جزایر فرانسه

ژوئن 29, 2022
0 دیدگاه
جزایر فرانسه

قلمروهای فرادریایی فرانسه

آنچه در این نوشتار مورد بررسی قرار میگیرد.

ما در این مقاله 12 مورد از جزایر فرانسه را برای شما توضیح داده ایم تا بیشتر با آن ها آشنا شوید. کشور فرانسه دارای حدود 70 میلیون جمعیت است اما مردمان کشورها و افرادی که به زبان فرانسوی صحبت می کنند بسیار زیاد هستند و به بیش از 260 میلیون نفر می رسند. در طول تاریخ فرانسه یکی از کشورهای استعمار کننده دنیا به شمار می رفته و همین نیز دلیل بر آن شد که فرهنگ خود را به سایر کشورها نیز اشاعه دهد. مستعمرات فرانسه حتی کیلومترها دورتر از خاک این کشور فرهنگ و زبان فرانسوی را دارا می باشند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد با تحصیل و یادگیری زبان در کشور فرانسه خود را برای کار و زندگی در بسیاری از کشورهای دیگر آماده می کنند.

مهم ترین جزایر فرانسه که جزو مستعمرات این کشور محسوب می شوند

مستعمرات فرانسه در بیش از 12 قلمرو گسترش یافته است: گوادلوپ، گویان، مارتینیک، رئونیون، مایوت، کالدونیای جدید، پلینزی فرانسه، سنت بارتلی، سنت مارتین، سنت پیر و مایکلون، سرزمین های جنوبی و قطب جنوب فرانسه و جزایر والیس و فوتونا، با نزدیک به 2.6 میلیون نفر جمعیت. این سرزمین ها که از لحاظ جغرافیایی از اروپا فاصله دارند، دارای تاریخ مشترک با قاره و پیوندهای نهادی هستند که آنها را به جمهوری فرانسه پیوند می دهد.

هر قلمرو خاصیت خود را دارد: روش های حل و فصل، اقتصادها، کنترل جمعیت و یا انواع سازمان های اداری از یک قلمرو به سرزمین دیگر منتقل می شوند. با این حال، آنها دارای تعداد مشخصی از پتانسیل های اقتصادی مشترک هستند مانند: رشد “آبی” (بخش های دریایی)، رشد “سبز” (که توجه به محدودیت منابع را بهتر می کند)، انرژی های تجدید پذیر، گردشگری، تنوع زیستی یا حتی مبارزه با تغییرات آب و هوا.

12مورد از جزایر فرانسه

La Guadeloupe:

La Guadeloupe - جزایر فرانسه

گوادلوپیکی از جزایر فرانسه بوده که در 6.700 کیلومتری این کشور واقع شده است و پایتخت آن شهر باس-ترا می باشد. گوادلوپ یکی از مناطق بیرونی (ORS) اتحادیه اروپا است. جزیره دارای 399،000 سکنه اصلی میباشد که در 32 منطقه شهرداری زندگی می کنند. Grande-Terre و Basse-Terre، دو جزیره اصلی، گوادلوپ را شکل می دهند که توسط یک نوار باریک از آب به نام رودخانه نمک از هم جدا میشوند. دو فصل در گوادلوپ و جزایر مجاور وجود دارد: یک فصل خشک به نام “عید” که از ژانویه تا ژوئن بوده و یک فصل مرطوب معروف به “زمستان”، که از ژوئیه تا دسامبر ادامه دارد.

Martinique:

Martinique - جزایر فرانسه

مارتینیک در 6،858 کیلومتری فرانسه در مرکز مجمع الجزایر West Indies واقع شده است. جمعیت آن 400404 نفر بوده که در بیش از 34 منطقه شهرداری سکونت دارند. این جزیره دارای یک فرودگاه بین المللی در شهر Lamentin است. مارتینیک عضو وابسته انجمن کشورهای کارائیب (AEC) و سازمان کشورهای کارائیب شرقی (OECS) است که روابط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بین قلمروهای حاشیه دریای کارائیب را ترویج می کند. این جزیره نیز مثل بقیه جزایر فرانسه یکی از قطب های گردشگری به حساب می آید. بیشتر بازدیدکنندگان آن از کشورهای فرانسه، کانادا و ایالات متحده آمریکا میباشند. 

