شهر لیون فرانسه؛ شهر آشپزی و استراحت

ژوئن 21, 2022
2 دیدگاه
شهر لیون فرانسه؛ شهر آشپزی و استراحت

شهر لیون فرانسه

آنچه در این نوشتار مورد بررسی قرار میگیرد

شهر لیون در مرکز شرقی فرانسه، مرکز کلانشهر لیون و در ناحیه ­ی اُوِرین-رون-آلپ قرار گرفته است. لیون سومین شهر بزرگ فرانسه بعد از پاریس و مارسی است. این شهر جمعیتی بیشتر از پانصدهزار نفر را در خود جای داده که بر این اساس، کلانشهر لیون دومین کلانشهر پرجمعیت فرانسه بعد از پاریس جمعیتی حدود ۲میلیون و ۲۶۵ هزار نفر دارد.

لیون دومین شهر پرمسافر فرانسه، شهری بزرگ و صنعتی، مقصد بسیاری از گردشگران از سراسر دنیا است، گردشگرانی که یا برای کار و تجارت­شان به این شهر آمده ­اند یا برای استراحت و آرامش. لیون همراه با زیرساخت­ های خدماتی گسترده و مناسب، داشتن صنایع پررونق و پویا، همراه با جاذبه ­های دیدنی و کم­ نظیر آلپ و رودخانه ­هایش، شهری مناسب برای سرمایه ­گذاری در حوزه خرید ملک و دارایی است که این موقعیت‌ها را آژانس هوم فرانس برای ایرانیان فراهم کرده است، کافیست با مجموعه ما در ارتباط باشید تا بهترین نتیجه را از سرمایه‌گذاری خود بگیرید.

با منظره و جغرافیای کم نظیر لیون آشنا شویم

لیون فرانسه

شهری را تصور کنید که بین دو تپه و دو رودخانه قرار دارد. رودخانه هایی که میتوانید درون قایق یا کشتی ­های تفریحی مناظر دست نخورده ای از پارک­ های ملی کوه آلپ را مشاهده کنید. لیون از غرب به تپه­ ی ٬٬فُرًویه٬٬ (Fourvière) (تپه­ ای که دعا می­کند)، و از شمال به تپه­ ی ٬٬لا کروآ-روس٬٬ (La Croix-Rousse) (تپه ­ای که کار می­کند) می­رسد. علت شهرت این دو تپه و فلسفه­ ی پشت نام­هایشان به خاطر افرادی است که در این تپه ­ها زندگی می­کردند. تپه­ ی فرویه جایگاه کلیسای جامع فرویه و محل سکونت مذهبیان و آرک­بی­شاپ است. درتپه­ ی لاکروآ روس نیز محل سکونت و کارگاه­ های کوچک ابریشم قرار داشتند.

اما لیون در جنوب به شبه جزیره­ای (Presque’île) ختم می­شود که به سبب تلاقی دو رود رون (Rhône) و سائون (Saône) بوجود آمده است. همچنین پلاس بِلکور (Place Bellecour) که سومین میدان عمومی بزرگ در فرانسه است، بر روی این شبه جزیره و در بین دو رود قرار دارد. خیابان جمهوری (Rue de la Republique) که تنها برای عبور عابران پیاده سنگفرش شده از پلاس بلکور به شمال شهر ادامه دارد و یکی از بزرگترین نمونه­ های خیابان سنگفرش در اروپاست که تعداد بسیار زیادی از فروشگاه ­ها را درون خود جای داده است.

جهت کسب اطلاعاتی در مورد جشن سالانه موسیقی در فرانسه، بر روی لینک کلیک کنید.

این مناظر چشمگیر که متشکل از مناظر دیدنی و بینظیر رودخانه ­های رون و سائون، غرب کوهستانی که تفرجگاه­ های متعدد دارد و دشت بزرگی که شهر بزرگ لیون با بیشتر جمعیتش را در برگرفته هر ساله جمعیت بسیار زیادی از مسافران را به سمت خود جذب می­کند. صنعت گردشگری یکی از صنایع پردرآمد و پربازده لیون است که تنها به این مناظر طبیعی ختم نمی‌شود. 

