از آداب غذا خوردن در فرانسه چه می دانید؟

ژوئن 20, 2022
0 دیدگاه
آداب و رسوم غذا خوردن در فرانسه

لیست مطالب

آداب و رسوم غذا خوردن در فرانسه

آداب غذا خوردن در فرانسه به شکل امروزی و آنچه که ما به عنوان غذاهای کلاسیک فرانسوی می شناسیم، از اوایل قرن هفدهم میلادی شروع شد. داستان از این قرار بود که دو سرآشپز خوش فکر و باذوق، راه را برای ظهور و خلق سبک متمایز آشپزی در فرانسه هموار کردند. جالب است بدانید که تا قبل از قرن هفدهم، آشپزی فرانسه تا حد زیادی تحت تاثیر آداب و رسوم و دستپخت ایتالیایی ها قرار داشت و تنها زمانی که این دو سرآشپز بزرگ فرانسه به نام های فرانسوا پیر لاوارن و ماری آنتوان کارم تصمیم گرفتند تا در آشپزی نوآوری داشته باشند، آشپزی فرانسه شکل و شمایل امروزی در آمد.

با شروع قرن بیستم، روش های پخت و پز فرانسوی شهرتی جهانی پیدا کرده و در اصطلاح استاندارد و مدرن شدند. با گذشت چندین سال از این قرن، آداب غذا خوردن در فرانسه به الگویی برای سایر کشورها تبدیل شدند.

در این زمان بود که آشپزی نوین فرانسوی رایج شد؛ روشی که تاکید فراوانی بر مواد اولیه کمتر و روش های آشپزی منعطف تر داشتند. حال سوال اصلی اینجاست که از آداب غذا خوردن در فرانسه چه می دانید؟

هوم فرانس در ادامه این مطلب، شما را با رایج ترین آداب غذا خوردن در فرانسه آشنا خواهد ساخت.

چه عاملی غذای فرانسه را خاص می کند؟

امروزه پخت و پز در فرانسه به حدی رسیده است که شاهد غذاهای فرانسوی با طعمی خارق العاده و ارزش غذایی بسیار بالا هستیم. آداب و رسوم غذا خوردن فرانسوی ها تاثیر به سزایی در روش های آشپزی مدرن دارد به نحوی که بسیاری از کشورهای دنیا با الهام گرفتن از روش های آشپزی در فرانسه، اقدام به خلق خوراکی های جدیدی در دنیا می کنند.

حضور و وجود رستوران های فرانسوی در تمامی شهرهای دنیا، مهر تاییدی بر روش های پخت و پز در فرانسه و نشان دهنده محبوبیت بالای آن است اما چه عاملی غذاهای فرانسه را خاص و محبوب می کند؟

 1. مواد تشکیل دهنده مناسب

غذاهای فرانسوی در مقایسه با غذای سایر کشورها منحصربفرد و خاص هستند زیرا در برداشت و تهیه تک تک مواد تشکیل دهنده آن نهایت دقت و ظرافت به کار گرفته می شود. از ادویه گرفته تا گوشت و مرغ، همه و همه به سالم ترین روش ممکن تهیه و تولید می شوند. فرانسوی ها اعتقاد دارند که مواد تشکیل دهنده مناسب، غذای خارق العاده ای را می سازند.

نکته جالب توجه این بوده که بسیاری از فرهنگ های غذایی متکی به ادویه هستند اما در آداب و رسوم غذا خوردن در فرانسه، استفاده وسیع از گیاهان برای پخت غذاهای خوش طعم اهمیت فراوانی دارند از این رو فرانسه را می توان یکی از بهترین کشورها برای گیاهخواران نیز دانست.

 1. تزیین غذا

شکل و شمایل غذا به اندازه طمع آن حائز اهمیت است؛ در آداب و رسوم غذا خوردن در فرانسه به زیبایی ظاهری اهمیت فراوانی داده می شود.

در فرانسه اعتقاد بر این است که یک غذا تنها نباید برای زبان خوشایند باشد بلکه باید برای چشم ها نیز زیبا به نظر برسد، از این رو در فرهنگ پخت و پز فرانسه، زمان زیادی برای تزیین غذا و زیباسازی آن صرف می شود. بدون شک این موضوع را در فیلم ها و سریال های یک دهه اخیر دیده اید و متوجه اهمیت تزیین غذا در فرانسه شده اید.

 1. آشپزی به معنای واقعی هنر است

آشپزی فرانسوی شامل تکنیک های زیادی می شود، این اصول می تواند بسیار پیچیده بوده و نیاز به آماده سازی دقیق و صرف زمان زیادی دارند. سال ها تمرین و مطالعه دقیق، غذاهای فرانسوی را به یک هنر تبدیل مبدل کرده است.

