اقتصاد فرانسه؛ دومین اقتصاد بزرگ اروپا

ژوئن 24, 2020
0 دیدگاه
اقتصاد فرانسه؛ دومین اقتصاد بزرگ اروپا

اقتصاد فرانسه؛ دومین اقتصاد بزرگ اروپا

آنچه در این نوشتار مورد بررسی قرار میگیرد.

اقتصاد فرانسه

 کشور بزرگ فرانسه با اقتصاد قدرتمند و پویایی که دارد همواره یکی از برترین‌های اقتصادی جهان است. تقریبا نیمی از جمعیت فرانسه شاغل هستند، این یعنی اقتصاد پویای فرانسه با جمعیت نیروی کار ۳۰ میلیون نفری‌اش (جمعیت فرانسه ۶۷ میلیون نفر است)، اقتصادی پیشرو و متخصص در زمینه‌های تولید خودرو، محصولات هواپیمایی، صنایع شیمیایی، الکترونیک، ماشین آلات، متالورژی (صنایع فولاد و فلزات)، و توریسم است. بیشتر جمعیت نیروی کار فرانسه را نیروهای متخصص تشکیل داده‌اند، که فرانسه در این شاخص در اروپا برترین است.

فرانسه ششمین اقتصاد بزرگ دنیا بعد از کشورهای آمریکا، چین، ژاپن، آلمان و هند قرار گرفته است. تفکر اقتصادی قالب در دولت فرانسه اقتصاد آزاد است، و فرانسه به عنوان یک مثال خوب نشان داده که چطور می‌تواند در فضای رقابتی اقتصاد بازار آزاد یک اقتصاد پویا و قدرتمند باقی بماند. گسترش بخش‌های خدماتی در فرانسه در سال‌های اخیر سبب شده‌اند که فرانسه به تولید ناخالصی به ارزش ۷۳۷/۲ تریلیون دلار و همچنین تولید ناخالص سرانه‌ی (به ازای هر فرانسوی) ۴۲ هزار دلار در سال ۲۰۱۶ برسد.

فرانسه که دومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا بعد از آلمان است، به تنهایی یک پنجم تولید ناخالص اتحادیه‌ی اروپا را تامین می‌کند. وجود اقتصاد قدرتمند فرانسه سبب شده تا یورو در سال‌های اخیر قدرت بیشتری نسبت به دلار داشته باشد و به عنوان یک ارز معتبر در دنیا شناخته شود. بطوریکه هر دلار آمریکا برابر با ۸۸/۰ یورو است.

قرار گرفتن شعبه‌های اصلی بسیاری از کمپانی‌های بزرگ دنیا در فرانسه و همینطور وجود شرکت‌های بسیار معتبر فرانسوی، اقتصاد این کشور را به یک اقتصاد بین‌المللی تبدیل کرده است. به همین جهت بسیاری از سرمایه‌گذاران بین‌المللی به فرانسه جذب می‌شوند. آنها یا در فرانسه سرمایه‌گذاری می‌کنند و یا یکی از شعبه‌های اصلی تجارت خود را در یکی از شهرهای فرانسه بنا می‌کنند.

فرانسه دارای شرکت‌های بزرگ و معتبر دولتی است (همچون شرکت خدمات ریلی ملی SNCF)، این یعنی که درآمدهای مستقیم و مناسب دولت از صنایع تحت پوشش‌اش است. هرچند قوانین تصویب شده در دولت‌های فرانسوی به گسترش بیشتر تجارت آزاد کمک می‌کنند و سبب شده‌اند تا عمده‌ی شرکت‌های فعال در فرانسه خصوصی شوند. قوانین مناسب، زیرساخت‌های کارآمد و ثبات اقتصادی همراه با یکدیگر توانسته‌اند محیط مناسبی برای رشد کسب و کارها فراهم کنند و همچنین زیرساخت‌های رفاهی مناسب را تامین کنند. در ادامه‌ی این مقاله با صنایع فرانسه بیشتر آشنا می‌شویم. اگر شما قصد سرمایه‌گذاری و یا مهاجرت به کشور بزرگ فرانسه را دارید می‌توانید اطلاعات بیشتری پیرامون صنایع فعال در فرانسه و جایگاه اقتصادی این کشور بدست بیاورید.

