سفر به کوه های ووژ؛ فرانسه سرسبز و کوهستانی

آگوست 23, 2020
0 دیدگاه
کوه ووژ

سفر به کوه های ووژ؛ فرانسه سرسبز و کوهستانی

آنچه در این نوشتار مورد بررسی قرار میگیرد.

در این نوشتار رشته کوه های ووژ در شرق فرانسه که مجموعه‌ای از کوه‌های کم ارتفاع هستند و در نزدیکی مرز آلمان و سوییس قرار گرفته‌اند مورد بررسی قرار میگیرند. برخلاف کوه‌های آلپ (Alps) و پیرِنه (Pyrenees)، کوه‌های ووژ (Vosges) مترادف نرمی و لطافت هستند، این نرمی و لطافت به سبب نوک قله‌های گردی است که به بالون (ballons) (در همان معنای آشنای بالون) معروف هستند. جنگل انبوهی تقریبا ۶۰ درصد سطح دامنه‌ی کوهستان را پوشانده است، بطوریکه این بیشتر درخت‌های این جنگل انبوه شامل درختان با برگ‌های نوک‌تیز (صنوبرها، کاج‌ها و شاه‌پسندها) و درخت راش می‌باشد. با این حال این حجم کوهستانی گستره‌ی متنوعی از مناظر طبیعی زیبا پیش روی چشمان شما قرار می‌دهد، مناظری همچون دریاچه‌های یخ‌زده، دشت‌های مرتفع و نمناک، دره‌های عمیق، آبشارها، صخره‌ها و سنگ‌ها. در زمستان‌ها نیز قله‌های مرتفع این رشته‌کوه میزبان علاقه‌مندان به ورزش‌های برفی و به خصوص اسکی روی برف است.

دپارتمان ووژ در شرق فرانسه و در نزدیکی آلمان و سوییس قرار گرفته است. این دپارتمان به خاطر کوه‌ها ووژ نام‌گذاری شده و شامل ۱۷ کانتون یا شهر و ۵۰۷ محله که ۲۳۴تای آنها روستایی هستند می‌شود. معروف‌ترین شهرهای این دپارتمان شهرهای اِپینال (Epinal)، گولبی (Golbey) و سن-دیه-دِ-ووژ (Saint-Die-des-Vosges) هستند. شهرهای این دپارتمان میزبان توریست‌هایی است که برای دیدن یک محیط رویایی به فرانسه آمده‎اند. ویژگی‌های منحصر به فرد توریستی این ناحیه را به فرصتی مناسب و به صرفه برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن در فرانسه تبدیل کرده است. بنابراین اگر شما علاقه‌مند به آشنایی بیشتر با این محیط زیبا و خاص در فرانسه هستید یا می‌خواهید تعطیلات تابستانی خود را در فضایی رویایی و دلپذیر بگذرانید می‌توانید از کارشناسان ما در شرکت رسمی و دارای مجوز هوم فرانس یاری گرفته تا راهنمای سفر و سرمایه‌گذاری شما در فرانسه باشند؛ همچنین از شما دعوت می‌کنیم با ما در ادامه با معرفی این محیط منحصر به فرد همراه باشید.

سفر به کوه‌های ووژ

کوه‌های ووژ ؛ بهشت سرسبز در ارتفاعات

کوه‌های ووژ جلوه‌ی متفاوتی از جغرافیای کوهستانی فرانسه که بیشتر شناخته شده است را به نمایش می‌گذارد. این مجموعه از کوه‌ها در نزدیکی مرز آلمان قرار گرفته‌اند. ادامه‌ی این رشته‌کوه‌ها در آن طرف مرز با نام جنگل‌های پالاتین (Palatine forest) شناخته می‌شود که مجموعا مساحتی به اندازه‎ی ۸هزار کیلومترمربع را پوشانده‌اند. این رشته‌کوه‌ها از کوه‌های کم‌ارتفاعی تشکیل شده‌اند که همگی قله‌هایی بسیار پهن و گرد دارند. بلندترین قله‌ی این رشته‌کوه به نام بالون بزرگ (Grand Ballon) ۱۴۲۴ متر ارتفاع دارد، قله‌های بلند دیگر عبارتند از استورکنکوپف (Storkenkopf با ۱۳۶۶ متر ارتفاع) و هوه‌نک (Hohneck با ۱۳۶۴ متر ارتفاع). در مقابل بلندترین قله‌ی آلپ به نام کوهِ سفید یا مون-بلان (Mont-blanc) با ارتفاع ۴۸۰۸ قرار گرفته است.

