راهنمای کاریابی در فرانسه

آوریل 26, 2022
0 دیدگاه
راهنمای کاریابی در فرانسه

لیست مطالب

کاریابی در فرانسه

در این مقاله در رابطه با نحوه کاریابی در فرانسه و فرهنگ کار در این کشور صحبت خواهیم کرد. بازار کار همواره به‌عنوان یکی از مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار در مهاجرت مطرح بوده و هست. با توجه به صنعتی بودن کشور فرانسه و پیشرفت روز افزون این کشور در امر توسعه، بازار کار در تمامی شهرهای آن از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار است. همین عامل، سالانه مهاجران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند، طبق گزارش موسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی (Institut National de la Statistique et des Études Économiques – INSEE) ، نرخ بیکاری فرانسه در حال حاضر 7.1 درصد است که از بسیاری از کشورهای پیشرفته پایین‌تر است.

همانند بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی، بیکاری در فرانسه در گروه سنی زیر 25 سال بیشتر بوده و در سال‌های اخیر، با افزایش قراردادهای انعطاف پذیر و دائمی، کاریابی در فرانسه وضعیت بهتری پیدا کرده است.

دولت فرانسه به تازگی اعلام کرده که قصد دارد سهمیه‌های متعددی را برای کارگران مهاجر خود در راستای حفظ آنان، صنایع خاص تعیین کند که این امر بدون شک بر روند جذب مهاجر خارج از اتحادیه اروپا تأثیرگذار خواهد بود. هوم فرانس قصد دارد تا در این مطلب، شرایط بازار کار حاکم در فرانسه و راهکارهای کاریابی اصولی را بررسی کند پس اگر خواهان کار در فرانسه هستید، این مطلب مفید را از دست ندهید.

بالاترین حقوق را با کاریابی در فرانسه دریافت کنید

فرهنگ کار در کشور فرانسه

صنایع مهم در فرانسه شامل هوافضا، خودرو، دارو، ماشین‌آلات صنعتی، الکترونیک، امور مالی غذا و نوشیدنی و گردشگری است. در ژوئن 2020 حدود 212 هزار فرصت شغلی در فرانسه وجود داشته که با توجه به جمعیت این کشور، رتبه بالایی به‌شمار می‌رود.

مشاغلی نیز در فرانسه وجود داشته که طرفداران زیادی دارند و می‌توانند سکوی پرش مناسبی برای مهاجرت و کاریابی در فرانسه باشند، لیست مختصری از این مشاغل عبارتند از:

  • متخصصان STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی)
  • برقکاران
  • دامپزشکان
  • متخصصان پزشکی
  • نجاران
  • کارگران ساختمانی
  • نقشه برداران
  • متخصصان فناوری اطلاعات و ارتباطات

همچنین ‌می توانید مشاغل زیادی را در گردشگری، خرده فروشی، کشاورزی و بخش مراقبت نیز پیدا کنید.

حال مهمترین سوالی که پیش می‌آید این است که حقوق شغلی در فرانسه چقدر است؟

دولت فرانسه حداقل دستمزد را هر سال تجدید نظر می‌کند به‌نحوی که حقوق از 10.03 یورو (در ساعت) در سال 2019 به 10.15 یورو در سال 2020 رسید که همین امر فرانسه را در میان بالاترین کشورهای اتحادیه اروپا از نظر میزان حقوق دریافتی قرار می‌دهد.

حقوق و دستمزد در شهرهای فرانسه در بخش‌ها و سطوح مهارت بسیار متفاوت بوده و همچنین در مناطق مختلف تنوع وجود دارد، به طوری که شهرهای بزرگ مانند پاریس به‌طور متوسط دستمزد بیشتری پرداخت می‌شود.
در مجموع متوسط حقوق کلی فرانسه در سال 2019، بیش از 39 هزار یورو در سال برآورد شده است که عدد قابل ملاحظه‌ای است.

فرهنگ کار در فرانسه

راهنمای کاریابی در فرانسه

هر ساله هزاران مهاجر به امید کاریابی در فرانسه و ساختن آینده‌ای بهتر و زیباتر وارد فرانسه می‌شوند تا رویای کار و زندگی ایده‌آل خود به حقیقت بپیوندند.

برای آشنایی با نحوه اخذ ویزای استارت آپ در فرانسه در سال 2022 بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

در فرانسه، مشاغل سلسله مراتب قوی با موقعیت‌ها و قدرت مشخص دارند؛ تمامی فرآیندهای استخدام و جذب براساس شایسته سالاری بوده و افراد مجبور به کار در حوزه‌ای غیر از حوزه مورد علاقه خود نیستند. وجود پیش شرط‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، شما را بیش از پیش در راستای دستیابی به شغل موردنظرتان یاری خواهد کرد. تمامی این اطلاعات براساس آمارهای واقعی مشاوران محلی ارائه می‌شود پس به معنای واقعی کلمه، بهترین مشاوره کاری در فرانسه است.