اقتصاد اروپا

نمای کلی اقتصاد قدرتمند و پویای فرانسه

شعبه‌های اصلی ۳۵ شرکت از ۵۰۰ شرکتی که موسسه‌ی بین‌المللی فورچون (Fortune) لیست و رتبه‌بندی کرده در فرانسه قرار گرفته‌اند، که با این شاخص فرانسه در جایگاه اول در اروپا قبل از آلمان و انگلیس نشسته است. شرکت‌هایی همچون توتال (با رتبه‌ی ۳۰ام)، آکسا (AXA) (با رتبه‌ی ۲۵ام)، BNP Paribas (با رتبه‌ی ۴۳ام)، Carrefour (با رتبه‌ی ۶۷ام)، و موسسه‌ی Credit Agricole (با رتبه‌ی ۸۰ام) از بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا در حوزه‌های مختلف هستند. با این حساب فرانسه یکی از اعضای اصلی اتحادیه اروپا و دومین اقتصاد بزرگ ناحیه‌ی اروپا است.

همانطور که پیشتر بیان کردیم، اقتصاد فرانسه به سبب پویایی و قدرتی که کسب کرده جایگاه و مقصد مناسبی برای سرمایه‌گذاری فراهم آورده است، و همچنین به سبب فراهم کردن ثبات اقتصادی و خدمات زیرساختی اجتماعی غنی سبب شده تا مقصد بسیاری از مهاجرت‌های به اروپا، مهاجرت به کشور بزرگ فرانسه باشد.

عمده‌ی صادرات کشور فرانسه شامل صنایع ماشین‌آلات و حمل و نقل، هواپیما، پلاستیک، صنایع شیمیایی، صنایع دارویی، آهن و فولاد، و نوشیدنی‌ها می‌شود. همچنین فرانسه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان شراب در دنیا است. همکاران تجاری اصلی فرانسه نیز شامل کشورهای آلمان، بلژیک، ایتالیا، اسپانیا، انگلستان و ایالات متحده می‌شود.

صنعت توریسم؛ بزرگترین صنعت فرانسه

فرانسه محبوب‌ترین مقصد برای گردشگران از سراسر دنیا است، بطوریکه هر سال بیش از ۸۵ میلیون نفر از این کشور بازدید می‌کنند. حجم بالا و ترافیک سنگین گردشگران به این معنا است که فرانسه سومین کشور دنیاست که بیشترین درآمد را از صنعت توریسم بدست می‌آورد. پاریس به خاطر کالاها و خدمات لوکس و گران‌بهایی که عرضه می‌کند مشهور است. همچنین فرانسه با داشتن شبکه‌ی ریلی گسترده و راه‌های ارتباطی جاده‌ای فراوان توانسته تا پاریس را به شهرهای دیگر فرانسه متصل کند، و همچنین این پایتخت زیبا را به شهرهایی از کشورهای بلژیک، هلند و آلمان مرتبط کند. از این مقدار توریستی که از فرانسه بازدید می‌کنند تقریبا ۷۰ درصد متعلق به توریسم داخلی و ۳۰ درصد باقی مانده متعلق به توریسم خارجی است. آلمان مبدا اصلی توریست برای فرانسه است، آمارها نشان می‌دهند که گردشگران آلمانی بیش از ۸۶ میلیون شب را در فرانسه گذرانده‌اند.

صنعت توریسم به عنوان یک ستون مستحکم در فرانسه هر ساله بیش از ۷۰ میلیارد دلار به تولید ناخالص فرانسه تزریق می‌کند. این درآمد حجیم از طرف صنعت توریسم ۷/۹ درصد از GDP فرانسه را تامین می‌کند. این وسعت از خدمات و آمادگی فرهنگی موجود در کشور فرانسه سبب شده تا سرمایه‌گذاری‌های بسیاری در صنعت توریسم صورت بگیرند.

شهرت توریستی فرانسه به خاطر مکان‌ها، موقعیت‌ها و مناسبت‌های مختلفی است که در سرتاسر فرانسه گسترده شده‌اند. جاذبه‌های جغرافیایی فرانسه که هر ساله مسافران بسیاری را به فرانسه می‌آورد شامل سواحل مدیترانه‌ای و اقیانوس اطلس، دامنه‌های کوه آلپ، رودخانه‌ها و کانال‌های آبی، مراکز فرهنگی، هنری و ادبی، مکان‌های تاریخی، آشپزی، مد و فشن می‌شود. برج ایفل، به عنوان نماد کشور فرانسه پربازدیدترین مکان دنیا است.