جهت آشنایی با نحوه اخذ اقامت کارآفرینی در فرانسه، بر روی لینک کلیک کنید.

مارتینیک سالهاست که یکی از مقاصد اصلی برای تعطیلات بوده و مسافران فرانسوی از طبقات بالای اجتماعی را به خود جلب می کند. مارتینیک بخشی از اتحادیه اروپا است و واحد پول آن یورو است. امروزه مارتینیک نسبت به سایر کشورهای کارائیب از رفاهیات بالاتری برخوردار است و محصولات فرانسوی به راحتی در دسترس هستند.

Mayotte:

در 50 سال، جمعیت مایوت 10 برابر شده و به 212.645 نفر (سرشماری سال 2012) رسیده است. Mamoudzou، پایتخت این جزیره، بیش از 57000 نفر جمعیت دارد. از دهه 1950، رشد جمعیت در مایوت با نرخ تولد بسیار بالا و مهاجرت از جزایر همسایه صورت گرفت. از سال 1997 رشد جمعیت متوقف شد كه با كاهش میزان باروری زنان توضیح داده می شود. 

برای آشنایی با زیباترین شهرهای فرانسه از دید گردشگران، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

مایوت جوانترین مستعمره و از جزایر فرانسه است که در آن بیش از نیمی از جمعیت زیر سن 17.5 میباشند. مایوت از یک جزیره اصلی، Grande-Terre و یک جزیره کوچکتر، Petite-Terre و چندین جزیره در اطراف این دو تشکیل شده است. مایوت فقیرترین مستعمره فرانسه است. با این وجود نسبت به سایر کشورهای کانال موزامبیک بسیار مرفه تر است و آن را به یک مقصد مهم برای مهاجرت غیرقانونی تبدیل می کند.

Nouvelle-Calédonie:

جزیره Nouvelle-Calédonie واقع در غرب اقیانوس آرام، کالدونیای جدید، با مساحت 18.575 کیلومتر مربع، یک آب و هوای معتدل گرمسیری را تجربه می کند. حداکثر درجه حرارت (بالاتر از 30 درجه سانتیگراد) از ماه دسامبر تا فوریه ثبت شده است. براساس سرشماری سال 2014، کالدونیای جدید 269000 نفر جمعیت دارد. صخره های کالدونیای جدید دومین سد صخره ای بزرگ جهان پس از استرالیا میباشد. تنوع زیستی دریایی در این مجمع الجزایر با 9372 گونه شناسایی شده که به نوبه خود استثنایی است. این کشور خارج از قلمرو اتحادیه اروپا است.

Polynésie française:

Polynésie française- جزایر فرانسه

این مجمع الجزایر در جنوب اقیانوس آرام و در حدود 6000 کیلومتری شرق استرالیا واقع شده اند. این کشور از ۱۱۸ جزیره تشکیل شده که تنها 67 جزیره قابل سکونت است. پایتخت پلی‌نزی فرانسه، شهر پاپیته واقع در جزیره ی تاهیتی با ۲۶٬۰۱۷ نفر جمعیت می‌باشد. از مهمترین جزایر پولینزی فرانسه می‌توان به مارکوئساس، ماکاتیا، گامبیه، توآموتو، جزایر سوسایتی (تاهیتی، موریا)، اوسترال و جزایر کلیپرتون اشاره کرد. این کشور خارج از قلمرو اتحادیه اروپا است. گردشگری منبع اصلی درآمد این جزیره‌ها است. صادرات جزایر پولینزیای فرانسه را انواع مروارید و صدف، نارگیل و وانیل تشکیل می‌دهد. همانند بسیاری از جزایر دیگر دو فصل وجود دارد:

از نوامبر تا آوریل، یک فصل به اصطلاح “گرم” یا تابستان جنوبی (رطوبت زیاد).