منظره ی شهری لیون را بشناسیم

پارک و جاذیه های لیون

شهر لیون یکی از کم ­نظیرترین مناظر شهری در اروپا را دارد. شما میتوانید با گشت و گذار در شهر از معماری­ های عصر روم، قرون وسطی و رنسانس، قرن های ۱۷ و ۱۸و در نهایت شهر مدرن لیون را تماشا کنید. شهری پر از آپارتمان که خودش به تنهایی موزه­ای از هنر معماری قرن­های مختلف است. بیش از ۳۰ مکان دیدنی تاریخی و مدرن در شهر وجود دارند که برای بازدیدشان در طول یک سفر وقت کم خواهید آورد.

جهت آشنایی با نحوه دریافت اقامت فرانسه، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

اگر به این مکانهای دیدنی، موزه ­ها و پارک­ ها را اضافه کنیم تعداد آنها به بیش از ۵۰ عدد می­رسد. موزه ­های مختلف هنری تا فرهنگی همچون موزه­ ی هنرهای زیبای لیون، موزه­ ی تاریخی گالو رومن، موزه­ ی تاریخ مقاومت و تبعید و دیگر موزه ­های شهر جلوه­ای کم ­نظیر به آن داده ­اند.

پارک­ها و باغ ­های طبیعی نیز باعث شده ­اند تا لیون را شهر سبز بنامند. این شهر که توسط محیط­ های طبیعی محدود شده، کمربند سبزی نیز از میان آن می­گذرد که برای یک شهر مدرن فضای رویایی ­ای را تدائی می­کند. معروفترین پارک ملی این شهر نیز پارک سر طلایی (Parc de la Tête d’or) است که با ۱۱۷ هکتار مساحت بزرگترین پارک حومه­ ی شهری در فرانسه است.

با توجه به تعداد و مساحت مکان­های تفریحی و فرهنگی، موزه ­ها و بناهای تاریخی، کافه­ ها و تئاترها، شهر لیون به حق پایتخت فراغت اروپا نام گرفته است. بازدید از همه­ ی مکان­های دیدنی شهر تنها با یکبار سفر به لیون امکان­پذیر نیست، به همین سبب صنعت گردشگری این شهر بسیار قدرتمند است و پتانسیل­ های بالایی برای سرمایه­ گذاری فراهم می­کند.

لیون دومین شهر ثروتمند فرانسه

معرفی شهر لیون در فرانسه

لیون با درآمد ناخالص داخلی ۷۴ میلیارد یورو، یکی از مهمترین مراکز اقتصادی اروپا است و بر اساس اطلاعات دانشگاه لابرو (Loughborough university) میتوان آن را با شهرهای فیلادلفیا، بمبئی و آتن مقایسه کرد.

شهر بزرگ لیون خانه­ ی تعداد بسیار زیادی از دفاتر اصلی شرکت­ها و کمپانی­ های بزرگ فرانسه و اروپا است. صنایع مهمی که در لیون در حال توسعه هستند شامل بیوتکنولوژی، توسعه­ ی نرم­ افزار و به خصوص بازی­های ویدئویی و خدمات اینترنتی است. بخش­های مهم دیگر اقتصادی این شهر شامل پژوهش و فناوری پزشکی، نهادهای غیر انتفاعی و دانشگاه­ها میشود.

جهت آشنایی با شرایط تحصیل در فرانسه و هزینه های آن، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

شهر لیون با داشتن سه دانشگاه و بیش از سی دانشکده و مدرسه­ ی عالی دومین شهر دانشگاهی فرانسه بعد از پاریس است. همچنین باشگاه فوتبالی لیون نیز در این شهر قرار دارد. تمامی این المان­های اقتصادی، فرهنگی و طبیعی بخش عمده ­ای از شهرت شهر لیون را تشکیل می­دهند و این شهر ثروتمند را شهری مناسب برای سرمایه ­گذاری در حوزه ­های مختلف می­کنند.

فرهنگ و غذا؛ شهر لیون پایتخت غذای فرانسه

وقتی از سبک آشپزی فرانسوی صحبت می­کنیم و یا آن را در شبکه­ های مختلف می­بینیم، در واقع از آشپزی و هنر آشپزی لیون صحبت می­کنیم. منتقدهای بزرگ آشپزی لقب پایتخت هنر آشپزی دنیا را به این شهر داده ­اند. آشپزهای نامدار و خوشنام لیون سبب کسب این شهرت جهانی برای فرانسه شده ­اند. نمی­توان به لیون سفر کرد اما در رستوران سنتی لیون یعنی بوچون (Bouchon) غذای ناب فرانسوی را میل نکرد. این رستوران سنتی و مشهور غذاهای محلی لیون مانند گرتون (Grattons)، سالاد لیونی (Lyonnaise Salad)، کنل (Quenelles) و … را از قرن ۱۶ تا به حال را برای علاقه ­مندان سرو می­کند.

