهای گرم و خشک همراه با زمستانهای معتدل و مرطوب؛ اقلیم شهرهای مارسی، مونتهپِلییِر (Montpellier) و نیس.
 • اقلیم شرجی نیمه گرمسیری؛ در اطراف رودهای رون و گارون؛ تابستانهای داغ و مرطوب همراه با زمستانهای خنک و نمناک؛ اقلیم شهرهای البی، کَرْکَسون (Carcassonne)، لیون، اورانژ (Orange) و تولوز.
 • اقلیم اقیانوسی؛ در اطراف خلیج بیسکای (Bay of Biscay) در غرب فرانسه و اندکی درون سرزمین فرانسه؛ تابستانها با گرمای دلپذیر و مرطوب همراه با زمستانهای خنک و نمناک؛ اقلیم شهرهای بوردو، دانکرک، لیل، نانت، اورلئان و پاریس.
 • اقلیم اقیانوسی ضعیف؛ در سرزمینهای میانی فرانسه و اطراف نواحی آلپ؛ تابستانهای گرم و خشک همراه با زمستانهای سرد و تاریک؛  اقلیم شهرهای کولمار (Colmar)، دیژون (Dijon)، گرِنوبل (Grenoble)، مِتز (Metz)، مولوز (Mulhouse)، نانسی و استراسبورگ.

سایر اقلیمها شهرهای کمتری را در برمیگیرند و عموما اقلیمهایی با آب و هوای سخت و شدید هستند.

فرانسه ؛ پراکنده در جهان

دولت فرانسه تعدادی جزیره و نواحی دیگر به دور از خانهی مادری نیز همچنان به عنوان مستعمره تحت قدرت خود دارد. جزایری همچون جزیرهی ریونیون (Reunion) و مایوت (Mayotte) در اقیانوس هند، جزیرهی گوادولوپ (Guadeloupe) و مارتینیک (Martinique) در دریای کارائیب، جزایر سن پییِر و میکلون (Saint-Pierre and Miquelon) در شمال اقیانوس اطلس، مجمعالجزایر پولینزی فرانسوی (French Polynesia) در جنوب جزایر هاوایی، کالدونیای جدید (New Caledonia) در شرق استرالیا، و سرزمین گویان فرانسوی (French Guiana) در شمال شرقی آمریکای لاتین قرار دارند.

۲.اقتصاد آزاد و ثروتمند فرانسه

فرانسه از نظر اقتصادی کشوری توسعه یافته است که بر اساس نظام بازار آزاد فعالیت میکند. این کشور در سال ۲۰۱۹ هفتمین اقتصاد بزرگ دنیا بر اساس معیار تولید ناخالص داخلی (GDP) و دهمین اقتصاد بزرگ دنیا بر اساس معیار قدرت خرید (PPP) است. همچنین دومین اقتصاد بزرگ اتحادیهی اروپا بعد از آلمان است.

دولت فرانسه با اعمال قوانین بینالمللی در حوزهی سرمایهگذاریهای خارجی امکانی بینظیر برای رشد اقتصادی کشورش و همچنین فرصتی فوقالعاده برای سرمایهگذارهای خارجی فراهم کرده است. بر اساس این قوانین هیچ تفاوتی بین یک شهروند فرانسوی و یک خارجی برای سرمایهگذاری و فرایندهای همراه با آن وجود ندارد.

پتانسیل‌های توسعه‌ی اقتصادی

اقتصاد فرانسه یکی از متنوعترین محیطهای اقتصادی در دنیا را دارد، که این به سبب وفور موقعیتهای شغلی و سرمایهگذاری در بخشهای خدماتی و تولیدی است. علاوه بر این، شرکتهای موجود در هر یک از حوزههای اقتصادی فرانسه فناورمحور هستند و از پیشروترینها در سطح جهانی به حساب میآیند. بطور مثال صنایع شیمیایی بخش کلیدی اقتصاد فرانسه هستند که به توسعهی دیگر فعالیتهای تولیدی کمک میکنند؛ و یا توریسم که یکی از اجزای اصلی اقتصاد فرانسه است، کشوری که پربازدیدترین مقصد دنیا است؛ و یا پارک فناوری سوفیا آنتیپولیس که مرکز اصلی تولید و توسعهی فناوری در اقتصاد فرانسه است.

فرانسه؛ سرزمین شرکت‌های جهانی

۲۸ شرکت از پانصد شرکت بزرگ دنیا در خاک فرانسه قرار دارند، که از این نظر فرانسه در جایگاه پنچم جهانی بعد از کشورهای آمریکا، چین، ژاپن و آلمان قرار گرفته است. فرانسه دارای بزرگترین شرکتهای بینالمللی در حوزههای مختلف اقتصادی است. تعدادی از آنها را به صورت نمونه در زیر معرفی میکنیم:

 • خدمات بیمه (شرکت AXA).
 • خدمات مسافرت هوایی (شرکت Air France).
 • لوازم آرایشی (شرکت L’Oreal).
 • کالاهای لوکس (شرکتهای لوییس ویتون (LVMH) و Kering).
 • تولید انرژی الکتریکی (شرکتهای GDF-Suez و EDF).
 • تولید انرژی الکتریکی با استفاده از انرژی اتمی (شرکت Avera).
 • ارائه دهنده‌‌ی خدمات محیطزیستی و مدیریت منابع آبی (شرکت Veolia Environment).
 • ساختمانسازی و راهسازی (شرکتهای Vinici SA، Bouygues و Eiffage).
 • تولیدکنندهی تایر خودرو (شرکت Michelin).
 • تبلیغات محیطی (شرکت JCDecaux).
 • خدمات بانکی (شرکتهای BNP Paribas، Credit Agricole و Société Générale).

علاوه بر لیست بالا شرکتهایی همچون توتال (چهارمین شرکت بزرگ خصوصی استخراج منابع نفتی در دنیا)، دانون (Danone؛ پنجمین شرکت بزرگ تولید محصولات غذایی و اولین شرکت توزیع آب معدنی در دنیا) ودر لیست بلند این شرکتها قرار میگیرند.

صنایع پشرو در فرانسه

حوزههای پیشرو در صنعت فرانسه شامل ارتباطات (همراه با ماهوارههای ارتباطی)، هوافضا و صنایع دفاعی، ساخت کشتی (کشتیهای تخصصی و اقیانوسپیما)، داروسازی، ساخت و ساز و مهندسی شهرسازی، صنایع شیمیایی، پارچهبافی و خودروسازی میشود.

ویژگی بسیار مهم اقتصاد فرانسه سرمایهگذاری حوزههای مختلف در تحقیق و توسعه (R&D) است، بطوریکه ۲۶/۲ درصد از کل تولید ناخالص داخلی فرانسه صرف سرمایهگذاری در فناوریهای جدید میشود که با این حساب فرانسه در جایگاه چهارم در بین کشورهای توسعهیافته (OECD) قرار میگیرد.

