انواع ویزای شینگن را بشناسید

آوریل 5, 2022
0 دیدگاه
انواع ویزای شینگن را بشناسید

انواع ویزای شینگن

آنچه در این نوشتار مورد بررسی قرار میگیرد.

ویزای شینگن، ویزایی خاص و منحصربه‌فرد که به دریافت‌کنندگان خود این اجازه را می‌دهد تا از طریق یک کشور یا چند کشور عضوِ منطقه شینگن عبور کرده و حتی در آن بمانند. حداکثر تعداد روز مجاز به اقامت با داشتن ویزای شینگن، ۹۰ روز بوده که بر اساس نوعِ آن می‌تواند تغییر کند. فاکتورهایِ تعیین‌کننده در مدت زمانِ ویزا از این قبیل‌اند: معیارهایِ واجد شرایط بودن، هزینه‌ها و قوانین هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. هوم فرانس سعی دارد تا به تمامیِ سوالات متداول شما در خصوص ویزای شینگن پاسخ دهد.

از توافق‌نامه شینگن چه می‌دانید؟

اولین سوال اساسی این است که منطقه ویزای شینگن دقیقا شامل چه کشورهایی می‌شود؟ ویزای شینگن که اجازه دسترسی به 26 کشور عضو این توافق را می‌دهد شامل 22 عضو از کشورهای عضوِ اتحادیه اروپا و 4 کشور از انجمنِ تجارت آزاد اروپا    (EFTA) است. نام اعضایِ توافق‌نامه شینگن به شرح زیر است؛ اتریش، بلژیک، دانمارک، جمهوری چک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتویا، لایخشتین، لیتوانی، لوگزامبورگ، مالتا، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوانی، اسپانیا، سوئد و سویس. کشورهایِ مذکور در مرزهایِ داخلی خود هیچ کنترل مرزی را انجام نمی‌دهند زیرا کنترل براساس معیارهای از پیش تعیین‌شده توافق‌نامه مذکور صورت می‌گیرد.
این منطقه توسطِ موافقت‌نامه‌ شینگن تعریف شده که به اعضای خود اجازه می‌دهد تا شهروندان یا مسافران، کالاها، خدمات و سرمایه را به‌طور آزاد و بدونِ محدودیت با هم به اشتراک گذارند. این اعضا دارایِ حقوقِ مشترک رفت‌وآمد هستند که با تقویتِ سیستمِ قضاییِ مشترک و همکاریِ پلیس در کنترل مرزهای خارجی، قوانین رفت‌وآمدی خود را کنترل می‌کنند.
ویژگی‌های ِخاص منطقه شینگن عبارتند از:

 • لغوِ مرزهای جغرافیایی بینِ اعضای منطقه شینگن که به نفع شهروندان و دولت‌هاست.
 • در این منطقه، شهروندان هر کشوری می‌توانند آزادانه از مرزهایِ داخلی خود بدونِ هیچ‌گونه بررسی مرزی عبور کنند،
  اعضا دارای استانداردهای مشترکی برای عبور از مرزهای خارجی هستند.
 • همکاری پلیسی و قضایی همه کشورها برای مبارزه موثر با جرم در منطقه شینگن.
 • وجودِ سیستمِ اطلاعاتی شینگن (SIS) که یک پایگاه داده منحصربه‌فرد برای به اشتراک گذاشتن اطلاعاتِ مربوط به افراد، کالاها و مجرمان است.
کشورهای عضو شینگن

مراحل اخذِ ویزای شینگن

منطقه شینگن شامل بیشترِ کشورهای اروپایی می‌شود پس امکانِ حرکتِ آزادانه شهروندان این کشورها در داخل کشور یکدیگر فراهم است. علاوه ‌بر این، شهروندانِ کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند مانند ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس نیز مجاز به حرکتِ آزادانه در داخل منطقه شینگن هستند.
با این حال، هر مسافر از یک کشور عضو غیرِ شینگن که تمایل به انجامِ سفر به مقصد یکی از کشورهای عضوِ شینگن را دارد، برای ورود به سیستم باید ویزای شینگن را دریافت کند. حال با هم، مراحلِ اخذِ ویزای شینگن را مرور می‌کنیم.