یکی دیگر از لذت­های خاص فرانسوی سرو پنیر و شراب محلی است. لیون در منطقه ­ای مختص به خوراک و لذت از خوراکی قرار گرفته است. دو تا از بهترین تاکستان­های ­فرانسه در کنار لیون قرار گرفته ­اند. منطقه­ ی بوژولی (Beaujolais) در شمال لیون یکی از بهترین شراب­های فرانسه را تولید می­کند که نوشیدن آن در کنار پنیر محلی از سنت­های خاص فرانسه است.

بازار مسکن در لیون چگونه است؟

برای خرید خانه و سرمایه­ گذاری در حوزه­ ی املاک باید به یک نکته ­ی مهم توجه کرد. در ابتدا فرد سرمایه­ گذار باید پتانسیل­ های ­شهر مورد نظر برای سرمایه­ گذاری را بشناسد و اطلاعات مناسب را کسب کند. قطعا برای کسب اطلاعات کامل از موارد ممکن برای سرمایه­ گذاری باید در شهر برای مدت کوتاهی اقامت داشت تا با زندگی روزمره در شهر نیز آشنا شد.

یکی از ویژگی­های مهم شهر لیون ویژگی گردشگری آن است. این صنعت بزرگ در کشور فرانسه و در حوزه­ ی قوانین مربوطه به خرید خانه توسط خارجی­ ها، پتانسیل بسیار بالایی برای سرمایه­ گذاری را برای سرمایه­ گذاران مختلف از سرتاسر دنیا فراهم کرده است. علاوه بر این ویژگی دیگر شهر حضور دانشگاه­ های بزرگ و تعداد زیادی از دانشجویان است. این ویژگی دوم سبب می­شود تا قیمت خانه­ ها متناسب با بودجه­ ی دانشجویان و ظرفیت­های مالی کمتر تنظیم شود. البته بخش­ هایی از شهر نیز مختص تاجران و ثروتمندان است، اما قیمت­های مسکن در بخش­های مختلف شهر تفاوت کمی با یکدیگر دارند؛ برای شناسایی این قیمت‌ها و به صرفه‌ترین سرمایه‌گذاری در ملک با املاک homefrance در ارتباط باشید.

از اینرو سرمایه­ گذاری در بازار مسکن، خرید خانه و دارایی در یکی از زیباترین شهرهای فرانسه، سرمایه­ گذاری بسیار مطمئنی خواهد بود. سابقه­ ی اقتصادی شهر، صنایع پیشرو در حوزه ­ی خدمات، همچون شبکه خبری یورونیوز، کمپانی ­های توسعه ­دهنده ­ی نرم افزار و شبکه­ های اینترنتی از سرمایه ­گذاری مطمئن در این شهر خبر می­دهد. این ویژگی­ها برای یک سرمایه­ گذار خارجی تضمین مناسبی است تا او را علاقه­ مند به سرمایه ­گذاری در این شهر رویایی کرده و سرمایه­ ی او را به خوبی حفظ کند و با آینده ­ای که تصور میکند بهره­ های مناسبی را به سرمایه­ گذاران برساند.

اگر به قصد سرمایه ­گذاری در فرانسه علاقه ­مند به خرید خانه در شهر لیون باشید، با نگاهی کوتاه به ظرفیت­های بی­شمار این شهر به سرعت متوجه اقتصاد قدرتمند آن می­شوید. شهری که از هر جهت می­تواند برای شما بهره آفرینی کند. ولی اگر تنها علاقه­مند به خرید خانه به سبب گذراندن اوقات فراغت خود هستید، باز این شهر شما را با دریایی از انتخاب­ ها برای خوشگذرانی روبرو می کند. 

2 دیدگاه

 1. سیدمنصورموسوی
  جولای 5, 2021
  | پاسخ
  | پاسخ

  درخصوص خرید ملک درشهر لیون فرانسه و قیمتهای اون سوال داشتم ۰۹۳۷۸۰۵۶۶۷۶

  • هوم فرانس
   جولای 21, 2021
   | پاسخ
   | پاسخ

   سلام جناب منصور موسوی عزیز
   با پر کردن فرم درخواست مشاوره شما می توانید سریعا به جواب خود برسید. شماره تماس شما را به همکاران ارسال خواهم نمود.
   با تشکر

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.