از ماه مه تا اکتبر یک فصل به اصطلاح “خنک” یا زمستان جنوبی (رطوبت کم).

La Réunion:

Réunion  یکی از جزایر فرانسه بوده که در جنوب اقیانوس هند، بین موریس و ماداگاسکار، نزدیک به 9،500 کیلومتر با فرانسه فاصله دارد. این جزیره دارای 24 منطقه شهرداری است که با ترکیبی از سواحل شن و ماسه سفید، صخره های مرجانی، جنگل های گرمسیری و کوهستان ها به یکی از قطب های گردشگری تبدیل شده است. جمعیت ۸۰۸٬۲۵۰ نفری جزیره شامل نژادهای مختلفی از آفریقایی، هندی، چینی، مجمع الجزایر قمر و اروپایی است. 

جهت آشنایی با جشن سالانه موسیقی در فرانسه، بر روی لینک کلیک کنید.

Réunion دو فصل دارد، تابستان و زمستان. تابستان از نوامبر تا آوریل است که درجه حرارت می تواند بیش از 35 درجه سانتی گراد باشد و اغلب هوا بسیار مرطوب است. زمستان از ماه مه آغاز می شود و در ماه اکتبر به پایان می رسد. دما در اینجا کمتر است و در ساحل به طور میانگین 20 درجه سانتی گراد بوده اما با این حال گاهی اوقات در ارتفاعات بارش برف نیز مشاهده میشود.

Terres australes et antarctiques françaises - Les TAAF:

Terres australes et antarctiques françaises - Les TAAF- جزایر فرانسه

سرزمینهای جنوبی و قطب جنوب فرانسه که به اختصار اختصار TAAF مخفف شده اند، قلمرو برون مرزی فرانسه را تشکیل می دهند. این قلمرو در حال حاضر شامل پنج ناحیه بسیار متفاوت است: مجمع الجزایر Crozet، جزایر Kerguelen، جزایر پراکنده اقیانوس هند، جزایر Saint-Paul et Nouvelle-Amsterdam وTerre-Adelie. سه ناحیه تاریخی این کشور (مجمع الجزایر Crozet، جزایر Kerguelen و جزایر Saint-Paul et Nouvelle-Amsterdam) امروز بزرگترین ذخیره طبیعی فرانسه را تشکیل می دهند. سرزمین های جنوبی و قطب جنوب فرانسه، همگی در جنوب اقیانوس هند واقع شده اند. سرزمین های جنوبی و قطب جنوب فرانسه جزئی از اتحادیه اروپا نیستند و غیر به ویزا احتیاج دارند.

Guyane:

گویان در قاره آمریکای جنوبی واقع شده است و با برزیل و سورینام هم مرز است. اکثر ساکنان این کشور مهاجران فرانسوی، اسپانیایی و هلندی‌تبار هستند. مساحت آن 83،846 کیلومتر مربع و جمعیت آن 296،711 نفر میباشد. گویان یکی از 9 منطقه خارج از اتحادیه اروپا است. گویان آب و هوای متعادل و مرطوب دارد و متوسط دما 25.5 درجه سانتی گراد است.

برای کسب اطلاعاتی در مورد انواع ویزای شینگن و نحوه اخذ آنها، بر روی لینک کلیک کنید.

Wallis-et-Futuna:

Wallis-et-Futuna - جزایر فرانسه

جزایر والیس و فوتونا دورترین قلمرو فرانسه از این کشور (16000 کیلومتر) است. این سرزمین از سه جزیره اصلی: والیس، فوتونا و آلوفی ساخته شده است. این جزیره در اقیانوس آرام جنوبی، بین فیجی و ساموآ واقع شده و پایتخت آن شهر ماتا یوتا با ۱۸۰۰ نفر جمعیت است. مساحت والیس و فوتونا ۲۶۴ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۵٬۴۸۰ نفر می‌باشد. آب و هوای مجمع الجزایر از نوع گرمسیری مرطوب است که در طول سال نسبتاً ثابت است. دامنه حرارتی بین میانگین گرمترین ماه (فوریه، حداکثر 31 درجه) و سردترین ماه (جولای، حداکثر 29 درجه) میباشد.