گردشگری فرانسه ؛ محبوب‌ترین کشور دنیا برای مسافرت

گردشگری (یا توریسم) یکی از فعالترین بخشهای اقتصادی فرانسه است. هر سال بیش از ۸۵ میلیون مسافر از فرانسه بازدید میکنند. تمام سرمایهگذاریهای انجام شده در این بخش به گونهای بودهکه توانستهاند بیشترین بازگشت و بیشترین تولید سرمایه را در کشور فرانسه انجام دهند. گردشگری در سالهای اخیر به طور سالیانه بیش از ۷۰ میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی فرانسه تزریق میکند، این مقدار برابر با ۸/۹ درصد (یا یکدهم) از GDP است. به همین دلیل این بخش از اقتصاد پتانسیل بالایی برای جذب سرمایهگذاریهای بینالمللی در فرانسه، پیرامون فعالیتهای خدمات توریستی، بوجود آورده است.

مکانهای بسیار معروف توریستی فرانسه شامل موارد زیر میشوند که بر اساس بیشترین بازدید مرتب شدهاند:

 • برج ایفل
 • کاخ ورسای (Chateau de Versaille)
 • موزهی ملی تاریخ طبیعی (Muséum national d’Histoire)
 • سیستم آبرسانی ابداع شده در دوران رم باستان (Pont de Gard)
 • طاق پیروزی (Arc de Triomphe)؛ به افتخار سربازانی که در دوران ناپلئون همراه با او جنگیدند.
 • جزیرهی کوه سنمیشل (Mont Saint-Michel)؛ این جزیره در سواحل نرماندی و در ۷ کیلومتری ساحل قرار دارد، امواج آرام اقیانوسی در این محل سبب شده تا این جزیره به آسانی قابل دسترس شود و منظرهای بدیع بوجود بیاورد.
 • نمازخانهی کلیسایی سنشاپل (Saint-Chapelle)؛ این نمازخانهی مسیحی به خاطر معماری خاصش در سبک گوتیک، طاقهای بسیار بلند و پنجرههای رنگیاش بسیار مشهور است.
 • کاخ دو اُکونیگزبورگ (Chateau de Haut-Kœnigsbourg)؛ این کاخ قرون وسطایی در شهر اورشویلر (Orschwiller) در دپارتمان آلساز (Alsace) و در کوههایی ووژ قرار دارد. این کاخ به سبب نمای رو به بیرونش به دشتهای بالادستی راین و همچنین معماری قرون وسطاییاش شهرت دارد.
 • کوههای آتشفشانی پویی دِ دُم (Puy de Dôme) در فرانسهی مرکزی
 • موزهی پیکاسو (Museé Picasso)؛ این موزه به کارها و زندگی پیکاسو اختصاص داده شده، با این حال بیش از ۵ هزار اثر هنری دیگر را در خود جای داده است.
 • شهر روم باستانی کرکسون (Carcassonne)

کشاورزی فرانسه؛ کشت نوین

فرانسه به طور تاریخی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات کشاورزی در دنیا است. فرانسه با داشتن ویژگیهایی همچون مساحت قابل کشت گسترده، بکارگیری فناوریهای مدرن و سوبسیدهای اتحادیهی اروپا توانسته تولیدکننده و صادرکنندهی پیشرو در اروپا شود (با تولید بیش از ۲۰ درصد از کل تولید محصولات کشاورزی اتحادیه اروپا). همچنین، کشاورزی فرانسه سومین صادرکنندهی بزرگ محصولات کشاورزی در دنیا است.

صادرات اصلی کشاورزی فرانسه شامل گندم، لبنیات، گوشت گاو و خوک و همچنین محصولات غذایی فراوری شده میشود. علاوه بر این شراب فرانسه نیز یکی از محصولات صادراتی منحصر به فرد این کشور است. شراب قرمز عموما در خاک فرانسه مصرف میشود اما شامپاین و شراب بوردو از محبوبیت جهانی برخوردارند و از صادرات اصلی فرانسه بشمار میآیند.

کشاورزی یکی از حوزههای مهم اقتصاد فرانسه است. تقریبا ۸/۳ درصد از جمعیت فرانسه در بخش کشاورزی شاغل هستند و این بخش تقریبا ۴ الی ۵ درصد از تولید ناخالص داخلی را پوشش میدهد.

کشاورزی در فرانسه

خودروسازی فرانسه؛ مردم عاشق رانندگی

در بین کشورهای اروپایی، فرانسویها عاشق رانندگی با ماشینهای شخصیشان حتی برای طی کردن مسافتهای کوتاه هستند. به همین دلیل بازار اتومبیلهای شخصی در فرانسه همیشه داغ است، این بازار با داشتن دو تولیدکنندهی برتر خودرو در جهان، بازاری پویا و فعال است. از نظر اندازهی کارخانههای خودروسازی، فرانسه چهارمین کشور دنیا است. شرکتهای خودروسازی مشهور فرانسه شامل دو شرکت بینالمللی گروه رنو و گروه پژو (PSA) میشود.

شرکت گروه رنو نهمین شرکت بزرگ خودروسازی دنیا است که در سال ۲۰۱۷ توانست با همکاری نیسان و میتسوبیشی بزرگترین فروشندهی خودرو در دنیا شود و این جایگاه را از فولکسواگن بگیرد. مقر اصلی این شرکت در نزدیکی پاریس قرار دارد و شامل شرکتهای زیرمجموعهی خودروسازی آلپاین، داچیا (Dacia، رومانی)، رنو سامسونگ موتورز (کره جنوبی) و AvtoVAZ (روسیه) و همچنین شرکتهای تولید قطعات، شرکتهای فروشندهی خودرو و شرکتهای سرمایهگذاری میشود. علاوه بر این رنو ۳/۴۳ درصد از سهام نیسان را نیز در اختیار دارد.

شرکت گروه پژو سومین تولیدکنندهی بزرگ اروپا بعد از رنو است. این شرکت که در سال ۲۰۱۶ با نام PSA یا گروه پژو شناخته میشود شامل شرکتهای زیرمجموعهی پژو (به عنوان بزرگترین عضو)، سیتروئن، دیاس، اُپل و واکسهال است. مقر اصلی این شرکت در خانهی قدیمی پژو یعنی شهر  Rueil-Malmaisonقرار دارد. حال با این همه شرکت برتر در حوزههای مختلف به فکر سرمایهگذاری در فرانسه افتادهاید؟ بهترین راه حل کمک گرفتن از همکاران ما در شرکت HomeFrance  است.

صنایع خودرو فرانسه

صنایع دفاعی برتر فرانسه

صنایع دفاعی فرانسه در بازهی سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ چهارمین صادرکنندهی محصولات دفاعی در دنیا بوده است. محصولات دفاعی فرانسه شامل کشتیهای جنگی، هواپیماهای جنگی (شرکت بسیار بزرگ Dassault که تولید کنندهی محصولات هوافضایی نیز میباشد) و انواع اسلحهها (که شامل اسلحههای اتمی نیز میشود) است. خریداران اصلی محصولات دفاعی فرانسه نیز کشورهای عربستان صعودی، امارات متحده، برزیل، یونان، هند، پاکستان، تایوان، سنگاپور و تعداد زیادی از کشورهای دیگر هستند.