شگفتی های آداب غذا خوردن در فرانسه

به جرات می توان گفت که آداب غذا خوردن در فرانسه یکی از جاذبه های این کشور پهناور به شمار می رود. هیچ چیز به اندازه خوردن مثل مردم محلی باعث نمی شود احساس کنید که در آن جامعه غرق شده اید. علاوه بر تنوع غذایی بالا و مواد خارق العاده و منحصر بفرد، آداب غذا خوردن در فرانسه نیز خاص است.

شاید کمتر کشوری مانند فرانسه تا این اندازه به سنت و رسوم غذایی خود اهمیت دهد بنابراین این کشور یکی از پیچیده ترین و مورد احترام ترین آداب خوردن در جهان را دارد.

هوم فرانس در ادامه قوانین و آداب غذا خوردن در فرانسه را به شما معرفی خواهد کرد؛ قوانینی که بدون شک برای هر گردشگری در ابتدا بسیار جالب و عجیب به نظر می رسد اما راز سلامتی فرانسوی ها به شمار می رود.

جهت آشنایی با شهرهای فرانسه، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 1. کلیشه ها را فراموش کنید!

بسیاری از مردم بر این باورند که فرانسوی ها روز خود را با کوبیدن خاویار و نوشیدن در رستوران می گذرانند اما این حقیقت ندارد!

برای درک صحیح آداب و رسوم در فرانسه، لازم است تا در ابتدا کلیشه ها را کنار بگذارید و بدانید که محبوبیت غذاهای فرانسه در استفاده از مواد غذایی مغذی، سبزیجات و احترام به سبک و سیاق محلی و قدیمی آشپزی است.

عاملی که آداب غذاخوردن در فرانسه را محبوب کرده است، فرهنگ غنی خود آن به شمار می رود.

 1. شام را دیر بخورید

برخلاف برخی از کشورهای اروپایی، مانند آلمان و هلند که مردم تمایل دارند از یک وعده غذایی اوایل عصر در حدود ساعت 18:00 لذت ببرند، فرانسوی‌ها ترجیح می‌دهند تا منتظر شام بمانند. در واقع فرانسوی ها معمولاً تا حدود ساعت 20:00 یا حتی دیرتر نیز پشت میز ناهارخوری نمی روند، حتی خانواده‌هایی که بچه‌های کوچک دارند نیز این قاعده مستثنی نیستند.

پس اگر به فرانسه سفر می کنید، انتظار خوردن شام زودهنگام را نداشته باشید و بدانید که فرانسوی ها هم شام را دیر می خورند و هم به مهمانان خود دیر شام می دهند!

برای آشنایی با نحوه دریافت اقامت فرانسه، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

 1. خبری از رستوران رفتن نیست

برخلاف تصور رایج، فرانسوی‌ها هر روز در رستوران‌های مجلل مشغول خوردن و صرف غذا نیستند. در واقع، به طور کلی، مردم فرانسه تمایل دارند تا بجای آنکه هر وعده را بیرون از غذا صرف کنند، خود آشپزی کنند.

بنابراین می توان گفت که صرف غذا در رستوران، تنها در موقعیت ها و روزهای خاصی از سال صورت می گیرد. فهم این موضوع به دلیل اهمیت فرانسوی ها به مواد غذایی تازه و آداب و رسوم قدیمی خود کار چندان سختی نیست.

از آداب غذا خوردن در فرانسه چه می دانید؟
 1. خرید مواد غذایی یک نوع سرگرمی است

فرانسوی ها ساعت ها به خرید مواد غذایی می پردازند پس اگر فردی را دیدید که زمان طولانی در هایپر مارکت به جستجوی پنیر مورد علاقه خود می پردازد، تعجب نکنید. خرید مواد غذایی در فرانسه نه تنها یک نیاز، بلکه یک سرگرمی به شمار می رود و این سرگرمی قرار است تا مهمترین دقایق دورهمی یک خانواده را رقم بزند پس نیاز به دقت دارند.

جهت آشنایی با شرایط بازسازی ملک در فرانسه، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

 1. هرگز در حال حرکت غذا نخورید

اگر می‌خواهید وقتی در فرانسه هستید تأثیر خوبی بگذارید، راه رفتن در خیابان با نیمی از نان باگت در دهان راه رفتن مطمئناً راه خوبی نیست. در آداب و رسوم فرانسه، خوردن غذا در حین راه رفتن عملی بسیار زشت و ناپسند به شمار رفته بنابراین هرگز این کار را در مکان های عمومی و پیاده رو انجام ندهید.

دلیل این امر، احترام فرانسوی ها به غذا است پس اگر در مترو یا وسایل عمومی غذایی خوردید، از نگاه های تحقیرآمیز مردم نرنجید.

 1. میان وعده های بی ارزش را ترک کنید

اگر در طول روز از گردش لذت می برید و خواهان خوردن یک میان وعده هستید، ممکن است در فرانسه کمی با شوک مواجه شوید. فرانسوی‌ها به عدم خوردن تنقلات معروف هستند و شما را نیز از خوردن آنان منع می کنند، شاید به همین دلیل است که فرانسوی ها تا این حد لاغر هستند و اندام مناسبی دارند.