در ادامه‌ی این مقاله ویژگی‌های کوه‌ها ووژ و مناظر طبیعی و چشمگیر آن، و سپس روستاها و شهرهای نزدیک که جلوه‌هایی منحصر بخ فرد و تاریخی دارند را به شما معرفی خواهیم کرد.

کوه‌های ووژ؛ بهشت سرسبز در ارتفاعات

خط آبی رنگِ ووژ

ژول فِری (Jules Ferry) در شرایط بعد از جنگ‌های میان آلمان و فرانسه در سال ۱۸۷۰ عبارت “خط آبی ووژ” (The blue line of the Vosges) بکار می‌برد، او از این عبارت برای یادآوری اشغال دامنه‌های شرقی کوهستان ووژ، یعنی آلزاس (Alsace)، توسط نیروهای آلمانی استفاده می‌کند. از آن زمان به بعد، این نام رومانتیک چهره‌ی کوه‌هایی ووژ همراه با قله‌های گرد، جنگل‌های کاج، دشت‌های پوشیده شده از تمشک، و پنیر مانستر (Munster، نوعی پنیر محلی) را در خاطره‌ها زنده می‌کند.

از شمال تا جنوب کوه‌های ووژ

دامنه‌ی کوه‌های ووژ از شمال تا جنوب، تا بیش از ۱۸۰ کیلومتر گسترده شده، از ویسمبورگ (Wissembourg) در نزدیکی مرز آلمان در شمال تا بلفورت (Belfort) در جنوب امتداد یافته است. دامنه‌ی امتداد یافته‌ی این رشته‌کوه توسط سه ناحیه‌ی تاریخی مختلف به اشتراک گذاشته شده است: آلزاس در شرق، لوران (Lorraine) در غرب و فرانش-کُنته (Franche-Comté) در جنوب. این خط کشیده شده از شمال به جنوب، یک خط متمایز کننده‌ی فرهنگ و زبان بین آلزاس و لوران است.

با حرکت از شمال کوه‌هایی ووژ به سمت جنوب، متوجه تغییرات اقلیمی و جغرافیایی این رشته‌کوه می‌شوید، بطوریکه دو آرایش جغرافیایی مختلف به آسانی قابل تشخیص و تفکیک از یکدیگر هستند. این دو ناحیه‌ی محافظت شده از پارک‌های طبیعی ملی به شمار می‌آیند: ووژ شمالی (The Northern Vosges) که پست‌تر است و ووژ مرتفع (The Higher Vosges) که شامل قله‌های گرد ووژ می‌شود.

پارک طبیعی ووژ شمالی (Vosges du Nord)؛ پیاده‌روی در بهشت

ووژ شمالی که به ووژ سنگ‌ماسه‌ای (Vosges gréseuses) معروف است، در شمال دونون (Donon) آغاز می‌شود و عموما از سنگ‌های ماسه‌ای قرمز رنگ پوشیده شده است. این بخش از کوه‌هایی ووژ تا مرزهای آلمان و فراتر از آن امتداد میابد و به پارک طبیعی پالاتینِیت (German Palatinate) در آلمان متصل می‌شود. این دو پارک هر دو توسط سازمان جهانی یونسکو در سال ۱۹۹۱ عنوان معتبر ذخایر بین‌المللی زیست‌کره را دریافت کرده‌اند، عنوانی که تنها به ۳۲۰ محل در سراسر دنیا اهدا شده است.

پارک طبیعی ووژ مرتفع (Hautes-Vosges)؛ مکانی برای علاقه‌مندان به اسکی و اسنوبورد

پارک ووژ مرتفع که با عنوان ووژ کریستالی (the Cristallines Vosges) نیز شناخته می‌شود (این نام به پوشش گرانیتی کوه‌های منطقه اشاره می‌کند) قله‌های مرتفع این گستره‌ی کوهستانی را در برمی‌گیرد. همچنین این پارک مرز بین ناحیه‌های آلزاس و لوران را مشخص می‌کند. قله‌های گرد و مرتفع‌تر این رشته‌کوه شامل گراند بالون (بالون بزرگ، مرتفع‌ترین قله‌ی ووژ)، هوه‌نک، بالونِ آلزاس (Ballon d’Alsace)، وِنترون (Ventron)، شامپ دو فو (Champ du Feu)، ودونون می‌شود.