حمل و نقل در فرانسه؛ شبکه‌ی راهی با مرکزیت پاریس

حمل و نقل در فرانسه بر پایهی یکی از فشردهترین شبکههای راهی در دنیا بنا شده است. فشردگی شبکه راههای خاک فرانسه بصورتی است که در هر ۱۰۰ کیلومترمربع مساحت بیش ۱۴۶ کیلومتر جادهو ۲/۶ کیلومتر خط ریلی موجود است. این شبکهی فشرده به گونهای طراحی شده که پایتخت فرانسه، پاریس، مرکز این شبکه است و مسیرهای پیشبینی شده این شهر را به تمام نقاط کشور متصل میکند. خدمات حمل و نقل در فرانسه عمومی هستند، یعنی دولتهای فرانسوی هزینههای طرحهای مختلف، از جمله خط ریلی پرسرعت TGV، ترامواهای درون شهری، و خدمات مسافرتهای هوایی را پرداخت میکنند. همین امر سبب شده است که فرانسه ارزانترین شبکهی حمل و نقل عمومی را برای شهروندانش در اتحادیهی اروپا داشته باشد.

عمدهی مسافرتهای بین شهری و با فاصلههای طولانی توسط خطوط ریلی پرسرعت TGV صورت میگیرد، قطارهایی با موتورهای پیشرانهی الکتریکی که به سرعت ۲۵۰ کیلومتر در ساعت و بیشتر از آن میرسند. به علاوه، این شبکهی ریلی خدمات مسافرتی را به کشورهای همسایهی فرانسه مانند بلژیک، هلند، آلمان (EuroStar) و انگلستان (Channel Tunnel) ارائه میدهد. تمام شهرهای اصلی و بزرگ فرانسه به این خطوط پرسرعت ریلی متصل هستند.

در فرانسه تقریبا ۴۷۰ فرودگاه وجود دارد که ۲۸۸ تای آنها فرودگاههای با باند هموار هستند. تقریبا همهی شهرهای فرانسه فرودگاه دارند و شهرهای بزرگ فرانسوی دارای فرودگاههای بینالمللی برای مسافران جهانی هستند. عمدهی پروازهای فرانسویها از طریق شرکت خدمات مسافرتهای هوایی ملی فرانسه، یعنی شرکت ایر فرانس صورت میگیرد. این شرکت سرویس کاملی از خدمات مسافرتهای هوایی به بیش از ۱۵۰ مقصد بینالمللی در ۸۳ کشور دنیا ارائه میدهد.

خطوط هوایی فرانسه

فرانسه دومین اقتصاد با تجارت جهانی گسترده در اتحادیهی اروپا بعد از آلمان است. عمدهی تجارت بینالمللی فرانسه با کشورهای همسایهاش و بخصوص آلمان صورت میگیرد. بر اساس آمارهای سال ۲۰۱۶ فرانسه به ترتیب به کشورهای آلمان، ایالات متحده، بلژیک، ایتالیا و انگلستان بیشترین صادرات را داشته، و همچنین بیشترین واردات را به ترتیب از کشورهای آلمان، چین، ایتالیا، بلژیک و ایالات متحده داشته است.

عمده محصولات صادراتی فرانسه شامل موتورها و قطعات هواپیما، نوشیدنیها، لوازم الکتریکی، محصولات شیمیایی، لوازم آرایشی، محصولات لوکس و عطر است. از طرفی دیگر عمدهی واردات فرانسه از کشورهای دیگر دنیا شامل محصولاتی مانند ماشینآلات صنعتی، لوازم پزشکی، دارویی، ابزارآلات محاسباتی و علمی، ابزارهای ارتباطی، نرمافزارهای کامپیوتری، قطعات و ابزارهای کامپیوتری، محصولات لوکس ومیشود. و اما اقتصاد فرانسه که روز به روز در حال پیشرفت و گسترش است و همیشه در حال استقبال از سرمایهگذاریهای فعال است، برای یافتن راههای اینگونه سرمایهگذاریها میتوانید از شرکت معتبر هوم فرانس کمک بگیرید.

گستردگی ثروت در تمام خاک فرانسه

هر یک از بخشهای جغرافیایی کشور فرانسه دارای مزیتهای رقابتی در تولید و ارائهی خدمات هستند. بین این منطقهها تفاوت چشمگیری از نظر ثروت وجود ندارد، چیزی که بر خلاف فرانسه در کشورهایی مانند انگلستان، آلمان و ایتالیا به چشم میخورد. با این حال ثروتمندترین و دومین اقتصاد منطقهای بزرگ اروپا، آیلدوفرانس (Ile-de-France؛ منطقهای که اطراف پاریس را در بر گرفته)، از مزیت قدرتی پایتخت فرانسه بهره میبرد.

مهمترین مناطق اقتصادی فرانسه را به ترتیب در ادامه آوردهایم:

 • آیلدوفرانس (Ile-de-France)؛ چهارمین اقتصاد منطقهای بزرگ و ثروتمند جهانی و دومین اقتصاد اروپا؛ شهر بزرگ پاریس مرکز این منطقه است.
 • رونآلپ (Rhone-Alpes)؛ پنجمین اقتصاد منطقهای بزرگ اروپا؛ ارائه دهندهی عمدهی بخش خدمات، فناوریهای پیشرفته، صنایع شیمیایی، شراب و توریسم؛ شهرهای بزرگی همچون لیون، گرنوبل، سن اتییِن ودر این منطقه قرار دارند.
 • پروانسآلپساحل آزور (Provence-Alpes-Cote d’Azur)؛ ارائه دهندهی خدمات، صنایع، توریسم و شراب؛ ساحل آزور به انگلیسی به French Riviera شهرت دارد که دومین مکان محبوب و پربازدید فرانسه است؛ شهرهای مهم این منطقه شامل مارسی، نیس، کن و پروانس میشود.
 • نوردپَدوکالای (Nord-Pas-de-Calais)؛ چهارمین اقتصاد منطقهای بزرگ فرانسه؛ هاب اصلی حمل و نقل در اروپا، ارائه دهندهی خدمات و صنایع مختلف، محصولات کشاورزی و دریایی؛ شهرهای مهم این منطقه لیل، تورکوآ (Tourcoing)، بولونیا (Bologne)، کالای، دانکرک و روبِی (Roubaix) میشود.
 • سرزمین لوآر (Pays de la Loire)؛ محصولات کشاورزی، فناوریهای طبیعتمحور یا سبز و توریسم؛ مهمترین شهر این منطقه نانت است.

مناطق دیگری در فرانسه مانند منطقهی آلساز (Alsace) گذشتهی غنی و پرباری در حوزهی صنعت (تولید ماشینآلات) داشتهاند. در حال حاضر این مناطق درآمد بالایی از ارائهی خدمات تخصصی و حرفهای دارند. این مناطق با اینکه ثروتمند هستند و سرمایهگذاریهای بسیاری در آنها صورت میگیرد اما با این حال از نظر مقادیر اسمی در رتبهبندیها قرار نمیگیرند.