جهت آشنایی با نحوه اخذ ویزای استارت آپ فرانسه در سال 2022 بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

اخذِ ویزای شینگن قبل از سفر به این منطقه برای شهروندانِ کشورهایِ غیرِ عضو کاملاً الزامی و ضروری است. متقاضی موظف به تعیینِ وقتِ قبلی و درخواست اخذِ ویزای شینگن در کنسولگری یا سفارت کشوری بوده که در آن‌، بیشترین زمان اقامت را دارد.
متقاضی موظف است حداقل 2 تا 3 هفته قبل از تاریخِ عزیمت خود، قرار ملاقات را با كنسولگری تنظیم كرده و برایِ تحویل مدارک لازم در کنسولگری حضور داشته باشد.
ارائه مدارک زیر برای اخذِ ویزای شینگن الزامی است:

 • تکمیل فرمِ درخواست ویزا با امضایِ متقاضی
 • یک عکسِ گذرنامه متصل به فرم؛ طبقِ مشخصات تعیین‌شده
 • گذرنامه متقاضی با حداقل دو صفحه خالی همراه با کپی از ویزاهایِ دریافت شده قبلی
 • کپی از رزرو بلیط هواپیمایی برگشت
 • اثباتِ تملک بیمه‌نامه سفر مسافرتی به مبلغ حداکثر ۳۰ هزار یورو

ویزای شینگن را می‌توان برای یک برنامه تک سفره و همچنین ورود چندگانه نیز دریافت کرد که علاوه بر اسنادِ مربوط به شناسایی و تمکن مالی، متقاضیان ملزم به ارائه اسنادِ مشخص شده در صورت درخواست سفارت یا کنسولگری آن کشور خاص می‌باشد. از آنجا که روندِ درخواست بستگی به سفارت یا کنسولگری هر کشور دارد، ممکن است که وقت سفارت، حداقل 15 روز قبل از تاریخِ عزیمت صورت گیرد.

انواع ویزای شینگن کدامند؟

ویزای شینگن به مسافران اجازه می‌دهد تا در زمان تعیین شده در ویزا، در کشورهای عضوِ این منطقه، رفت‌وآمد یا اقامت داشته باشند. با این حال، محدودیت‌هایِ خاصی نیز در زمینه جابه‌جایی مسافران باتوجه به هدفِ سفر و نوعِ ویزای شینگن وجود دارد.

به‌طور کلی، سه نوع ویزای شینگن وجود دارد که در ادامه، به تفصیل در مورد هر کدام صحبت خواهیم کرد:

1 - ویزاهای شینگن یکنواخت (USV)

مسافرانی که ویزای یکنواخت شینگن دریافت می‌کنند، مجاز به سفر یا اقامت در هر کشوری از منطقه شینگن هستند. با این حال، مسافرانِ دارای این نوع ویزا، فقط می‌توانند برای هر 6 ماه از تاریخِ ورود به منطقه شینگن، تنها و حداکثر 90 روز سفر یا اقامت کنند.
بسته به هدف یا ماهیت سفر، ویزایِ یکنواخت خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

برای اطلاع از شهرهای مختلف فرانسه و سرمایه گذاری در آنها، مقاله مربوطه را در وب سایت مطالعه نمایید.

 • ویزای شینگن یکنواخت نوع A: این دسته “ویزای ترانزیت فرودگاه” را نشان می‌دهد. این نوع ویزا برای مسافرانی که به یک کشور حوزه شینگن تعلق ندارند و به کشور دیگری خارج از این حوزه سفر می‌کنند، اجباری است. این ویزا به مسافران این امکان را می‌دهد تا از طریقِ فرودگاه کشور شینگن، بدون ورود، از آن عبور کنند.
 • ویزای شینگن یکنواخت نوع B: این دسته “ویزای حمل‌ونقل” را نشان می‌دهد که به مسافران اجازه می‌دهد تا از طریق هر کشور شینگن به کشوری که عضو این توافق‌نامه نیست، رفت‌وآمد کنند. با این حال مدت این رفت‌وآمد نمی‌تواند بیش از 5 روز باشد.
 • ویزای شینگن یکنواخت نوع C: این دسته نشان‌دهنده “ویزای کوتاه مدت” است که به دارندگان خود، اجازه اقامت در یک کشور شینگن برای مدت زمانِ مشخصی را می‌دهد که خود بر سه نوع است:

الف) ویزای یکبار ورود: مسافران دارای این ویزا می‌توانند تنها یک بار در زمان مقرر، واردِ کشورهایِ عضوِ شینگن شوند که در صورت ترک کشور، ویزا فوراً منقضی می‌شود.
ب) ویزای دوبار ورود: مشابه ویزای ورود یک نفره بوده با این تفاوت که مسافر می‌تواند در زمانِ تعیین شده، دو بار به کشور شینگن وارد و از آن خارج شود که پس از خروج دوم، ویزا منقضی خواهد شد.
ج) ویزای ورودی چندگانه: مسافرینی که این نوع ویزا را دارند، می‌توانند به تعدادِ دلخواه خود آزادانه وارد منطقه شینگن شده یا از آن خارج شوند. با این حال، این ویزا فقط در دوره‌ای بیش از 90 روز و هر 6 ماه قابلِ دریافت است.

جهت آشنایی با نحوه خرید ملک در فرانسه بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 • ویزای شینگن یکنواخت نوع D: ویزای نوع D ممکن است برای مدت اقامت حداکثر 365 روز (12 ماه) متوالی صادر شود و اجازه اقامت در سایرِ کشورهایِ عضوِ شینگن را تا 90 روز در طی 180 روز فراهم کند.
  ویزای ملی نوع طولانی “D” به دارنده آن اجازه می‌دهد تا بیش از 3 ماه وارد یکی از کشورهای حوزه شینگن شده و در آن بماند. این ویزا برای اهدافِ مختلفی مانند اشتغال، تحصیل‌، تحقیقات دانشگاهی‌، شرکت در رویدادهای فرهنگی‌، علمی و یا دیدار خانواده صادر می‌شود.
  به‌عنوان مثال اگر می‌خواهید بیش از 90 روز در کشوری مانند آلمان بمانید و ملیت شما نیاز به گرفتن ویزای شینگن دارد، باید قبل از سفر، برای ویزای ملی (ویزای دسته D) اقدام کنید تا ویزای خود را ظرف سه ماه پس از ورود به آلمان، به ویزای اقامت تغییر دهید.

۲- ویزاهای دارای اعتبار محدود (LTV)

مسافرانی که این نوع ویزا را دریافت کرده‌اند، مجاز به سفر یا رفت‌وآمد فقط در کشور شینگن یا کشورهایی هستند که ویزا را از آن‌ها دریافت می‌کنند. سفر به هیچ یک از کشورهایِ عضو شینگن غیر از آن‌هایی که قبلاً در زمان درخواست ویزا مشخص شده‌اند، مجاز نیست.
ویزای اعتبار محدود به دارنده خود اجازه می‌دهد تا وارد یک کشور خاص در منطقه شینگن شده و از آن بازدید کند بنابراین دارنده این ویزا، امکان ورود به سایر مناطقِ شینگن را ندارد. در مواردِ بسیار کمی مانند در دسترس نبودن سندِ مسافرتیِ معتبر، ویزای دارای اعتبار محدود بشردوستانه صادر می‌شود.

برای اطلاع از نحوه دریافت اقامت فرانسه، مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

۳- ویزاهای ملی (National Visa)

 • این نوع ویزا، به مسافرانی که مایل به تحصیل، کار یا اقامت دائم در هر کشور عضو شینگن هستند، تعلق می‌گیرد که بسته به هدف مسافرت، می‌تواند یکبار یا چند بار ورود باشد.
  ویزای ملی انواع مختلفی دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:
 • ویزای شینگن توریستی
 • ویزای شینگن تجاری
 • ویزای شینگن دانشجویی
 • ویزای شینگن کاری
 • ویزای شینگن ترانزیتی

  ویزای شینگن توریستی که از محبوبیت خاصی برخوردار است جهت ملاقات با خانواده یا دوستان خود یا گردشگری کاربرد دارد و به دارندگان خود این امکان را می‌دهد تا حداکثر سه ماه در یک کشور شینگن اقامت داشته باشند.
  در صورت نیاز به دریافت اطلاعات برای این نوع ویزا برای ورود به کشور فرانسه و نهایتا حوزه شینگن، با کارشناسان مجرب و حرفه‌ای هوم فرانس در تماس باشید. سابقه طولانی هوم فرانس Home France، شما در این مسیر یاری خواهد کرد.

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.