سرمایه ‌گذاری در فرانسه (نقاط قوت و ضعف)

ژوئن 11, 2020
0 دیدگاه
سرمایه ‌گذاری در فرانسه با حرید ملک

سرمایه گذاری در فرانسه

آنچه در این نوشتار بررسی می شود.

فرصت های سرمایه گذاری در فرانسه

سرمایه گذاری در فرانسه و فرصت های سرمایه گذاری در فرانسه موضوعاتی هستند که در این مقاله مورد بررسی قرار میگیرد. اقتصاد بزرگ فرانسه، به سبب پویای و قدرتی که دارد، همیشه فرصت های مناسب و ویژه‌ای برای سرمایه گذاری در فرانسه فراهم می‌کند. فرانسه با قرار گرفتن در جایگاه ۶مین اقتصاد بزرگ دنیا، محیطی بین‌المللی و مناسب برای توسعه‌ی اقتصادی برای سرمایه‌ گذاری خارجی‌ها (FDI – Foreign Direct Investment) و مهاجرت بوجود آورده است. بسیاری از سرمایه‌ گذاران بین‌المللی که قصد دارند تا در اروپا سرمایه ‌گذاری کنند، هنگام آشنایی با پتانسیل های فراوانی که در فرانسه وجود دارد، فرانسه را به عنوان مقصد سرمایه شان انتخاب می‌کنند.

اقتصاد فرانسه ، دومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا خانه‌ی بیش از ۵۰۰ کمپانی و دفتر بین المللی است. همه‌ی این کمپانی‌ها در فعالیت‌های اقتصادی دنیا سهیم هستند. صنایع برتری که در فرانسه با آن‌ها در اقتصاد جهانی پیش‌تازی می‌کند شامل کمپانی‌های آرایشی، بیمه و بانکداری، خطوط هوایی، مد و فشن، لوازم لوکس، و کمپانی‌های انرژی می‌شود.

اگر شما می‌خواهید در اروپا سرمایه ‌گذاری  و یا به یکی از کشورهای اروپایی مهاجرت کنید، و به دنبال اطلاعات بیشتری در این ارتباط هستید می‌توانید از این مقاله بهره ببرید. این نوشتار با توضیحاتی که پیرامون فرصت های سرمایه ‌گذاری در فرانسه می‌دهد چشم­اندازی از پتانسیل‌های موجود در این کشور را نیز ارائه می‌کند. این مقاله برای آن‌هایی که قصد مهاجرت به فرانسه را دارند نیز می‌تواند فرصت‌های موجود برای بدست آوردن خواسته‌ها و رویاهایشان را معرفی کند.

همچنین پیش از ورود به موضوع دو نکته در مورد سرمایه ‌گذاری در فرانسه بسیار با اهمیت است. اول آنکه سرمایه گذاری در فرانسه هیچ محدودیتی برای سرمایه ‌گذار خارجی ندارد . و دوم آنکه سرمایه ‌گذاری  در این کشور تعداد بیشماری از فرصت‌ها از جمله صندوق‌های تامین اعتبار مبادله-تجارت (Exchange-Trade Funds)، رسیدهای سپرده‌گذاری آمریکایی (American Depository Recipts)، و خرید ملک و مستغلات را ارائه می‌دهد.

سرمایه ‌گذاری در فرانسه ، فرصتهای سرمایه گذاری در فرانسه

فرصت های اولیه ای که می توان برای سرمایه گذاری در فرانسه پیشنهاد داد

به سبب اقتصاد توسعه ‌یافته‌ی فرانسه، سرمایه ‌گذاری در این کشور می‌تواند در هر یک از بخش‌ها و صنایع صورت بگیرد. با این حال در این نوشتار بر روی بخش‌های سودمند برای سرمایه ‌های خارجی در فرانسه تمرکز می‌کنیم. بخش‌هایی همچون تولید خودرو، بیوتکنولوژی، صنایع هسته‌ای، نرم‌افزار، رسانه‌ها، و ابزارها و لوازم جانبی کامپیوتری به راحتی قابل سرمایه‌گذاری هستند و نوید بازده و بازگشت سرمایه‌ی بالایی را به سرمایه‌گذاران می‌دهند.