سرمایه گذاری مطمئن در بازار املاک فرانسه

فرانسه یکی از پایدارترین بازارهای خرید و فروش، اجاره و رهن املاک در اروپا را به سرمایه گذاران بینالمللی ارائه میکند. با وجود بحرانهای مالی و رکودهای اقتصادی این بخش از اقتصاد فرانسه همچنان پویا و پرقدرت فعالیت میکند. بازار مسکن شهر پاریس، که گرانترین املاک فرانسه را ارائه میدهد از بالاترین ثبات در بین شهرهای اصلی اروپا برخوردار است. با این حال، در فاصلهی کوتاهی بعد از پایتخت، سایر نواحی فرانسه قیمتهای به صرفهای در حوزهی املاک دارند. ویژگیهای اقتصادی معاصر فرانسه بخصوص بخش خدمات و توریسم سبب شده که بسیاری از سرمایه گذاران بینالمللی سرمایه‎ های خود را به این کشور بیاورند و از بازگشت سرمایهی مناسب بهرهمند شوند.

خرید ملک در فرانسه علاوه بر کاهش درجه ریسک سرمایه، خرید ملک در یکی از محبوبترین کشورهای دنیا است. بسیاری از سرمایه گذاران در بخش املاک فرانسه، تعطیلات خود و یا بخش از سال را در این کشور زیبا میگذارنند و در باقی سال ملک خود را اجاره میدهند.

خانه های فرانسه

چهارمین کشور ثروتمند دنیا

فرانسویها ثروتمندترین شهروندان اتحادیه اروپا هستند. با وجود بحرانهای جهانی درآمد و ثروت سرانهی مردم فرانسه تغییر ناچیزی در مقایسه با دیگر ملتهای دنیا داشته است. تقریبا هر خانوار فرانسوی داراییهایی به ارزش ۱۰۰۰ دلار در اختیار دارند. علاوه بر این، فرانسویها کمترین جمعیت بدهکار در میان کشورهای توسعهیافته را دارند، بطوریکه به طور میانگین بدهی شخصی هر خانوار کمتر از ۱۰ درصد کل داراییهای آن خانوار است.

جمهوری فرانسه

سیاستهای فرانسه در چارچوب یک نظام نیمهریاستی اجرا و انجام میشوند. این نظام توسط قانون اساسی فرانسه در جمهوری پنجم فرانسه در سال ۱۹۵۸ و با رهبری شارل دو گل به رسمیت شناخته شد. قانون اساسی فرانسه نظام سیاسی را به سه بخش تقسیم میکند، شاخهی اجرایی ، شاخهی قانونگذاری و شاخهی دادگستری.

کشور فرانسه از نظر سیاسی یک ایالت یکپارچه است، با این حال بخشها و مناطق مختلف فرانسه (یعنی نواحی، دپارتمانها و شهرها (Communes)) فعالیتهای قانونی متنوعی بر پایهی قانون اساسی دارند. بنابراین دولت ملی از مداخله در فعالیتها و مدیریتهای معمول و نرمال این بخشها منع شده است.

به علاوه، فرانسه یکی از کشورهای موسس اتحادیهی اروپا است. به همین دلیل در قانون اساسی فرانسه پیشبینی شده است تا تعدادی از حاکمیتها و مدیریتهای کشور فرانسه تحت نظر نهادهای اروپایی قرار گیرد. بنابراین دولت فرانسه باید از معاهدات ، دستورالعمل ها و مقررات اروپایی پیروی کند.

در سال ۲۰۱۹ بخش اطلاعات مجلهی اکونومیست فرانسه را به عنوان کشوری با دموکراسی کامل معرفی کرد.

نظام جمهوری و ریاست‌ جمهوری؛ ارکان نظام سیاسی فرانسه

قانون اساسی فرانسه اختیارات مناسب و مستحکمی را به شاخهی اجرایی نظام سیاسی فرانسه، یعنی ریاست جمهوری، در مقابل پارلمان بخشیده است. شاخهی اجرایی یا قوهی مجریه دارای دو رهبر است: رئیس جمهوری، که در حال حاضر امانوئل مکرون در این مقام قرار گرفته و مقام ارشد دولت است، هر پنج سال یک بار باید نیمی از جمعیت رایدهندگان را به خود جذب کند؛ نخست وزیر که توسط رئیسجمهور انتخاب میشود و وظیفهاش ادارهی کابینه و ارتباط با پارلمان است.

با این حال، رقبای سیاسی رئیسجمهور ادارهی پارلمان را در دست میگیرند، به همین دلیل سلطه و حدود قدرت قوهی مجریه به طور قابل ملاحظهای محدود میشود. این روند سیاسی پیشبینی شده توسط قانون اساسی فرانسه، به کنترل قدرتهای شاخههای مختلف نظام سیاسی فرانسه منجر شده است. بر این اساس موازنهی قدرت در فرانسه برقرار میشود و فرصت سودجویی و ایجاد اختلال در فضای سیاسی به حداقل میرسد. در فرانسه دو حزب کلی اصولگرا و سوسیالیست وجود دارد.

تفاوت بین کشورهای توسعهیافته و توسعهنیافتهی دنیا به سبب همین پویایی و پایداری همزمان نظامهای سیاسی قابل تفکیک میشود. که این موضوع به خوبی نشان میدهد که چرا بسیاری از سرمایهگذاران و ثروتمندان کشورهای کمتر توسعهیافته در کشور فرانسه سرمایهگذاری میکنند.

قانون اساسی فرانسه؛ پایداری در عین انعطاف

قانون فرانسه به دو بخش اصلی تقسیم میشود: قوانین خصوصی و قوانین عمومی. در عمل قوانین خصوصی شامل قوانین شهروندی و قوانین مرتبط با ارتکاب جرم میشود. همچنین قوانین عمومی شامل قوانین مدیریتی و قانون اساسی میشود. زمانی که یک قانون در کشور فرانسه ایجاد و یا پایهگذاری میشود، تنها هنگامی قابل اجرا و پیادهسازی است که درروزنامهی رسمی جمهوری فرانسه” (Journal official de la Republique francaise) به طور رسمی منتشر شود. این بدین معناست که قوانین منتشر شده در دسترس همهی مردم فرانسه قرار دارد.

قوانین فرانسه، در راستای حمایت از حقوق بشر، آزادی و برابری میان انسانها بنا شده است. به همین دلیل آزادی بیان، جدایی دین از سیاست (دولت سکولار)، آزادی در انتخاب دین (بطوریکه دولت دین مشخصی را به عنوان دین رسمی برای کشور انتخاب نمیکند، بجز ناحیهی آلسازموزِل)، اجرای قوانین شهروندی بدون نظر به جنسیت، آزادی ازدواج همجنسگراها واز حقوق شهروندیای است که در کشور فرانسه پیادهسازی و اجرا میشوند.

علاوه بر این، دولت فرانسه برای حمایت و ایجاد برابری در بین شهروندان بسیاری از بخشهای مختلف همچون حمل و نقل، آموزش و درمان و سلامت را عمومی اعلام کرده و خودش آنها را از نظر مالی تامین میکند. حمل و نقل ارزان، آموزش رایگان در مراکز و نهادهای علمی دولتی، همراه با بیمهی اجباری سلامت زیرساختی مستحکم و برابر برای همهی شهروندان فرانسوی فراهم کرده است.