1. زبان فرانسوی را یاد بگیرید!

موضوع زبان همواره اهمیت فراوانی داشته و دارد و باید شماره یک لیست باشد. برای کاریابی در فرانسه، بهتر است که حتما زبان فرانسوی را یاد بگیرید. صحبت نکردن به زبان فرانسوی ممکن است شما را از کار در بسیاری از محیط‌ها در فرانسه منع نکند؛ اما بسیاری از درهای دیگر موفقیت را به روی شما می‌بندد.

کشور فرانسه و بالاخص قشر جوان آن تسلط بالایی به زبان انگلیسی دارند که همین امر تا حدودی از نگرانی در محل کار می‌کاهد اما برای ارتباط با جامعه محلی و پذیرفته شدن در آن، شما نیاز به یادگیری زبان فرانسه دارید؛ زبانی شیرین که طرفداران بیشماری در سرتاسر جهان دارد.
برای یادگیری زبان به مطالب گذشته مجله خبری هوم فرانس مراجعه کنید تا مدت زمان یادگیری و اطلاعات مفید در رابطه با آن را بررسی کنید.

جالب است بدانید که گاهی اوقات شرکت‌های فرانسوی خواهان جذب نفرات با دانش زبان انگلیسی بالا هستند، که این بدان معناست که سطح زبان فرانسه ممکن است آنقدرها مهم نباشد. اما شانس پیداکردن چنین شغلی ۲ در ۵۰ مورد است پس اگر قصد کار در فرانسه را دارید، همین حالا یادگیری زبان فرانسوی را آغاز نمایید.

2. انعطاف پذیر باشید

اگر زبان یک مسئله است که تقریبا همیشه اینطور است، پس باید آماده باشید تا جهت کاریابی در فرانسه انعطاف‌پذیر باشید. انتظار نداشته باشید که به همان شغلی که در کشور خود داشتید، سریعا دست یابید، فرانسه کشور افراد متخصص است پس یادگیری هر مهارتی را آغاز نمایید و از شروع به کار در سمت‌های پایین‌تر نترسید؛ هر شغل به شما این شانس را می‌دهد که در حین بهبود زبان فرانسه، کمی درآمد کسب کنید. بقینا امکان بازگشت به حرفه اصلی پس از مدت زمان اندکی، میسر خواهد شد، از طرفی اگر مجموعه‌ای از شایستگی های چشمگیر و حرفه‌ای شما مطلع شود، بدون شک شما را به کار خواهد گرفت. در مجموع فرانسوی‌ها اقوام و مهاجران را دوست دارند و بسیاری از مشاغل مهم خود را به آنان می‌سپارند.

3. رزومه خود را به روش فرانسوی بنویسید

جهت کاریابی در فرانسه بهتر است که رزومه خود را جامع و مختصر بنویسید. رزومه کاری در فرانسه باید بسیار مختصر نوشته شود. اگر پست مهمی دارید، حداکثر در دو صفحه سابقه کاری خود را توضیح دهید. 
رزومه برای افراد کم سن و سال، فقط باید در یک صفحه باشد، علیرغم بسیاری از جاهای دیگر دنیا، زیاده گویی و اتلاف وقت در فرهنگ فرانسه جایی ندارد پس در کوتاهترین نوشته، حق مطلب را ادا کنید.

برای کسب اطلاعاتی در رابطه با اخذ اقامت فرانسه، مقاله مربوطه را مطالعه کنید یا با کارشناسان خبره هوم فرانس تماس حاصل فرمائید.

نکته دیگری که در رزومه باید لحاظ شود، وجود عکس شخص در آن است. بسیاری از شرکت‌های فرانسوی از متقاضیان انتظار دارند که این کار را انجام دهند، پس حتما استانداردهای عکس رزومه را رعایت کرده و وجهه خوبی از خود به نمایش گذارید.

4. بدانید کجا باید به دنبال کار بگردید

مراحل کاریابی در فرانسه

 به گفته بسیاری از مهاجران، دانشگاه‌هایی مانند پاریس، محل مناسبی برای یافتن شغل به شمار می‌روند. همچنین مجله‌ای بنام FUSAC وجود دارد که شامل بسیاری از آگهی‌های شغلی است. بدیهی است که همه آژانس‌های استخدامی موجود در اینترنت نیز می‌توانند مفید باشند.
هوم فرانس برای کاریابی در فرانسه، جستجوی کار در پلتفرم‌های تخصصی هر رشته را پیشنهاد می‌کند پس اگر اهل حرفه خاصی هستید، در پلتفرم مخصوص به آن جویای کار باشید تا نتیجه سریع‌تر و بهتری را کسب کنید.