از ویژگی‌های ممتاز این پارک ورزش‌های زمستانی و به خصوص پیست‌های اسکی این پارک هستند. زمستان هر سال جمعیت زیادی از علاقه‌مندان و گردشگران در این پیست‌ها به اسکی روی برف می‌پردازند و از مناظر دیدنی این قله‌ها بازدید می‌کنند. معروف‌ترین پیست اسکی ووژ در نزدیکی شهرستان ژراردمِر (Gérardmer) قرار گرفته است، این پیست اسکی “لا موسَلان” (La Mauselaine) نام دارد که با ۴۰ کیلومتر مسیر اسکی که از بین جنگل‌های کاج می‌گذرد، طولانی‌ترین مسیر اسکی در ووژ را دارد. این مجموعه‌ی اسکی امکانات جذابی را برای علاقه‌مندان به این رشته فراهم کرده، بطور مثال بالابرهای ۶ نفره و پر سرعت (۱۹ عدد که در مقایسه با دیگر مسیرهای اسکی ووژ مجهزترین است.)، و یا هر شب مسیرها و شیب‌های عبوری اسکی را روشن و موسیقی‌های جذاب برای حاضران پخش می‌کنند، همچنین فضایی مخصوص کودکان فراهم کرده‌اند.

علاوه بر مسیر اسکی ژراردمر/لا موسَلان، مسیرها و پیست‌های اسکی دیگری نیز در کو‌ه‌های ووژ حضور دارند، به طور مثال پیست اسکی لا برِس (La Bresse) در کوه هوه‌نک، پیست اسکی لاک بلان (Lac Blanc)، پیست اسکی ونترون و … در این کوهستان فعالیت می‌کنند.

پارک طبیعی ووژ مرتفع (Hautes-Vosges)؛ مکانی برای علاقه‌مندان به اسکی و اسنوبورد

جاده‌ی تاجِ ووژ (Route des Crétes des Vosges)؛ جاده‌ای که از دل ووژ می‌گذرد

حومه‌ی شهر دلپذیر، منظره‌ی پانارومایی که تا کوه‌های آلپ که در دور قرار دارند می‌رسد را در هنگام رانندگی بر روی تپه‌های سرسبز ووژ تجربه می‌کنید، در واقع جاده‌ی تاج ووژ بسیار شبیه جاده‌ی شراب آلزاس است، دو جاده‌ی بسیار مشهوری که در تابستان جمعیت زیادی از گردشگران از آن‌ها بازدید و عبور می‌کنند.

این جاده‌ی ۸۰ کیلومتری شهر تان (Thann) را به شهر کول دو بون‌آم (Col de Bonhomme) متصل می‌کند. دو سر این جاده از یک طرف به لوران و از طرف دیگر به آلزاس می‌رسد، که به طور نمادین نشان دهنده‌ی مرز میان این دو ناحیه‌ی تاریخی است. با سفر در این جاده در کنار هر کوهی که می‌رسید یک فضای روستایی، با یک منظره‌ی باز از مسیرهای کوهستانی، قله‌های گرد، دریاچه‌ها، سنگ‌ها، مرتع‌ها، و جنگل‌های جادویی کاج را در پیش چشمان خود دارید.

جاده‌ی تاجِ ووژ (Route des Crétes des Vosges)؛ جاده‌ای که از دل ووژ می‌گذرد

جاده‌ی شراب آلزاس (The Route des Vins d’Alsace)؛ عبور از تاکستان‌های فرانسه

جاده‌ی شراب آلزاس۱۷۰ کیلومتر طول دارد و در سال ۱۹۵۳ افتتاح شده است. این جاده از میان تاکستان‌های آلزاسی که از شمال تا جنوب و در زمین‌های پست کوه‌های ووژ گسترده شده‌اند عبور می‌کند، این جاده بی‌شک زیباترین جاده‌ی توریستی فرانسه است. به علاوه این جاده و این ناحیه به خاطر داشتن روستاهای بسیار زیبا و جذاب مشهور شده است. خانه‌های این روستاها عموما معماری‌های بسیار قدیمی و چوبی دارند و دیوارهایشان از رنگ‌های زنده و براق پوشیده شده است. تعدادی از این روستاها مانند روستاهای Eguisheim و Riquewihr به عنوان زیباترین روستاهای فرانسه شناخته می‌شوند. (نام‌های آلمانی این روستاها به خاطر فرهنگ و زبان آلمانی ناحیه‌ی آلزاس است.)

این روستاهای زیبا معمولا در آخر هفته‌ها و فصول گردشگری بسیار شلوغ هستند. اما با حرکت در جاده‌ی شراب شما می‌توانید در روستاهای کمتر شناخته شده اما بسیار زیبا توقف کنید و از آن‌ها لذت ببرید. روستاهای همچون Niedermorschwihr، Turckheim و Kaysersberg بازدید کنید. شراب سنتی و مشهور این تاکستان‌ها نیز شراب سفید است.