نظام دقیق طبقه‌بندی نواحی فرانسه بر اساس توان اجرایی

در فرانسه تصمیمگیریها از طرف دولت صورت میگیرند، این تصمیمگیریهای متمرکز به سران دپارتمانها (Prefect) که توسط دولت مرکزی انتخاب میشوند منتقل شده و باید اجرا شوند. هر دپارتمان علاوه بر مدیر (Prefect) از یک شورای محلی نیز تشکیل میشود. این شورای محلی که به شورای عمومی (Conseil General) معروف است توسط رایگیری در هر ناحیه انتخاب میشوند.

بر اساس قانون سال ۱۹۸۶ که به غیرمتمرکز کردن ادارهی کشور فرانسه اشاره میکند، در سال ۲۰۰۳ یک بازبینی جامع از قانون اساسی فرانسه صورت گرفت که بر اساس آن، از سال ۲۰۰۳ به بعد شورای محلی به طور مستقیم از طرف مردم محلی انتخاب میشوند. این گامی موثر در جهت غیرمتمرکز کردن حاکمیت فرانسه بود. با این حال فرانسه همچنان یکی از کشورهای حاکمیت متمرکز مهم و اصلی در جهان و اروپا است.

بخشهای مدیریتی درون دولتهای محلی فرانسه (در مورد سرزمین اصلی فرانسه در قارهی اروپا صادق است) به سه بخش اصلی تقسیم میشود:

 • ۱۸ ناحیه (Région)؛ ۱۳ ناحیه درون سرزمین اصلی فرانسه قرار دارند؛ توسط شورای ناحیه و رئیس ناحیه هدایت میشود.
 • ۹۶ دپارتمان (Départements)؛ دپارتمانها زیرمجموعهی نواحی ۱۸گانه هستند؛ توسط شورای عمومی و رئیس دپارتمان هدایت میشوند.
 • حدود ۳۶ هزار کمون (Communes؛ که معادل همان شهر، بخش، و روستا است)؛ کمونها زیرمجموعهی دپارتمانها قرار میگیرند؛ هر کمون توسط شورای شهر و شهردار هدایت میشود.

سه شهر اصلی پاریس، لیون و مارسی یک وضعیت خاص علاوه بر شرایط عمومی دارند. بطور مثال شهر پاریس هم یک کمون و هم یک دپارتمان با یک شورا است که شورای پاریس (Conseil de Paris) نامیده میشود. رایگیری این شورا همزمان با دیگر شوراهای شهری است، با این تفاوت که شورای پاریس به عنوان شورای عمومی نیز فعالیت میکند. تنها این سه شهر به محلههایی (Arrondissement) تقسیم شدهاند که هر محله توسط شورای مختص به خود و شهردار محله اداره میشود.

جهت آشنایی با سرمایه گذاری در فرانسه، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

فرهنگ‌ و مهمان نوازی صاحب سبک

فرانسه کشوری با فرهنگ غنی و پربار است. این کشور تاریخی زادگاه بسیاری از نویسندگان، هنرمندان، متخصصان و دانشمندان مشهور است. این کشور تاریخی که در طول ۵ قرن اخیر تجربیات زیادی را با انقلابهای پنجگانه کسب کرده، هم اکنون محل سکونت بسیاری از اقوام و ملل در کنار یکدیگر و بدور از خشم و نژادپرستی است. زبان ملی کشور فرانسه زبان فرانسوی است، با اینحال در بخشهایی از این کشور زبانهای آلمانی و سوییسی نیز بکار میروند. خصلت مهماننوازی فرانسویها در جهان شهرت دارد که همین امر سبب شده تا فرانسه به کشوری خوشنام و مورد علاقه‌‌ی بسیاری از مسافران و مهاجران به فرانسه تبدیل شود.

فرهنگ غذایی فرانسه

فرهنگ آشپزی؛ تنوع در سبک فرانسوی

سبک آشپزی فرانسوی به عنوان یک عنصر کلیدی از کیفیت زندگی و جذابیت فرانسه پنداشته میشود. به همین دلیل این سبک آشپزی در دنیا مشهور است. البته سبکهای آشپزی در فرانسه از شمال تا جنوب متفاوت میشود، زیرا هر یک از نواحی کشور فرانسه محصولات غذایی منحصر به فرد خود را دارند.

در فرانسه، هر وعدهی غذایی معمولا از سه بخش تشکیل میشود: بخش آغازین و اشتهاآور که معمولا سوپ در آن سرو میشود (hors d’œuvre or entrée)، بخش اصلی (plat principal)، و بخش پنیر یا دسر (fromage (cheese course) and/or dessert).

بخش ابتدایی و اشتهاآور معمولا شامل:

 • terrine de saumon au basilic؛ ماهی قزلآلا با ریحان
 • lobster bisque؛ خوراکی ساده و مشهوری که از خرچنگ بدست میآید.
 • foie gras؛ یک خوراک تخصصی که از جگر اردک یا غاز تهیه میشود.
 • French onion soup؛ نوعی سوپ با تکههای گوشت و پیاز؛ معمولا با یک تکه نان که رویش پنیر مالیده شده سرو میشود.
 • croque monsieur؛ یک ساندویچ داغ که از نوعی کالباس و پنیر تهیه میشود.

بخش اصلی وعدهی غذایی معمولا شامل:

 • pot au feu؛ نوعی طاس کباب مخصوص فرانسوی
 • steak frites؛ در این بشقاب گوشت استیک و سیبزمینی سرخکرده سرو میشود.

بخش پنیر و یا دسر نیز معمولا شامل:

 • mille-feuille pastry؛ نوعی کیک چند لایه همراه با خامه
 • macaron
 • Éclair
 • crème brûlée
 • mousse au chocolat, crêpes
 • Café liégeois

تقریبا همهی شهرهای و مناطق فرانسه غذاها و دستور پختهای منحصر به خودشان را دارند که با سفر  و بازدید از این نواحی یا شهرها میتوانید از تنوع غذایی موجود در فرانسه لذت ببرید.

بیمه‌ی سلامت همگانی فرانسه؛ تندرستی همه‌ی فرانسه

نظام سلامت فرانسه یکی از نظامهای همگانی است که به طور عمده توسط دولت حمایت مالی میشود. حمایت مالی دولتی در قالب بیمهی سلامت ملی ارائه میشود. بر اساس ارزیابی سازمان بهداشت جهانی از نظامهای سلامت دنیا، نظام سلامت فرانسه بسیار مطلوب و کارامد عمل میکند. این بیمه معمولا ۷۰ تا ۱۰۰ درصد هزینههای بهداشتی و سلامت را میپردازد. به همین سبب مردم فرانسه از نظر سلامت در اروپا همواره در جایگاه بالایی قرار دارند، زیرا دسترسی به امکاناتی مانند بیمارستانها، داروخانهها و کلینیکها به طور تقریبا رایگان و با هزینهی بسیار ناچیز امکانپذیر است. در ارتباط با بیمهی سلامت توضیحات مفصلتری در مقالهای جدا در همین سایت ارائه کردهایم.

نظام آموزشی فرانسه به سه مقطع تقسیم میشود: ابتدایی، دبیرستان و تحصیلات عالی. مقطعهای ابتدایی و دبیرستان به طور کامل دولتی هستند و توسط وزارت تحصیلات ملی اداره میشود. در کشور فرانسه مبانی دروس ابتدایی توسط وزارت تحصیلات ملی تعیین میشود، اما مبانی مقطع دبیرستان توسط کارشناسان محلی طراحی میشوند.