برای درک پیشرفت فن‌آورانه‌ی فرانسه لازم به ذکر است که فرانسه تولیدکننده‌ی پیشرو در حوزه‌ی الکتریسیته در بازار برق، به خاطر توسعه و پیشرفت بهره‌برداری از انرژی هسته‌ای است. بیش از ۷۹ درصد از انرژی فرانسه از طریق انرژی هسته‌ای تامین می‌شود. بنابراین هنگامی که بحث از انرژی‌های پاک می‌شود فرانسه در جایگاه پیشرو و در مسیری درست برای تمرکز و تقسیم سرمایه ‌گذاری در حوزه‌ی انرژی برای خارجی‌ها است. 

سرمایه ‌گذاری خارجی اجازه دارند تا در انواع مختلف و به عبارتی همه‌ی انواع دارایی‌ها سرمایه ‌گذاری کنند. بخش خوب ماجرا این است که مالیاتی که بر یک شهروند فرانسوی اعمال می‌شود به طور مشابه بر سرمایه گذار خارجی نیز اعمال می‌شود. تنها تفاوتی که وجود دارد در نوع انتقال سرمایه به فرانسه است. سرمایه‌گذار خارجی هنگام انتقال سرمایه‌اش از کشور مبدا به فرانسه، باید از بانک‌ها یا آژانس‌های انتقال پول و یا صرافی ها استفاده کند. بانک‌ها و آژانس‌هایی که بتوانند گواهی‌نامه‌ی معتبری را به دفتر اسناد رسمی فرانسه برای هرگونه پرداخت یا کسب مالکیت ارائه کنند. از این به بعد سرمایه‌گذار می‌تواند از تمام مزایای مالیاتی بهره‌مند شود.

قیمت خانه‌ها در فرانسه در مقایسه با سایر کشورها نسبتا پایین تر است البته به جز دو شهر پاریس و نیس، این موضوع خصوصا در مورد پاریس صادق است. در مقابل سرمایه‌گذار می‌تواند برای خرید خانه در سایر کلان شهرهای بزرگ فرانسه و یا شهرستان های کوچک تر و یا روستا ها و دهکده های تفریحی ،توریستی از قیمت‌های بسیار مناسب‌تری بهره ببرد. نوع مالکیت در بیشتر دارایی‌های فرانسوی از نوع مالکیت مطلق است،

سرمایه گذاری در فرانسه

نقاط قوت و ضعف سرمایه گذاری در فرانسه را بشناسیم

مسلما هر اقتصادی ویژگی‌ها و مزایای منحصر به خود و همچنین نقاط ضعف خاص خود را دارد. با استفاده از داده‌های مشاوران بین‌المللی سانتاندر (Santander trade) این ویژگی‌ها گردآوری شده‌اند.

نقاط قوت

اقتصاد قدرتمند، بزرگ و پویای فرانسه ویژگی‌ها و مزایای منحصر به فردی دارد که در پایین لیست شده‌اند:

 • موقعیت جغرافیایی استراتژیک در مرکز اروپای غربی
 • وجود یک ساختار ثالث توسعه یافته (بخش خدمات پیشرفته و بخصوص توریسم)، وجود یک ساختار صنعتی گسترده و ظرفیت بالای تولید محصولات کشاورزی
 • وجود زیرساخت‌های پیشرو و خدمات رفاهی اجتماعی پیشرفته
 • وجود نیروی کار متخصص (فرانسه دومین کشور اروپایی از نظر تعداد ساعات مولد است) و همچنین یک ساختار جمعیتی پویا
 • حضور محیطی حرفه‌ای و تجاری که پذیرای سرمایه‌گذاری است، بعلاوه‌ی چارچوب قانونی شفاف و پایدار
 • یک اقتصاد متنوع که گستره‌ی زیادی از بازیگران و فعالان اقتصادی از کمپانی‌های چندملیتی بزرگ گرفته تا استارت‌آپ‌های فن­آوری-محور را در خود جای داده است

نقاط ضعف

در ادامه مهم‌ترین و اصلی‌ترین موانع موجود برای جذب سرمایه‌های خارجی در اقتصاد فرانسه معرفی شده‌اند. آن‌ها عبارتند از:

 • هزینه‌های بالای نیروی کار
 • رشد نابرابری‌ها

برنامه‌های دولت فرانسه برای تشویق و تنظیم سرمایه ‌گذاری‌های خارجی

در سال‌های اخیر تعداد زیادی از تغییرات با هدف جان‌ دادن دوباره به اقتصاد ملی و جذب سرمایه ‌گذارهای خارجی طرح ریزی شده ­اند. برنامه‌های اصلی در ادامه عنوان شده‌اند:

 • تعداد تشریفات اداری برای تأسیس شرکت‌های خارجی کاهش یافته است.
 • ایجاد برنامه اعتبار مالیاتی ۲۰ میلیارد یورو (اعتبار مالیاتی رقابت‌پذیری) ، لغو مالیات همگانی و ایجاد اعتبار مالیاتی برای تحقیقات و افزایش انگیزه برای شرکت‌های نوآور تازه تاسیس.
 • برنامه برای ایجاد یک قانون کار جدید با هدف تقویت آموزش حرفه‌ای و اضافه کردن انعطاف‌پذیری بیشتر به بازار کار.
 • قانون مالی سال ۲۰۱۸ چندین کاهش مالیاتی را در نظر گرفته است (نمی‌توان بیش از ۳۰ درصد از درآمد مالیات گرفت، تغییر مالیات بر ثروت به مالیات بر املاک، حذف سهم کارمندان و …).
 • دسترسی شرکت‌های خارجی به یارانه‌های مشابه با شرکت‌های فرانسوی (پشتیبانی از سرمایه‌گذاری تولیدی، تحقیق و توسعه، آموزش حرفه‌ای، اشتغال زایی و غیره).

سرمایه گذاری در فرانسه ؛ نکاتی که باید به یاد داشت

زیرساخت‌های حمل و نقل فرانسه

همانطور که در مقاله‌های دیگر در مورد زیرساخت‌های رفاهی و خدماتی فرانسه موجود در سایت هوم فرانس صحبت کردیم، یکی از ویژگی‌های مثال زدنی فرانسه که برای سرمایه‌ گذاران خارجی جذابیت دارد زیرساخت‌های حمل و نقل این کشور است. راه‌های ارتباطی زمینی متشکل از شبکه گسترده و یک‌پارچه­ی جاده‌ای و ریلی است. خطوط ریلی پرسرعت فرانسه دومین شبکه‌ی پرسرعت در اروپا است. همچنین فرانسه خانه‌ی دومین فرودگاه شلوغ اروپا (فرودگاه شارل دو گل) هم به خاطر مسافران و هم به خاطر هواپیماها است.

جایگاه بهره‌وری فرانسه در جهان

از نقطه نظر جهانی، کشور فرانسه در جایگاه ششم از نظر بهره‌وری نیروی کار در بین کشورهای دنیا قرار دارد. علاوه بر این، فرانسه در سال ۲۰۱۳ یکی از بیشترین جمعیت‌های ۳۰ تا ۳۴ سال را دارد که همگی تحصیلات تکمیلی از دانشگاه‌های معتبر دارند (۴۴ درصد از افراد این رده‌ی سنی فارغ‌التحصیل شده‌اند). هنگامی که هزینه‌های اجرایی فرانسه را با کشورهایی همچون ایالات متحده، آلمان و ژاپن مقایسه می‌کنیم، فرانسه در صدر لیست قرار می‌گیرد. به عنوان مثال اجاره‌ی یک دفتر در پاریس بسیار ارزان‌تر از اجاره‌ی دفتر در لندن است.

سرمایه گذاری به صرفه در فرانسه

اگر شما قصد سرمایه ‌گذاری در فرانسه را دارید می‌توانیم با خوشحالی تاکید کنیم که تاسیس یک کمپانی در فرانسه حداقل یک درصد ارزانتر از گروه کشورهای G20 است (این مقایسه بر اساس میانگین سرمایه‌ی سرانه در قیاس با این کشورهاست). تجارت چیزی جز ارتباط قابل اطمینان نیست. فرانسه در مدیریت الکترونیکی در اروپا پیشتاز است و رتبه‌ی چهارم را در جهان به خاطر خدمات آنلاین دولتی، زیرساخت‌های ارتباطی، و حجم جمعیت نخبه کسب کرده است.

نکته‌ی پایانی

در نهایت، فرانسه یک محیط امن و مناسب برای سرمایه‌گذاری در نظر بسیاری از صاحبان سرمایه‌های جهانی است. با این حال اگر به دنبال بهره‌مندی از این شرایط ویژه و خاص هستید بهتر است هوشمندانه ریسک‌های موجود را شناسایی کنید، و همچنین فرآیندهای همراه با سرمایه‌گذاری در فرانسه را پیش از سرمایه‌گذاری بشناسید. زیرا فرانسه به عنوان یک کشور بوروکراتیک شناخته می‌شود، پس بدون داشتن اطلاعات مناسب از نظام اداری فرانسه، سرمایه‌گذاری کارآمدی نخواهد بود.

دریافت مشاوره رایگان

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.