صنعت گردشگری فرانسه

اقتصاد فرانسه؛ پیشرو در تولیدات کارخانه‌ای و فن‌آوری

تولیدات کارخانه‌ای یکی از بزرگترین صنایع کشور فرانسه و تامین کننده‌ی میلیاردها دلار از تولید ناخالص داخلی فرانسه است. از نظر وسعت کارخانه‌های خودروسازی، فرانسه چهارمین کشور در دنیا است و دو تا از بزرگ‌ترین شرکت‌های خودروسازی دنیا یعنی شرکت‌های گروه رنو (شرکتی بین‌المللی که رنو-نیسان و اینفینیتی از اصلی‌ترین زیرمجموعه‌های آن هستند) و گروه پژو (PSA) (شرکتی بین‌المللی که پژو (بزرگ‌ترین عضو)، سیتروئن، واکسهال و دی­اس از زیرمجموعه‌های آن هستند) در آن قرار گرفته‌اند. همچنین فرانسه از نظر بخش هواپیمایی نیز از شهرت بالایی برخوردار است، شرکت بزرگ ایرباس که پیشروترین تولیدکننده‌ی هواپیما و لوازم مرتبط با آن در دنیا است، از شهرت جهانی بهره­ می‌برد.

تکنولوژی دیگر ستون مهم اقتصادی فرانسه است. فرانسه در میان پیشرفته‌ترین کشورهای فناوری-محور در دنیا قرار دارد، این به سبب شرایط و محیط مناسب فرانسه برای تحقیقات و نوآوری‌ها در حوزه‌ی فن‌آوری است. این محیط مناسب برای رشد تکنولوژی‌ها و شرکت‌های فناوری-محور سبب شده تا بزرگترین شرکت‌های این حوزه در فرانسه توسعه یابند. به طور مثال شرکت Publicis سومین شرکت تبلیغاتی بزرگ دنیا است. همچنین پارک فناوری بزرگ سوفیا آنتیپولیس (Sophia Antipolis) هسته‌ی اصلی فن‌آوری‌های موجود در فرانسه است. این پارک فن‌آوری در ولبون (Valbonne) قرار گرفته و مقر بسیاری از کمپانی‌های بزرگ تکنولوژی از سراسر دنیا است. این پارک شامل کمپانی‌های Amadeus، Avanade، 3Roam، Air France، Cisco، Broadcom، Intel، Huawei، IBM، Lionbridge، و Orange می‌شود.

بعلاوه، پارک فناوری سوفیا آنتیپولیس خانه‌ی تعداد کثیری از نهادهای بین‌المللی مانند ETSI (European Telecomunications Standards Institute)، مدرسه‌ی اقتصادی اِسکما (Skema) و ERCIM (کنسرسیوم تحقیقاتی اروپا برای انفورماتیک و ریاضیات) است.

صنعت حمل و نقل؛ فرانسه کشوری با راه‌های ارتباطی گسترده

صنعت حمل و نقل یک صنعت میلیارد دلاری در فرانسه است و بازیگران اصلی این صنعت کمپانی‌های بین‌المللی هستند. همانطور که در مقاله‌های دیگر گفتیم، فرانسه یکی از فشرده‌ترین شبکه‌های ریلی و جاده‌ای در دنیا را دارد بطوریکه تمام شهرهای فرانسه را به هم متصل کرده است. شبکه‌ی ریلی فرانسه مسافتی به اندازه ۳۰ هزار کیلومتر گسترده شده است، و عمده‌ی فعالیت‌های این صنعت تحت نظر و مدیریت شرکت ملی SNCF است. با این حال بزرگترین کمپانی فعال در این حوزه شرکت آلستروم (Alstrom) است که دارایی‌های بین‌المللی­اش به ۳۷ میلیارد دلار می‌رسد.

فرانسه همچنین یکی از بیشترین تعداد فرودگاه‌ها را در خود جای داده. پررفت و آمدترین فرودگاه فرانسه، فرودگاه شارل دو گل (Charles de Gaulle) با رکورد ۶۰ میلیون مسافر در سال پنجمین فرودگاه شلوغ دنیا است.

خدمات ریلی در فرانسه

کشاورزی؛ بخش سنتی اقتصاد فرانسه

فرانسه از نظر تولید محصولات کشاورزی در دنیا رتبه‌ی ششم را دارد و همچنین اولین و بزرگترین در اتحادیه‌ی اروپا است. علاوه بر این، فرانسه دومین صادرکننده‌ی محصولات کشاورزی بعد از آمریکا است. در شمال فرانسه کشتزارهای پهناور گندم قرار گرفته‌اند و تاکستان‌های بیشمار در جنوب. فرانسه بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی چغندرقند و همچنین دومین تولید کننده‌ی بزرگ پنیر و شراب در دنیا است. غرب فرانسه محل تولید محصولاتی مانند لبنیات، سیب و پورک (نوعی گوشت خوک) است.

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.