تحصیلات دانشگاهی نیز به دو بخش دانشگاههای عمومی و دانشکدههای عالی (Grandes écoles؛ مدارس عالی خصوصی) تقسیم میشود. در دانشگاههای عمومی هزینهها از طرف دولت پرداخت میشوند، اما مدارس عالی همگی خصوصی هستند و شهریه میگیرند. نظام رایگان آموزش فرانسه سبب شده تا تحصیل در این کشور برای دانشجویان سراسر جهان بسیار جذاب و محبوب شود.

جهت آشنایی با تمکن مالی فرانسه، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

صادرات فرهنگ فرانسوی از طریق پیش‌روی در هنر

یکی از تاثیرگذارترین سبکهای هنری، سبکهای بوجود آمده در خاک فرانسه و یا توسط فرانسویان خوشذوق است. فلسفه و هنر جهان با تمام شاخههای گوناگوناش همچون، نقاشی، مجسمهسازی، معماری، موسیقی و سینما، همیشه رهبران و پیشروهای فرانسوی داشته است. این ذوق و قریحهی را میتوان در کارهای مونه، بالزاک، ولتر، ودید. هنر فرانسه بخش بزرگی از فرهنگ و جامعهی فرانسه را تشکیل میدهد، کشوری که با تنوع نژادی و اقلیمی، خانهی بزرگان مشهوری در تمام زمینهها بوده است. این یعنی فرانسه در بین کشورهای دنیا، مانند الاههی زیبایی در بالاترین جایگاه نشسته است. برای یافتن موقعیتهای سرمایهگذاری و اقدامات مهاجرتی خود در فرانسه میتوانید از شرکت HomeFrance یاری بگیرید.

ارزش پاسپورت فرانسه

ارزش پاسپورت هر کشور بر این اساس تعیین میشود که شما تا چه میزان آزاد هستید تا به کشورهای دیگر دنیا بدون ارائهی ویزا وارد شوید. هر ساله موسسههای مختلف بینالمللی بر اساس شاخصهایی که تعیین میکنند به مقایسهی پاسپورت کشورهای مختلف میپردازند. یکی از این موسسههای معتبر موسسهی هنلی و همکاران (Henley and partners) است. این موسسه در آخرین گزارش سالیانهی خود در سال ۲۰۲۰ قدرت پاسپورت فرانسه را در جایگاه ششم دنیا در کنار سوئد ارزیابی کردهاند. بر این اساس هر شهروند فرانسوی میتواند آزادانه به ۱۸۶ کشور دنیا سفر کند.

از معیارهایی که این موسسات رتبهبندی بکار میبرند میتوان به آزادی ورود به کشور مقصد بدون ارائهی ویزا یا اخذ ویزا در هنگام ورود، میزان صلح و پایداری کشور مبدا، و همچنین میزان مهمانپذیری کشورها اشاره کرد. از دیگر موسسههای معتبر در این زمینه نیز میتوان به شاخص پاسپورت آرتون و شاخص کیفیت ملیت اشاره کرد.

شما برای بدست آوردن پاسپورت فرانسه نیاز دارید تا ابتدا تابعیت و حق شهروندی کشور فرانسه را کسب کنید. اگر شما قصد مهاجرت و یا تحصیل در فرانسه را دارید و علاقهدارید تا تابعیت این کشور را نیز کسب کنید باید ۵ سال متوالی در این کشور سکونت داشته باشید. اما اگر در فرانسه صاحب فرزند شوید و یا با یک شهروند فرانسوی ازدواج کنید این زمان به سه سال کاهش مییابد.

داشتن گذرنامه فرانسوی به معنای شهروندی در اتحادیهی اروپا است. داشتن این شهروندی، یعنی در عین حال هم شهروند فرانسه باشید و از امکانات یک شهروند فرانسوی استفاده میکنید میتوانید از ویژگیهای یک شهروند اتحادیه نیز بهره ببرید. از مزایای این پاسپورت این است که شما میتوانید دوملیتی باشید. یعنی علاوه بر داشتن تابعیت کشور تولدتان پاسپورت فرانسوی نیز داشته باشید.

دیگر مزایای مهم داشتن پاسپورت فرانسوی شامل مواردی میشود که در ادامه میآیند. شما میتوانید آزادانه بین کشورهای اتحادیهی اروپا جابجا شوید و در دانشگاههای مختلف اروپا تحصیل کنید، همچنین میتوانید در دیگر کشورهای عضور اتحادیه به کار یا زندگی بپردازید.

با داشتن پاسپورت فرانسوی میتوانید از بیمه سلامت فرانسه بهرهمند شوید. علاوه بر این به عنوان یک شهروند اتحادیه اروپا امنیت و حریم خصوصی شما محافظت میشود.

ارزش پاسپورت فرانسه؛ گذرنامه‌ای فراتر از یک کشور

مناطق دیدنی فرانسه

یکیک مکانهای کشور زیبای فرانسه، همگی جزو محبوبترینها و جذابترین مکانهای قابل گردش و بازدید برای مسافران هستند. علاوه بر طبیعت زیبا و خاص فرانسه، فرهنگ و تاریخ این کشور سبب شده تا معماریها و شهرسازیهای چشمنواز و بیبدیلی را در خیابانهایش مشاهده کنید. در ادامه با شهرهای مهم فرانسه به ترتیب بزرگیشان میپردازیم.