کوه ووژ

جاده‌ی جوفر (Joffre) از تان (Thann) تا مَسِوو (Masevaux)

شهر تان دروازه‌ی جنوبی جاده‌ی شراب آلزاس و شهرتش را مدیون تاکستان‌های مشهور رانگن (Rangen) و کلیسای گوتیگ و بی‌نظیر سن-تییِبو (Saint-Thiebaut) است. خرابه‌های قلعه‌ی انگلبورگ (Engelbourg) منظره‌ای خیره کننده را برای نگاه گردشگران بوجود آورده، بطوریکه این مناظر به دشت‌های آلزاس و ژورا امتداد یافته‌اند.

جاده‌ی جوفر یک مسیر دیدنی و خوش‌منظره است که شهر تان را به مسوو از طریق عبورگاه Hundsruck (۷۴۸ متر) و روستای آرام و دلنشین Bourbach-le-Haut (۶۰۰ متر) متصل می‌کند. این روستای زیبا و آرام یکی از برجسته‌ترین مناظری که بین دره‌های دولر (Doller) و تور (Thur) قرار گرفته را برای گردشگران آماده کرده است. دیدن کردن از این مناظر جذاب آرزوی هر انسانی است و نتیجه امر برای سفر به این نقطه از دنیا همچنین پیشنهادات سودآور سرمایه‌گذاری در فرانسه شما می‌توانید از تیم  مجرب و با تجربه و دارای مجوز شرکت HomeFrance یاری بگیرید.

دره‌ی دولر (Doller) و بالون آلزاس (Ballon d’Alsace)

دره‌ی دولر یکی از جنوبی‌ترین دره‌هایی است که در ووژ قرار گرفته‌اند و شهر کوچک مسوو مرکز این دره است. مجموعه‌ای از روستاهای زیبا در این دره به دو دریاچه منتهی می‌شوند، دریاچه‌های زیبای Lac de Sewen و Lac d’Alfeld معروف‌ترین دریاچه‌های ووژ هستند. در کنار دره‌ی دولر بالون آلزاس (با ۱۲۴۷ متر ارتفاع) قرار گرفته که نقطه‌ی تلاقی مرزهای آلزاس، لوران و فرانش-کونته است. اگر در هنگام بازدیدتان از کوه‌های ووژ به این قله بروید با مناظر تماشایی و ویژه‌ای روبرو خواهید شد،  بطوریکه در شرق جنگل سیاه، رشته‌کوه‌های آلپ را در جنوب، و قله‌های دیگر ووژ را در شمال می‌بینید.

عبور از مانستر (Munster) به ژراردمر (Gerardmer)

با حرکت از مانستر در آلزاس، جاده از Col de la Schlucht (۱۱۳۵ متر) در نزدیک قله‌ی هوه‌نک (۱۳۶۲ متر) عبور می‌کند، مجموع این گذرگاه و قله منظره‌ای فوق‌العاده از دشت‌های آلزاس و لوران را پیش چشمان شما می‌گذارد. این جاده در گذرگاه Col de la Schlucht جاده‌ی تاج ووژ را قطع می‌کند، جاده‌ای که مرز میان فرانسه و آلمان بین سال‌های ۱۸۷۰ تا ۱۹۱۸ بوده است.

منظره و فضای دلپذیری که در سمت لوران قرار گرفته، دسترسی به دریاچه‌های زیبای Retournemer و Longemer که درون یک حجم سرسبز و شاداب قرار دارند را فراهم می‌کند.

ژراردمر پاتوق و جایگاه علاقه‌مندان به ورزش‌های زمستانی است، در حالیکه در تابستان تبدیل به یک مکان برای گردش کوهستانی تبدیل می‌شود. دریاچه‌ی Lac de Gerardmer بزرگترین دریاچه‌ی ووژ است که شهر ژراردمر نیز در اطراف این دریاچه بنا شده. اولین هیئت تخصصی توریست در فرانسه در ژراردمر و در سال ۱۸۶۵ تاسیس شده است.

عبور از مانستر (Munster) به ژراردمر (Gerardmer)

غذای محلی ووژ

هنگامی که از صعود و پیاده روی در کوه‌های ووژ خسته شده‌اید، یک وعده‌ غذای سنتی که در بسیاری از خانه-مزرعه‌های ووژ سرو می‌شود می‌تواند جان تازه‌ای به شما ببخشد. این وعده‌ی غذایی که با نام marcaire شناخته می‌شود در ووژ بسیار معمول است و یک شیرینی پای شروع شده و به غذای اصلی Roïgabrageldi (سیبزمینی و شانه‌ی خوک دودی) می‌رسد. دسر این وعده نیز با پنیر مانستر و یک تارت خوشمزه‌ی تمشک (در تابستان) سرو می‌شود.

غذای محلی ووژ فرانسه

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.