برای کسب اطلاعاتی در مورد حراج های فرانسه در فصول مختلف، بر روی لینک کلیک کنید.

شاید این موضوع برای شما تا حدی عجیب بنظر برسد زیرا فرانسوی ها غنی ترین تولیدکنندگان شیرینی، دسر و نوشیدنی در دنیا به شمار می روند اما اگر حقیقت را بخواهید، آنان خود مصرف کننده این تولیدات نیستند. حال نگران نباشید، با سفر به فرانسه گرسنه نخواهید ماند؛ برخلاف کشورهای دیگر که ناهار را ترجیحا سبک و ساندویچی می خورند، در فرانسه ناهاری تمام عیار و بسیار مغذی خواهید خورد.

ناهار در فرانسه اغلب شامل سالاد، نان، غذای اصلی و دسر خواهد بود، شاید طبیعی به نظر برسد که در آداب و رسوم فرانسه، میان وعده بی ارزش و شام زودهنگام وجود خارجی ندارند زیرا وعده ناهار بطور کامل و عالی صرف می شود.

غذاهای محبوب در آداب و رسوم فرانسوی ها

آب و هوا در فرانسه عامل مهمی در آداب و رسوم فرانسوی ها به شمار می رود. تولید مواد باکیفیت بالا، استفاده از سبزیجات تازه چیده شده و پخت کامل و بی نقص مواد تشکیل دهنده سبب شده تا آشپزی فرانسه در سطح دنیا ممتاز و خاص شود.

بدون شک برای شما نیز جالب خواهد بود تا غذاهای محبوب در آداب و رسوم فرانسه را بدانید و در صورت امکان این غذاها را به لیست خوراکی های خود اضافه کنید. در اینجا، غذاهای محبوب در آداب و رسوم فرانسوی ها آورده شده است:

برای کسب اطلاعاتی در رابطه با کار در فرانسه با زبان انگلیسی، بر روی لینک کلیک کنید.

 • نان: نان یکی از اجزای همیشگی در آداب و رسوم فرانسه به شمار می رود. محبوبترین نان ها در فرانسه باگت و کروسان هستند که در ایران نیز طرفداران بسیاری دارند.
 • میان وعده سبک: از نقاط مثبت آداب غذا خوردن در فرانسه، نخوردن میان وعده های سنگین و بدون ارزش غذایی است، اما این بدان معنا نبوده که در فرانسه خوراکی و میان وعده سبک وجود نداشته باشند.

از مجبوبترین وعده های سبک در فرانسه می توان به Foie gras (جگر اردک یا غاز)، ترافل، Quenelle (کوفته های چوبی شکل)، Escargot (حلزون) راتاتویی (سبزیجات مخلوط که توسط انیمیشنی به همین نام معروف شد)، Bisque (سوپ خامه ای خوراکی های دریایی) اشاره کرد.

 • غذای اصلی: غذای اصلی همواره مهمترین جزو آداب و روسم غذایی هر ملتی به شمار می رود؛ از این حیث، آداب و رسوم غذا خوردن در فرانسه نیز بهترین ها را انتخاب کرده است.

محبوبترین غذاهای اصلی فرانسه عبارتند از: Andouillette (سوسیس روده خوک)، گوشت گاو، Bouillabaisse (خورشت دریایی)، Coq au vin (مرغ پخته شده در شراب)، فوندو، استیک فریت (استیک با سیب زمینی سرخ کرده)، cassoulet (لوبیا و گوشت).

 • پنیرها: شاید ارزش غذایی بالای فرانسه را بتوان در استفاده از پنیر دانست. پنیر، ماده غذایی با ارزشی است که تقریبا در تمامی دستورهای پخت و پز فرانسه حضور دارد.

برای اطلاع از آینده خانه های هوشمند در فرانسه، مقاله مربوطه را در وب سایت مطالعه فرمایید.

از محبوبترین پنیرهای فرانسه می توان به Brie، Camembert و Roquefort (یک پنیر آبی قدیمی دارای کپک) اشاره کرد.

 • دسرها و شیرینی ها: به بخش خوشمزه هر وعده غذایی می رسیم، دسر و شیرینی از آداب و رسوم فرانسوی ها غیر قابل حذف است.

همانطور که می دانیم، فرانسه شهرت جهانی در پخت انواع دسر و شیرینی دارد پس بیایید تا محبوبترین دسرها و شیرینی ها در فرانسه را بشناسیم:

 • choux (پفک خامه ای)
 • crème brûlée
 • اکلر و موس و شکلات
 • کرپ
 • شیرینی ماکارون
 • تارت میوه

هوم فرانس در این مطلب،  دلیل محبوبیت آداب غذا خوردن در فرانسه را بررسی کرد اما تجربه فرهنگ غذایی در این کشور بسیار مهیج تر و جذابتر خواهد بود پس با تماس با کارشناسان هوم فرانس و اخذ اقامت از طریق خرید ملک، برای همیشه از غذاهای سالم فرانسه لذت ببرید.

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.