همچنین LinkedIn و Facebook نیز راه‌های بسیار خوبی برای برقراری ارتباط با افراد و شرکت‌ها هستند، پس از فعالیت در آن‌ها غفلت نکنید.

5. Vous not Tu!

هنگام کاریابی در فرانسه و ملاقات با کارفرمایان، چه در مصاحبه و چه صرفاً برای صرف قهوه، مراقب باشید که بیش از حد با آن‌ها دوست نشوید. روسای فرانسوی دوست دارند که کارجویان رابطه محترمانه‌ای با آنان داشته باشند پس احتمالا صحبت در مورد مسائل شخصی خارج از ادب خواهد بود، البته این بدان معنا نیست که با روسای خشک و شدیدا منضبطی طرف باشید، منظور ما اولین قرار و دیدار است که باید رعایت گردد.

جهت کسب اطلاعاتی در مورد هزینه های زندگی در فرانسه، مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

یک دست دادن محکم برای سلام و خداحافظی کافی است. مصاحبه‌های کاری در فرانسه کمی رسمی‌تر خواهند بود، بنابراین انتظار نداشته باشید که در ابتدا با یک یا دو شوخی آرامش بخش روبرو شوید.

نکته مهم دستور زبان فرانسوی در حین ملاقات: همیشه از شکل” vous “فعل استفاده کنید. اگر از “tu” استفاده کنید، با افراد بی ادبی تلقی می‌شود. “

6. تکالیف خود را انجام دهید!

سیستم اشتغال و مالیات فرانسه می‌تواند پیچیدگی‌هایی را برای افراد ناآشنا داشته باشد، بنابراین ایده مناسبی است که سعی کنید برخی از تکالیف خود را انجام دهید و در اینترنت به ویژه در مورد تفاوت بین CDIs (قراردادهای دائمی) و CDDs (قراردادهای موقت) و کادر (مدیریت) و غیر کادر (موقعیت‌های غیر مدیریتی) جستجو کنید.

7. مرتبا در تماس باشید

ثبت نام در آژانس‌ها و ارسال حداکثری CV بسیار امر خوبی است اما انجام اصول را فراموش نکنید. بیرون بروید و با مردم ملاقات کنید. بسیاری از مشاغل برای خارجیان در فرانسه توسط خود آنان انجام می‌شود پس فعالیت ارتباطی خود را افزایش دهید.

اگر میخواهید اطلاعاتی را در مورد انواع ویزای شینگن و نحوه اخذ آنها به دست آورید بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

برقراری ارتباط با دیگران یکی از راه‌های موفقیت جهت کاریابی در فرانسه و پیدا کردن شغل مورد علاقه است. پس به شبکه‌های اجتماعی بپیوندید و در جاهایی که افراد زیادی وجود دارند، فعال باشید.

8. با رقبای خود در ارتباط باشید

فرهنگ کار در فرانسه

اگر از شریک خود در فرانسه پیروی می‌کنید یا قصد دارید به اینجا بیایید و اطلاعات کافی ندارید، به رقبای خود مراجعه کنید. فرهنگ همکاری با رقبا یکی از مواردی است که در فرانسه بسیار تسریع‌کننده است.

برای کسب اطلاعاتی در مورد کار در فرانسه با زبان انگلیسی، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

9. مدارک خود را مرتب کنید

ممکن است در جستجوی شغل مهمترین چیز ترتیب مدارک باشد، نظم و انضباط فرانسه سبب پیشرفت این کشور شده است پس تا جاییکه که می‌توانید نظم خود را در ترتیب مدارک نشان دهید. اطمینان حاصل کنید که همواره فایلی حاوی فتوکپی گذرنامه‌، فیش حقوقی قدیمی‌، کارت سلامت، اوراق کاری، ویزا، صورت حساب‌های خانگی و هر تکه کاغذی را که فکرش را بکنید به کار آید، همراه داشته باشید.

10. صبور باشید

یافتن شغل در فرانسه، مانند هر کشور دیگری کار چندان سختی نیست ولی نیاز به صبر و حوصله دارد. در نتیجه علیرغم آنچه برخی از شما باور دارید، ممکن است صبر کلید رسیدن به شغل رویایی شما در فرانسه باشد.

هوم فرانس با سابقه طولانی خود در امر اخذ ویزای از طریق خرید ملک و سرمایه‌گذاری، اطلاعات مفیدی را در مورد کاریابی در فرانسه و نحوه یافتن کار موردنیاز در هر منطقه‌ای از فرانسه نیز دارد پس با تماس و ایجاد ارتباط با کارشناسان ما، آینده کاری خود را در فرانسه رقم بزنید.
اخذ ویزای فرانسه، تنها تخصص ماست

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.