 • پاریس؛ عروس شهرهای جهان: پاریس در شمال فرانسه و در کرانهی رود سن قرار دارد. پاریس یکی از مراکز اصلی فرهنگی و سیاسی اروپا و توریستیترین شهر جهان است. این شهر به شهر روشنایی نیز معروف است. پاریس دومین شهر پرجمعیت اروپا بعد از مسکو است. همچنین، پاریس به شهر مد، فشن و کالاهای لوکس نیز معروف است. سراسر شهر پاریس دیدنی است؛ ولی میتوان از مهمترین دیدنیهای آن به موارد زیر اشاره کرد:
  • برج ایفل؛ پربازدیدترین مکان دنیا با ۸ میلیون بازدید سالانه.
  • موزهی لوور (Museum Louvre)؛ پربازدیدترین موزهی هنر و تاریخ دنیا با ۷/۵ میلیون بازدید سالانه.
  • موزهی اورسای (Musée d’Orsay)؛ به طور عمده وقف سبک امپرسیونیسم شده است.
  • مرکز ملی هنر و فرهنگ ژرژ پومپیدو (Centre George Pomoidou)؛ کتابخانه و موزهی هنرهای معاصر که به سبب معماری مدرن و مفهومیاش بسیار مشهور است.
  • دیزنیلند پاریس (Disneyland Paris)؛ دومین شعبهی خارجی دیزنیلند بعد از توکیو، که سالانه مجموعا ۱۵ میلیون بازدیدکننده دارد.
  • میدان کنکور (Concord Place)؛ میدانی در انتهای غربی خیابان شانزاِلیزه.
  • هتل لِز آنوَلید (Les Invalides)؛ مقبرهی ناپلئون.
  • طاق نصرت (Arc de Triomphe)؛ در وسط میدان شارل دو گل و در انتهای شرقی خیابان شانزاِلیزه قرار گرفته؛ این بنا به افتخار پیروزیهای ناپلئون و سربازانش ساخته شده است.
  • کلیسای نوتردام پاریس (Cathédrale Notre-Dame de Paris)؛ یکی از زیباترین کلیساهای قرون وسطایی و مثالی برتر از سبک گوتیک در معماری.
  • باغ لوکزامبورگ (Luxembourg)؛ با بیش از ۵۰ هکتار مساحت و قرار گرفتن در کنار دانشگاه سوربون، این باغ محل تجمع و تفرج روشنفکران و دانشجویان بوده است.
  • تالار شهر پاریس (Hotel de Ville)؛ مقر اداری شورای شهر و شهرداری پاریس که از معماری رنسانس الهام گرفته شده است. علاوه بر کارهای اداری، برگزار کنندهی بسیاری از جشنها و مراسمها نیز هست.
  • خیابان شانزاِلیزه (Champs-Elysées)؛ بلواری بزرگ بین میدان کنکورد و شارل دو گل، که پر از کافه، رستوران، گالری و فروشگاه است. این خیابان به زیباترین خیابان جهان نیز معروف است.
  • کاخ ورسای (Versailles)؛ زیباترین کاخ فرانسه که در جنوب غربی پاریس بنا شده است.
  • کاخ الیزه (Palais de Elysées)؛ در مرکز پاریس قرار گرفته و محل اقامت رئیسجمهور فرانسه است.
  • رژهی باستیل، آتشبازی روز باستیل و تور دوچرخهسواری فرانسه (Tour de France)؛ رویدادهای جذاب و توریستی پاریس هستند.
 • مارسی؛ بزرگترین بندر مدیترانه: بندر مارسی در جنوب فرانسه قرار گرفته و فعالترین بندر دریای مدیترانه است. این شهر معتدل مدیترانهای، سومین مرکز اقتصادی بزرگ فرانسه و اولین قطب صنعتی و خدمات جنوب این کشور است. علاوه بر این، مارسی شهر سرسبزی است که تقریبا ۴۰ درصد آن را فضای سبز میپوشاند. مکانهای دیدنی مشهور مارسی در زیر آورده شدهاند:
  • بندر Les Vieux؛
  • نوتردام دو لا کوارد (Notre-Dame de la Coarde)؛
  • موزههای باستان شناسی روم (Musée des Docks Romains) و مدیترانه (Musée d’Archeologie Mediterraneenne)
  • میدان ژولین (Le Cours Julien)؛ هر شنبه و پنجشنبه در این مکان بازار محلی برگزار میشود.
  • لَکورنیش (La Corniche)؛ خیابانی با پیادهروی مناسب برای قدمزدن در کنار دریا.
  • میدان کاستلن (La Place Castellane)
  • پارک بورلی (Parc de Borely)
 • لیون؛ شهر تفریح و سرمایهگذاری: لیون درمیانهی شرقی فرانسه قرار گرفته و دومین شهر مهم اقتصادی فرانسه بعد از پاریس است. بسیاری از موسسات و نهادهای بینالمللی در این شهر دفتر دارند. لیون به سبب داشتن مراکز اقتصادی مهم، هم از نظر تولیدات صنعتی و هم ارائهی خدمات، هر ساله سرمایهگذاران بسیاری را بخود جذب میکند. این مسافران در هنگام آشنایی با لیون ترجیح میدهند تا تعطیلات خود را نیز در این شهر بگذرانند. در زیر تعدادی از این مناطق دیدنی را معرفی میکنیم:
  • بقایای تئاتر باستانی روم (Theatre Romains de Fourviere)
  • پارک شهر (Téte d’Or Park)؛ بزرگترین پارک شهری فرانسه که شامل باغوحش، دریاچه و خدماتی مانند اسبسواری و گلف میشود.
  • کلیسای نوتردام (Basilica Notre-Dame de Fourviere)
  • میدان بلکور (Place Bellecour) و میدان تِرو (Place des Terreaux)
  • کلیسای جامع سن ژان (Saint Jean)؛ متعلق به قرن دوازده.
  • موزههای تاریخی پارچه و نساجی (Musée Historique des Tissus)، هنرهای معاصر، هنرهای زیبا (Musée des Beaux Arts)، و موزهی مقاومت (Musée de la Résistance)
  • منطقهی خرید La Part-Dieu؛ بزرگترین بازار خرید فرانسه و بهترین مکان برای خرید از لیون
  • خیابانها و کوچههای باریک بخش مرکزی و قدیمی شهر در ساحل شرقی رود رون.
 • تولوز؛ خانهی ایرباس: شهر تولوز چهارمین شهر پرجمعیت فرانسه است که در جنوب غربی فرانسه جای گرفته است. این شهر به سبب اقتصاد پیشرو و در حال رشدش، بیشترین رشد جمعیت در بین شهرهای فرانسه را دارد. همچنین این شهر با داشتن چندین دانشگاهو موسسهی آموزشی، دانشجویان زیادی را به خود جذب کرده است. به دلیل کوچک بودن تولوز، اغلب مکانهای دیدنی شهر را میتوان با پیادهروی بازدید کرد.
  • کلیسای سن سرنان (Basilique Saint Sernin)؛ متعلق به قرن ۱۱ میلادی است.
  • هتل آسِزات (Hotel d’Assezat)، هتل فلزن (Hotel Felzins) و موزهی دپییِر (Depierre)؛ از دوران رنسانس باقی ماندهاند.
  • تئاتر قدیمی کاپیتول (Capitol)
  • پل قدیمی Pont-neuf؛ در قرن ۱۷ ساخته شده است.
  • کلیسا و صومعههای ژاکوبین (Les Jacobins) و آگوستین (Les Augustins)
  • کانال میدی (Canal du Midi)
 • نیس؛ بندر محبوب و طبیعی ساحلی: بندر تاریخی نیس در جنوب شرقی فرانسه و در مرز موناکو قرار گرفته است. فاصلهی نیس تا ایتالیا ۳۰ کیلومتر است. نیس بهترین و معروفترین ساحل طبیعی فرانسه را دارد. ساحل آزور یا French Riviera در این شهر قرار گرفته که دومین مکان محبوب مسافران در فرانسه است. سایر مکانهای دیدنی نیس را در ادامه میخوانید:
  • پارک طبیعی شهر (Colline de Chateau)؛ این پارک دیدنیهای طبیعی فراوانی مانند آبشار، انواع درختان و گلهای زیبا را دارد.
  • موزههای شاگال (Chagall)، باستانشناسی، ماتیس (Matisse) و موزهی هنرهای معاصر
  • بخش قدیمی شهر
  • نزدیکی در حد چند دقیقه از مناطقی توریستی با ساحلهای ماسهای مانند کن (Cannes)، آنتیب (Antibes) و ویلفرانشسورمر (Ville-Franche-sur-Mer)
  • استراحت در ساحل و ورزشهای آبی
 • نانت؛ بهترین شهر برای زندگی: شهر نانت در غرب فرانسه و کنار رود لوآر قرار گرفته است. روزنامه تایمز در سال ۲۰۰۴ نانت را به عنوان بهترین شهر برای زندگی در کل اروپا معرفی کرد. در عین حال که این شهر یکی از مراکز مهم اقتصادی فرانسه است، سبزترین شهر فرانسه نیز شناخته شده است. مکانهای دیدنی نانت به شرح زیر هستند:
  • میدان کامرس (Place du Commerce)؛ در محلهی قدیمی نانت یعنی Place du Bouffay قرار دارد.
  • قلعهی دوکهای بریتانی (Castle of the Dukes of Brittany)
  • کلیسای جامع نانت یا کلیسای جامع سن پیتر و سن پل (Cathedral of St. Peter and St. Paul)؛ ساخت این کلیسا ۴۵۷ سال طول کشیده و در قرن ۱۹ آماده شده است.
  • کلیسای سن لوییس (Basilica of Saint-Louis)؛ این کلیسا به تقلید از گنبد ساختمان لزآنولید ساخته شده است.
  • موزههای تاریخ نانت، هنرهای زیبا، ژول ورن (Jules Verne Museum) و موزهی دریانوردی
  • ماشینهای جزیره نانت (Machines of the Isle of Nantes)؛ یک پروژهی فرهنگیهنری است که سعی دارد فضایی رویایی و فانتزی را برای بازدیدکنندگانش ایجاد کند.
  • میدان رویال (Place Royale)
  • پارک گیاهشناسی (Jardin des Plantes de Nantes)؛ تقریبا ۱۱ هزار گونه گیاه در این باغ نگهداری میشود. مجموعهی گلهای کاملیا، مگنولیا و لالهی این پارک منحصر به فرد است.
 • مون‌پلییِه؛ شهر دانشجوها: شهر تاریخی مونپلییه در جنوب فرانسه و در نزدیکی خلیج لیون قرار دارد. شهر بر روی ارتفاعات و تپهها قرار گرفته و فاصلهی مرکز شهر تا ساحل حدود ۱۰ کیلومتر است. گفته میشود در مونپلییه از هر چهار نفر یک نفر دانشجو است. آگروپولیس قطب بینالمللی تحقیقات و آموزش کشاورزی در این شهر قرار دارد. دیدنیهای شهر مونپلییه به شرح زیر است:
  • میدان کمدی (Place de la Comedie)؛ میدانی تاریخی که مهمترین نقطهی شهر و بهترین مکان برای خرید است.
  • موزهی فابر (Fabre)
  • کلیسای سن پییِر؛ متعلق به قرن ۱۴
  • باغ گیاهشناسی (Batonical Garden)؛ قدیمیترین پارک گیاهشناسی فرانسه که در سال ۱۵۹۳ تاسیس شده است.
  • طاق نصرت (Arc de Triomphe)؛ شبیه طاق نصرت پاریس است.
  • ساحل مدیترانه
 • استراسبورگ؛ شهر پارلمان اروپا: استراسبورگ شهری در کنار رود راین، در شرق فرانسه و در نزدیکی آلمان است. این شهر تاریخی در طی جنگهای بسیاری ویران شده و دوباره بازسازی شده است. اهمیت عمدهی این شهر از نظر سیاسی و اقتصادی است. این شهر جایگاه پارلمان و شورای اروپا، و همچنین صنایع پالایشگاهی، الکتریکی و ماشینآلاتسازی است. مکانهای دیدنی استراسبورگ توسط ترامواهای این شهر قابل دسترسی هستند.
  • کلیسای جامع شهر (Notre-Dame)؛ در قرن ۱۵ تکمیل شده و ارتفاع برج آن به ۱۴۲ متر میرسد. مهمترین بنای تاریخی شهر است.
  • بخش قدیمی و تاریخی شهر؛ شامل کانالها و ساختمانهای زیبایی میشود که توسط یونسکو ثبت جهانی شدهاند.
  • مزون کامرزل (Maison Kammerzell)؛ ساختمان قدیمی و متعلق به قرن ۱۵
  • قصر روآن (Palais de Rohan)؛ کاخی به سبک فرانسوی که اکنون موزهی هنر، باستانشناسی و هنرهای کاربردی است.
  • پارک شهر (Stock Feld)؛ با قدمت ۱۰۰ سال
  • مرکز خرید هال (Place des Halles)؛
  • پارک طبیعی؛ که حیوانات در آن تقریبا آزادند.
 • بوردو؛ شهر بندر ماه: بوردو در جنوب غربی فرانسه و در کنار خلیج بیسکای، جایی که رود گارون به اقیانوس اطلس میریزد، واقع شده است. شهر از دو بخش قدیمی (در جنوب شهر با کوچههای پیچدرپیچ و باریک و خانههای چوبی) و بخش جدید (در شمال شهر) تشکیل میشود. بوردو یکی از شهرهای مهم دانشگاهی با چهار دانشگاه و چهارده مدرسهی عالی است.
  • میدان اسپلاند دِکویینکنس (Espalanade des Quinconces)
  • ستون ژیروندین (Colonnes des Girondins)
  • گراند تئاتر (Grand Théatre)؛ مربوط به قرن ۱۸
  • آله دو تورنی (Allées de Tourny)
  • میدان شاپله (Place de Chapelet)
  • پل سنگی Pont de Pierre
  • بندر بورگاندی (Port de Burgundy)
  • کلیسای جامع سن آندره (Saint-André Cathedral)، کلیسای سن کروآ (Saint-Croix) و سن میشل (Saint-Michel)؛ به ترتیب در قرون ۱۱، ۱۲ و ۱۵ میلادی ساختهشدهاند.
  • موزههای هنرهای زیبا (Musée des Beaux Arts)، آکیتن (Musée d’Aquitaine)، هنرهای تزئینی (Musée des Arts Décoratifs) و تاریخ طبیعی (Musée d’Histoire Naturelle)
 • لیل؛ حلقهی اتصال به شمال: شهر لیل در شمال فرانسه، مجاور مرز بلژیک و کنار رود دئول قرار گرفته است. لیل شهر رفت و آمد و اتصال فرانسه به کشورهای بلژیک، انگلیس، هلند واست. این شهر در بین مثلث سه گانهی لندن، بروکسل و پاریس قرار دارد. در واقع لیل به این سه شهر دسترسی سریع و نزدیک دارد، به همین دلیل شهر مورد علاقهی سرمایهگذاران است. مکانهای دیدنی لیل نیز عبارتند از:
  • میدان قدیمی بورس (La Vieille Bourse)؛ در سال ۱۶۵۳ طراحی شده و از معماری خاصی بهره میبرد.
  • میدان مرکزی شهر یا میدان شارل دو گل (Place de Général de Gaulle)
  • میدان ریهور (Rihour) و میدان جمهوری (Republique)
  • سالن اپرا و مرکز هنرهای زیبا (Beaux Arts)
  • پروژهی شهرک مدرن اورالیل (Euralille)
  • موزهی تاریخطبیعی و موزهی هنر و صنعت (La Piscine)

2 دیدگاه

 1. […] هوم فرانس با سابقه چندین ساله و حضور مستقیم در بازار فرانسه، می‌تواند در خصوص تمامیِ موارد خرید، تملک و فروش […]

 2. […] در یک کشور زیبا مانند فرانسه برای هر دانشجویی شگفت‌انگیز خواهد بود که هزینه‌های […]

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.