Saint-Barthélemy:

جزیره سنت بارتلی در شمال شرقی دریای کارائیب، در 25 کیلومتری جنوب شرقی سن مارتین، 230 کیلومتری شمال غربی گوادلوپ و 2500 کیلومتری از پاریس واقع شده است. این جزیره کوهستانی است در حدود 21 کیلومتر مربع مساحت دارد. بلندترین نقطه جزیره لو مورن ویته، در ارتفاع 286 متر است. آب و هوای این جزیره گرمسیری است که تغییر دمای آن کم است. میانگین دمای هوا 27 درجه سانتیگراد است. دو فصل وجود دارد: یکی دوره خشک یا “عادت” و دیگری مرطوب “دوره زمستان” که بین ماه های مه تا نوامبر است.

جهت آشنایی با شرایط تحصیل در فرانسه و اخذ اقامت تحصیلی، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

Saint-Martin:

جمعیت سنت مارتین در سرشماری سال 2013، 36407 نفر تخمین زده شده است. این جزیره بین 70 تا 100 ملیت دارد. این جزیره در شمال قوس کارائیب، 180 کیلومتری پورتوریکو و 250 کیلومتری از گوادلووپ واقع شده است. این جزیره هم به دو فصل یکی به اصطلاح “خشک” (از دسامبر تا مه) و یک فصل به اصطلاح “مرطوب” (از ژوئن تا نوامبر) تقسیم میشود. متوسط دمای هوا در این جزیره بین 24 تا 35 درجه میباشد.

Saint-Pierre-et-Miquelon:

Saint-Pierre-et-Miquelon- جزایر فرانسه

سنت پیر و میکلون، در شمال غربی اقیانوس اطلس، تنها با فاصله حدود 20 کیلومتری از ساحل کانادایی جزیره نیوفاندلند فاصله دارند. سن پییر 5،400 نفر جمعیت دارد و شهر اصلی مجمع الجزایر است و میکلون-لانگلاد در جزیره ای به همین نام، دومین شهر با 630 نفر جمعیت است. متوسط دما در تابستان 16 درجه سانتیگراد است و دارای آب و هوای اقیانوسی سرد و مرطوب است. 

جهت کسب اطلاعاتی در مورد آداب غذا خوردن در فرانسه، بر روی لینک کلیک کنید.

سن پییر دارای فرودگاهی است که از آنجا به طور مرتب با چندین فرودگاه کانادا و با فرودگاه کوچک میکلون ارتباط مستقیمی برقرار می کند. یک اتصال حمل و نقل دریایی بندر سنت پیر را به بندر هالیفاکس در نوا اسکوشیا وصل می کند. سنت پیر و میکلون برخلاف اکثر مناطق فرانسوی که توسط پیمان آمستردام در سال 1997 به رسمیت شناخته شده اند، جزء اتحادیه اروپا نیست و برای ورود به آن ویزا لازم است.

شرایط ورود به هریک از جزیره های مربوط به قلمرو فرانسه متفاوت است و بسیاری از آن ها کیلومترها از فرانسه به دور هستند و برای رسسیدن به آن باید بلیط هواپیما برای قاره ای دیگر رزرو کنید بنابراین برای رفتن به آنجا نیاز به دریافت ویزا را نیز دارید زیرا جزایر فرانسه با وجود اینکه جز قلمرو این کشور به عنوان یک کشور اروپایی محسوب می شوند اما جزو اتحادیه اروپا نیستند. بسیاری از این جزایر مسکونی هستند و تعدادی از آن نیز غیر مسکونی اند و این یعنی از طبیعت بکر و شگفت انگیزی برخوردارند. وجود شرایط مختلف آب و هوایی و اقتصادی در این جزایر و دسترسی های آن ها موجب می شود پتانسیل های خوبی برای سفر، سرمایه گذاری و تجارت را نیز داشته باشند.

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.